Apie sveikatos pažymas darželiui ir mokyklai dažnai pagalvojame tik prieš rugsėjo 1-ąją. Tada gydytojus užplūsta didžiuliai srautai vaikų, kuriems reikia formalaus „popieriuko“.
Tačiau kasmetinė vaiko sveikatos patikra sugalvota ne pliusui uždėti, o tam, kad būtų laiku pastebėtos jau esančios ar prasidedančios sveikatos problemos. Konsultuoja bendrosios praktikos gydytoja Rasa Remeikytė-Ruibienė.
Pradžia – šeimos gydytojo ar pediatro kabinete
Pirmiausia šeimos gydytojas ar pediatras įvertins, kokia yra vaiko raida, – koks jo ūgis, svoris, pamatuos kraujo spaudimą. Patikrinama vaiko rega, klausa. Visiškai sveikų vaikų pasitaiko mažai, gal tik 1 iš 10.
Net jei vaikas visiškai sveikas, jis, be šeimos gydytojo, dar turės apsilankyti odontologo kabinete. Gauti dantų būklės įvertinimą –privaloma. Odontologo patikra tikrai naudinga – kartais vaikui pasiūlomi silantai, atkreipiamas dėmesys į higieną, dėl sąkandžio problemų vaikas nusiunčiamas ortodonto konsultacijai.
Jeigu apžiūros metu šeimos gydytojui ar pediatrui kyla kokių nors neaiškumų, jis būtinai siunčia vaiką pas „antro lygio“ specialistus – neurologą, kardiologą, endokrinologą ir t.t.
Daugiausia nukentėjusios – nugaros
Dabartiniai vaikai labai daug laiko praleidžia prie kompiuterio, mažiau juda, todėl apie 90 procentų mokyklinio amžiaus vaikų turi stuburo ir laikysenos problemų. Tai pastebėjus, vaikas nusiunčiamas pas ortopedą ar traumatologą, kurie įvertina stuburo būklę, reabilitologas rekomenduoja namuose daryti mankštas ar lankyti tam tikras sporto šakas. Vienkartinis masažas ar nugaros įtvaro nešiojimas norimo rezultato neduoda – reikia išmokyti vaiką stiprinti nugaros raumenis. Pastebėta, kad rankinį lankančių vaikų viena kūno pusė gali pasidaryti stipresnė. Tokiu atveju rekomenduojama lankyti užsiėmimus, kurie sinchronizuoja abi kūno puses, – plaukimą ar šokius.
Vasarą gautos gydytojų rekomendacijos gali padėti apsispręsti, kokius būrelius lankyti mokslo metais.
Dažna problema – akys
Pirminės apžiūros metu patikrinamas vaiko regėjimas. Net ir tuo atveju, jei vaikas mato gerai ir nežvairuoja, jis gali būti siunčiamas pas akių ligų gydytoją konsultacijai. Pavyzdžiui, jei tėvai pastebi, kad vaikas dažnai trina akis, jos sausos, paraudusios. Akių nuovargis – pirmas ženklas, kad gali pradėti silpti regėjimas.
Kraujo tyrimas – bent kartą per metus
Sveikatos patikros metu gydytojas gali skirti bendrą kraujo tyrimą. Kartais tėveliai patys atkalbinėja: „Neskriauskim vaiko, nedarykim tyrimų“. Bet kraujo ir šlapimo tyrimai gali parodyti bendrą vaiko organizmo būklę ar beprasidedančias rimtas ligas. Jei vaikas turi antsvorio ar padidėjusį kraujo spaudimą, papildomai bus tiriamas ir cukraus kiekis kraujyje.
Kasmet vis daugėja nutukusių vaikų, vis jaunesniems pasireiškia padidėjęs kraujospūdis. Daug paauglių jau turi šią problemą, kuri koreguojama nebe dietomis ar gyvenimo būdu, o medikamentais.
Pastebėta, kad vaikams laikytis dietos labai sunku. Tik paties vaiko valia ir tėvelių kontrole gali būti pasiekta rezultatų. Būna, kad vaikai, turėję didelį antsvorį, numeta 10–15 kilogramų, ir jiems susireguliuoja kraujo spaudimas savaime.
Odos ligos
Kartais tėvai nebepastebi, kad vaiko odelė išberta, jam alerginis dermatitas ar žvynelinė. Sako: „Vaikas toks jau nuo gimimo“. Profilaktinio tikrinimo metu šeimos gydytojas ar pediatras gali duoti siuntimą pas odos ligų gydytoją ar alergologą, kad vaikui būtų suteikta reikalinga pagalba.
Ar neturi kirmėlių
Prieš vaikui pradedant lankyti priešmokyklinio ar pradinio ugdymo įstaigą ir pereinant į kitą priešmokyklinio ar pradinio ugdymo įstaigą, profilaktiškai ASPĮ (asmens sveikatos priežiūros įstaigoje) atliekami nuograndų ir išmatų helmintologiniai tyrimai. Jie parodo, ar vaikas neužsikrėtęs kirmėlėmis.
Po vasaros atostogų vaikai labai dažnai būna užsikrėtę kirmėlėmis. Didelė problema, jei darželio grupėje ar klasėje yra užsikrėtusių vaikų ir jie negydomi, – taip gali būti užkrėsti ir kiti vaikai.
Patikslinamas skiepų kalendorius
Profilaktinis sveikatos tikrinimas yra puiki proga patikrinti privalomų skiepų kalendorių, ar vaikui atlikti visi skiepai, kurie privalomi pagal jo amžių. Šiuo metu Lietuvoje galioja įstatymas, kad privalomais skiepais neskiepyti vaikai negali lankyti priešmokyklinio ugdymo staigų.
Vasara – geriausias laikas pasirūpinti reikalinga pažyma ir išsamiai ištirti vaiko sveikatos būklę.
„Mamos žurnalas“