Kai sergame peršalimo ligomis, organizme kur kas padidėja geležies poreikis. Ką daryti, jeigu Lietuvoje net 64 proc. mažų vaikų (nuo pusės iki 2 metų) ir taip serga geležies stokos mažakraujyste?
Pataria vaikų ligų gydytoja ir vaikų endokrinologė Lina Orlovskaja
Keli patarimai apie „geležingesnę“ mitybą:
Valgykite įdomesnių produktų. Iš maisto geležies pasisavinama nedaug. Iš gyvulinės kilmės produktų organizmas pasiima apie 30 proc., iš augalinių produktų – tik 10 proc. geležies. Kad vaikas gautų nors kiek geležies, virusų siautėjimo metu reikėtų paįvairinti mitybą – įtraukti kuo daugiau naujų produktų. Tarkime, geležies daugiausia yra šiuose augalinės kilmės produktuose: ankštinėse daržovėse, avokaduose, petražolėse, dilgėlėse, bazilikuose, romaninėse salotose, garbanotuose kopūstuose, špinatuose, grikiuose, viso grūdo duonos produktuose, daigintuose grūduose, granatuose, razinose, džiovintuose abrikosuose bei slyvose. Dabar ne laikas ieškoti dilgėlių ar šviežių bazilikų, tačiau labai geras metas išbandyti kuo daugiau ankštinių daržovių rūšių, išragauti džiovintus vaisius ar įdomesnes salotų rūšis, granatus.
Matuokite porcijų dydį pagal delną. Mažakraujyste galima susirgti ir kai trūksta folio rūgšties, vitaminų A, B ir C bei vario. Vitaminas C yra būtinas pasisavinti geležį, todėl jei valgote mėsą be šviežių daržovių, valgote ją veltui. Be to, daržovių turi būti daug. Mėsos porcija žmogui yra jo delno be pirštų dydžio gabalėlis, žuvies porcija – delno su pirštais dydžio gabalėlis, o daržovių porcija yra dviejų delnų dydžio.
Galima kilogramais valgyti raudoną mėsą su ryžiais ar bulvių koše, bet organizmas geležies nepasisavins. O galima 2 kartus per savaitę suvalgyti nedidelį mėsos gabalėlį su didele porcija daržovių, ir geležies pakaks.
Kontroliuokite gėrimus. Geriant kavą, juodąją ar žaliąją arbatą, kakavą, kokakolą ar valgant šokoladą gerokai padidėja geležies, vitamino B, magnio, kalio ir kalcio pasišalinimas iš organizmo su šlapimu, todėl šių produktų vaikams rekomenduojama išvis nevartoti. Jeigu vaikas mėgsta kakavą, arbatą (ar dar blogiau – kokakolą), jam geležies pritrūks gerokai greičiau, nei tam, kuris mėgsta sultis ar kompotą.
Mažinkite pieno kiekį. Dauguma vaikų mėgsta pieną ir jo produktus, kai kurie per parą išgeria litrą pieno ar dar daugiau! Pieno mėgėjui geležies reikės daugiau, nes pieno produktai slopina jos pasisavinimą. Jeigu vaikas be pieno neištveria, rekomenduojama jo gerti ne dažniau kaip kas 2 valandas. Ir negalima duoti vaikams daugiau kaip 0,5 l pieno per parą!
Papildykite geležies atsargas. Visi šie patarimai skirti vaikams, kuriems geležies pakanka. Jeigu jos trūksta, jokios su maistu susijusios gudrybės nepadės, nes maistu mažakraujystės pagydyti neįmanoma. Iš maisto organizmas gali pasisavinti ne daugiau kaip 2 mg geležies per parą. To pakanka tik normaliam kasdieniam fiziologiniam poreikiui patenkinti – kompensuoti natūraliai su atsilupusiomis odos ląstelėmis, prakaitu, šlapimu, išmatomis prarastą geležies kiekį.
Geležies stokos anemija gydoma geležies preparatais, kartais kartu su folio rūgštimi ar vitaminu C. Kasdienę mitybą vaikams idealiai praturtina hematogenas, žinoma, jeigu jo duodate vietoje saldumynų, nes tai saldus produktas ir turėtų būti laikomas desertu.
Geležies stokos simptomai:
Greitas nuovargis, raumenų silpnumas, širdies plakimas, skausmai širdies plote.
Varginantys galvos skausmai, galvos svaigimas, mieguistumas, energijos stoka, suprastėjusi atmintis.
Skonio sutrikimai, liežuvio tirpimas, jautrumas, deginimas, uoslės sutrikimas.
Trapūs, besisluoksniuojantys, „žydintys“ nagai, slenkantys plaukai, blyški oda.
Raumenų trūkčiojimai, mėšlungis.
Sutrikęs imuninis atsakas, prastas sveikimas infekcijų metu, sulėtėjęs žaizdų gijimas.
Ūgio ir svorio atsilikimas, vėluojantis lytinis brendimas, mėnesinių ciklo sutrikimai.
Sutrikęs motorikos vystymasis ir koordinacija, sutrikusi pusiausvyra, sulėtėjusi kalbos raida.
Sunkaus laipsnio anemija per pirmus 9 gyvenimo mėnesius gali baigtis protiniu atsilikimu ir daugelio organų pažeidimu.
„Mamos žurnalas“