Norisi palengvinti peršalusio vaikučio savijautą, bet ranka nekyla girdyti vaistų. Kokia gydytojų nuomonė apie eterinius aliejus?
Senas ir patikimas gydymo būdas. Eteriniai aliejai dėl savo kvapiųjų ir gydomųjų savybių buvo naudojami ir vertinami nuo seniausių laikų. Mūsų proseneliai ir seneliai kosinčius šeimos narius veždavo į pušynus ir kadagynus, duodavo uostyti, valgyti česnako, svogūno, krienų, tik ką sutrintų mėtų lapų. Šių augalų išskiriamos biologiškai aktyvios medžiagos dezinfekuoja kvėpavimo takų gleivinę, gleivinė išskiria daugiau sekreto, o šis skreplių pavidalu iškosimas ar iššnypščiamas kartu su ligos sukėlėjais, dulkėmis.
Šiuolaikiniais klinikiniais tyrimais patvirtinama tai, kas praktikoje buvo žinoma jau prieš keletą tūkstantmečių: daugelis eterinių aliejų turi antiseptinių, antivirusinių savybių, stiprina imuninę sistemą bei padidina organizmo prisitaikymo savybes, stabdo mikrobų ir grybelių dauginimąsi, ramina ir padeda atsipalaiduoti, stimuliuoja ir suteikia energijos, mažina nuovargį, stresą, nervinę įtampą, depresiją, gerina nuotaiką.
Kaip veikia aliejai. Eteriniai aliejai gali patekti į organizmą per odą, kvėpavimo sistemą, virškinimo traktą. Jie vartojami išoriškai – inhaliacijoms, įtrynimams, atliekant masažą, dedant kompresus, pilant į maudymo vandenį, patalpų dezinfekcijai ir aromatizavimui.
Taikyti namuose aromoterapiją galima tik tuomet, kai šeimoje nėra jautrių, alergiškų kvapams šeimos narių arba tiesiog to kvapo nemėgstančių asmenų. Ypač atsargiai aromaterapija taikytina, kai namuose yra kūdikių ir vaikų iki 3 metų.
Masažas su eteriniais aliejais. Pats masažas – daugelio ligų gydymo metodas. Masažas su eteriniais aliejais turi dvigubą poveikį, nes kartu yra ir inhaliacija (eteriniai aliejai garuoja). Masažą atliekant su eteriniais aliejais, jų veiksmingosios medžiagos, įsiskverbusios giliai į odą, veikia jos funkcijas: gerina kraujo apytaką ir limfos tekėjimą, stangrina ir tonizuoja, didina organizmo atsparumą.
Krūtinės ir padukų įtrynimai. Įtrynimams vartojamą priemonę pirmiausia išbandykite ant nedidelio (3–4 kvadratinių cm) odos ploto, naudokite tik vieno lašo dydžio masės gabalėlį. Įtrynę į odą vaistą, kurį laiką stebėkite vaikučio reakciją, ar įtrynimo vietoje oda nepatino, neparaudo, neniežti. Jei vaikas jaučiasi gerai, įtrinkite didesnius plotus – krūtinę, nugarą ar padukus (instrukcijoje rasite parašyta, kokias kūno vietas tepti). Įtrynimų dažnis priklauso ir nuo gamintojo rekomendacijų, ir nuo vaiko savijautos. Kai vaikas po įtrynimo jaučiasi gerai, – atitinkamą procedūrą kartokite tiek kartų, kiek nurodo gamintojas, pvz., 3–5 kartus per parą. Įtrynimo procedūros paprastai kartojamos 3–6 paras, nes ūmine kvėpavimo takų liga susirgusio vaiko būklė per savaitę dažniausiai pagerėja.
Dozuoti nėra paprasta. Namuose atliekant masažą ar įtrynimus, eterinius aliejus reikia praskiesti, pedantiškai dozuoti, todėl praktiškiau naudoti jau vaistų gamintojo paruoštus mišinius.
Kūdikiams skirtuose kremuose su eteriniais aliejais jų dozė pritaikyta naudojimui, saugi, nereikia bijoti perdozavimo. Be to, tokias jau suderintas priemones daug patogiau naudoti, jos jau paruoštos naudojimui.
Konsultavo docentas Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai