Į skaitytojų klausimus apie mažus vaikus ir mažakraujystę atsako gydytoja Sonata Matulevičienė.
Kada išsenka geležies atsargos, kuriuos vaikelis gauna iš mamos?
Išnešiotam intensyviai augančiam kūdikiui įgimtos geležies atsargos išsenka, kai jam sukanka 5-6 mėnesiai. Tad tokio amžiaus kūdikiui geležies, gaunamos su mamos pienu, neužtenka.
Todėl būtina papildyti kūdikio maisto racioną.
Jei mama nėštumo metu sirgo anemija, ar jos vaikelio geležies atsargos bus mažesnės?
Jei nėščios moters organizme trūksta geležies, pradeda veikti tam tikros organizmo sistemos, kompensuojančios trūkumą, todėl kurį laiką vaisiui geležies užtenka. Tokio naujagimio geležies atsargos bus labai mažos, ir mažakraujystė vystysis neužilgo po gimimo.
Ar geležies kiekis mamos piene nors kiek priklauso nuo mamos mitybos?
Kai mamos organizme pritrūksta geležies, piene jo nesumažėja. Tačiau jei dėl nepakankamo geležies kiekio maiste mamai atsiras mažakraujystė, tai nebus gerai nei jai, nei kūdikiui.
Kodėl mišiniais maitinamiems kūdikiams reikėtų rinktis mišinėlius, kuriuose yra geležies?
Iš mamos pieno geležį vaikutis pasisavina puikiai, o iš adaptuotų pieno mišinių – žymiai mažiau. Kad vaikutis nesusirgtų mažakraujyste ir gautų profilaktinę geležies dozę (kurią gauna, valgydamas mamos pieną), jis turi valgyti geležimi praturtintą mišinuką.
Ar geležis, kuria praturtinti mišiniai, nekeičia mišinukų skonio, kvapo?
Į mišinius daugiausia dedama dvivalentė geležis įvairiuose junginiuose, iš kurių ji organizme lengvai atsipalaiduoja. Tie geležies junginiai nekeičia nei mišinio skonio, nei jo kvapo, nei spalvos.
Ar nuo geležies vaiko dantys neišdygs pajuodę?
Jei vaikas gaus profilaktines geležies dozes, jo dantukai tikrai neišdygs juodi. Jau atsiradusiai mažakraujystei gydyti reikia daug didesnių geležies dozių. Jei mama nenori duoti vaikui geležimi praturtinto mišinio tik dėl to, kad yra girdėjusi apie pajuodavusius dantis, tai ką ji darys, kai reikės gydyti atsiradusią mažakraujystę? Tada dantų spalva bus mažiausia problema, nes kūdikystėje persirgta mažakraujystė gali pakenkti vaiko nervų sistemos vystymuisi ir brendimui.
Kas nutinka, kai kūdikio organizmui stinga geležies?
Sutrinka raudonųjų kraujo ląstelių gamyba, o jos perneša į visus organus ir audinius deguonį. Be deguonies organizme sutrinka visų sistemų darbas.
O labiausiai į deguonies trūkumą reaguoja nervų sistema. Dėl to gali sulėtėti psichomotorinis vystymasis. Nukenčia ir virškinimo sistema, imunitetas, oda, plaukai, nagai ir t.t.
Nuo kokio amžiaus vaikui galima duoti geležies preparatų? Kada tai būtina?
Mažakraujystės profilaktikai geležies preparatų skiriama neišnešiotiems naujagimiams nuo 8-os savaitės. Apie gydomąsias geležies dozes ir jų reikalingumą gali spręsti tik gydytojas, apžiūrėjęs vaikutį ir atlikęs tam tikrus tyrimus. Jei vaikas maitinamas tik mamos pienu, nuo 5-6 mėn. jis turi gauti papildomai geležies. Jei maitinamas mišinukais, reikėtų rinktis praturtintus geležimi. Pradėjus papildomai maitinti, būtina, kad vaikas gautų įvairų ir pilnavertį maistą. Jei vaikas maitinamas mišiniu, kuris nepraturtintas geležimi, jis turėtu gauti vitaminų su profilaktine geležies doze.
Ar geležies stigs, jei vaikelis bus primaitinamas vienodu maistu: tik kruopų ar tik daržovių koše?
Vaikas turi gauti sulčių ir vaisių, tačiau svarbiausia – mėsa, kurioje daugiausia geležies (triušiena, veršiena, nutrijų mėsa). Mėsos geležis pasisavinama geriau negu vaisių. Valgant mėsą su daržovėmis, geriau geležis pasisavinama ir iš daržovių.
Kokius mišinius renkasi Vakarų šalių ir JAV vaikai? Teko girdėti, kad ten mišiniai su geležimi labai populiarūs?
JAV dar 1969 m. nutarė, kad, jei kūdikiai nemaitinami mamos pienu, jie turi būti maitinami mišiniu, praturtintu geležimi. Per dešimt metų Amerikoje kūdikių sirgimas mažakraujyste nuo 20 proc. sumažėjo iki 3 proc. 1999-aisias JAV Pediatrijos akademija nutarė neleisti pardavinėti tų adaptuotų mišinių, kuriuose nėra geležies.
Kokie simptomai rodo, kad vaikelis serga geležies stokos mažakraujyste?
Oda ir gleivinės tampa blyškios, atsiranda nuovargis, bendras silpnumas, mieguistumas, sausėja oda, sumažėja atsparumas infekcinėms ligoms, pasikeičia skonis (vaikas gali imti valgyti neįprastus daiktus: žemes, smėlį).
Kaip gydoma geležies stokos mažakraujystė?
Geležies preparatais. Gydymas tęsiamas kelis mėnesius.
„Mamos žurnalas“