Kūdikių mažakraujystė nuo 4 mėnesių gresia visiems kūdikiams. Kūdikystė – vienas iš gyvenimo etapų, kai organizmui pritrūksta geležies ir prasideda jo stokos mažakraujystė. Apie tai kalbamės su žurnalo konsultantu docentu Algimantu Vingru.
Kaip sužinoti, kad kūdikiui trūksta geležies?
Geležies stokos mažakraujystė vaikystėje yra dažniausia. Kai geležies trūksta antrų metų ir vyresniam vaikui, galima pastebėti iš pablyškimo, vangumo, mieguistumo, pablogėjusio apetito. Kalbant apie kūdikius, tik ką minėti kriterijai negalioja – reikia tiesiog atlikti kraujo tyrimą. Deja, mažakraujystė yra paslaptinga liga, ir akivaizdūs pokyčiai pasimato tik tada, kai hemoglobino kiekis kritiškai žemas.
Kiekvienas kūdikis gimdamas „atsineša“ geležies. Naujagimis, jei jo motina nėštumo metu nesirgo mažakraujyste, nebuvo vegetarė ir racionaliai maitinosi, atsineša geležies atsargų, kurių užtenka iki 5 mėn., o neišnešiotiems ir gimusiems mažo svorio naujagimiams – iki 2–3 mėn. (priklausomai nuo gimimo svorio). Kuo mažesnis gimimo svoris, tuo mažiau geležies „atsinešama“ ir tuo greičiau jos atsargos išsenka. Dvynukai geležies atsargų turi mažiau už gimusius po vieną.
Ar geležies trūkumas kūdikystėje turi įtakos vaiko intelektui?
Dar ir kaip. Pastebėta, kad normalaus intelekto penkiamečių vaikų, kurie pirmaisiais gyvenimo metais sirgo vidutinio laipsnio mažakraujyste, protinė ir motorinė branda buvo lėtesnė už bendraamžių, nesirgusių šia liga. Ypač pastebimas lėtesnis kalbos ir pažintinių gebėjimų vystymasis.
Jei mama nėštumo metu sirgo mažakraujyste, ar jos vaikelio geležies atsargos bus mažesnės?
Nebūtinai. Tai priklauso nuo motinos mažakraujystės laipsnio ir jos maitinimosi nėštumo metu. Jei motina sirgo sunkia mažakraujyste (jos hemoglobinas buvo mažiau nei 70 gramų litre), tai, be jokių abejonių, vaikelio geležies atsargos bus mažos. Toks kūdikis gali gimti mažo svorio, neišnešiotas. Tačiau, jei motina sirgo lengva mažakraujyste (hemoglobino daugiau nei 90 gramų litre), bet nėštumo metu valgė daug geležies turinčio maisto, vartojo gydytojo skirtus papildus su geležimi, jos mažylio geležies atsargos gali būti normalios.
Ar geležies kiekis mamos piene nors kiek priklauso nuo mamos mitybos?
Geležies kiekis motinos piene nepriklauso nuo jos maitinimosi. Jei žindanti motina valgo nepakankamai geležies turinčio maisto, į pieną vis tiek patenka vienodas geležies kiekis, ir jo kūdikiui užtenka. Tačiau tada mažėja pačios motinos geležies atsargos, moteris gali susirgti mažakraujyste. Kad pati gerai jaustųsi, mama turi valgyti pakankamai geležies turinčio maisto.
Ką daryti, kad kūdikiai nesirgtų mažakraujyste?

Nėščiajai ir žindančiai mamai reikia valgyti daug geležies turintį įvairų vitaminingą maistą, nes būsimasis kūdikis sukaups pakankamai geležies tik tuomet, kai jo pakankamai bus motinos maiste. Žindymas, ypač pirmuosius 6 gyvenimo mėnesius, padeda išvengti geležies stokos mažakraujystės.
Laktoferinas, esantis motinos piene, pasižymi geležį surišančiu poveikiu ir neleidžia kai kurioms žarnyno bakterijoms pasiimti geležies, pagerina geležies įsiurbimą ir tiesiogiai naikina kai kurias žarnyno bakterijas.
Ar nuo geležies, esančios geležies preparatuose, dantys neišdygs pajuodę?
Pajuodę dantys niekada neišdygsta. Taip tikrai neatsitiks ir tada, kai vaikučiui bus skirta geležies papildų, kai dygsta arba yra išdygusių pieninių dantukų. Ant jau išdygusių dantukų atsiranda juodų dėmelių, kai vaikai nuolat geria saldžių skysčių ar sulčių, nektarų, sulčių gėrimų, po gėrimo neišskalauja burnos, o mama ar tėtis kūdikiams ir priešmokyklinukams užmiršta išvalyti dantukus.
Mažiausiai du kartus per parą nuvalykite apnašas su marle ar šepetėliu ir būtinai prieš nakties miegą. Jeigu skystosios geležies maisto papildą vaikutis neišgeria iš šaukštelio, jo 5–10 ml galite duoti išgerti su šiaudeliu. Nepriklausomai nuo, kaip bus išgertas skystas geležies turintis maisto papildas, po to vaiką paraginkite išsiskalauti burną (žinoma, kai vaikutis jau sugeba tai padaryti). Skystos geležies turintys maisto papildai nors turi vitaminų ir yra gero skonio, nepakeičia mažakraujystei gydyti skirtų geležies preparatų.
Ar geležies stokos mažakraujyste vaikai suserga tik tada, kai trūksta geležies?
Mažakraujystę gali skatinti ir vitamino C stoka bei sumažėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas (tada sumažėja geležies įsiurbimas žarnyne). Jei trūksta vario, irgi gali atsirasti geležies stokos mažakraujystė. Tačiau dažniausia geležies stokos mažakraujystės priežastis yra geležies trūkumas.
Ar kūdikių mažakraujystė lengvai išgydoma?
Gydymą teks tęsti mėnesį–pusantro, sunkios mažakraujystės atveju – net ir iki pusės metų. Kartais geležies preparatai turi šalutinį poveikį: kūdikis gali viduriuoti, atpilti (tamsiai žalios, beveik juodos spalvos išmatos yra normalus reiškinys).
Svarbiausia kūdikiui pritaikyti tokį preparatą, kurį jis toleruotų. Tokių preparatų tikrai yra, reikia pasidomėti, pasikonsultuoti. Tinkamiausią geležies preparatą skirs gydytojas, nes, pradėjus gydymą, po 10–14 dienų būtina kartoti bendrą kraujo tyrimą ir įvertinti, ar organizmas pasisavina skirtus geležies preparatus, ar kraujodara tampa normali.
Esant geram atsakui į gydymą, per savaitę hemoglobino kiekis kraujyje padidėja apie 5–10 g/l. Vėliau, tęsiant gydymą, užtenka bendrą kraujo tyrimą pakartoti kas 1–3 mėnesius, kol visi rodikliai tampa normalūs.
Gydomasis geležies preparatų poveikis pasireiškia pamažu: kūdikis tampa judresnis, rausvėja, geriau sutelkia dėmesį, pagerėja apetitas, domėjimasis aplinka.
„Mamos žurnalas“