Tuberkuliozė (TB) – tuberkuliozės mikobakterijų (Mycobacterium tuberculosis) sukeliama lėtinė užkrečiamoji liga, kuri pirmiausia pažeidžia plaučius, bet gali pažeisti ir kitus kūno organus. Nepaisant medicinos mokslo pažangos, visuomenėje vis dar gajūs tam tikri klaidingi įsitikinimai apie tuberkuliozę. Taigi, mūsų tikslas – išsklaidyti penkis labiausiai paplitusius mitus apie šią ligą, remiantis moksliniais tyrimais ir naujausiais statistiniais duomenimis.
1 mitas: tuberkulioze serga tik vyresnio amžiaus žmonės
Vienas labiausiai paplitusių mitų apie tuberkuliozę yra tas, kad ja serga tik vyresnio amžiaus žmonės. Tiesa, kad amžius yra rizikos veiksnys, tačiau šia liga gali sirgti įvairaus amžiaus žmonės, įskaitant vaikus ir jaunus suaugusiuosius. Naujausi tyrimai parodė, kad TB atvejų tarp jaunesnių gyventojų daugėja.
2020 m. medicinos žurnale „New England Journal of Medicine“ paskelbtame tyrime nustatyta, kad keliuose regionuose, įskaitant Afriką į pietus nuo Sacharos ir Pietryčių Aziją, sergamumo TB rodikliai tarp 15–24 metų amžiaus asmenų buvo ypač aukšti. Tai rodo, kad TB neapsiriboja tik vyresnio amžiaus žmonių grupėmis. Todėl tuberkuliozės tyrimas vaikams yra toks pat aktualus, kaip ir suaugusiesiems.
2 mitas: tuberkuliozė šiandien nebekelia grėsmės
Kai kurie žmonės mano, kad tuberkuliozė yra praeities liga. Tačiau ji tebėra didžiulė pasaulinė sveikatos problema. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, TB yra viena iš dešimties pagrindinių mirties priežasčių visame pasaulyje ir pagrindinė mirties priežastis nuo vieno infekcinio sukėlėjo, lenkianti net ŽIV/AIDS.
Remiantis 2022 m. pavasarį Jungtinių Tautų AIDS programos (UNAIDS) paskelbtais duomenimis, kiekvieną dieną nuo tuberkuliozės miršta daugiau kaip 4100 žmonių ir beveik 30 000 žmonių suserga ja. Šie statistiniai duomenys pabrėžia nuolatinę TB keliamą grėsmę ir būtinybę tęsti mokslinius tyrimus bei intervenciją.
3 mitas: tuberkuliozę lengva diagnozuoti
Dar vienas paplitęs mitas yra tas, kad tuberkuliozę lengva diagnozuoti. Iš tiesų šios ligos diagnostika gali būti sudėtinga. 2019 m. medicinos žurnale „The Lancet Respiratory Medicine“ paskelbtame tyrime pabrėžti iššūkiai, susiję su TB diagnozavimu, ypač mažai išteklių turinčiose šalyse. Tyrimo metu nustatyta, kad dažnai pasitaiko klaidingų diagnozių arba vėluojama diagnozuoti šią ligą, kas lemia dažnesnį jos perdavimą. Nors pažangios diagnostikos priemonės pagerino TB nustatymo tikslumą, kai kuriuose regionuose tokios priemonės yra sunkiai prieinamos.
4 mitas: ši liga paplitusi tik tam tikrose geografinėse vietovėse
Klaidingai manoma, kad tuberkuliozė būdinga tik tam tikriems geografiniams regionams. Nors sergamumo TB rodikliai pasaulyje skiriasi, ši liga paplitusi beveik visose šalyse. 2020 m. PSO parengtoje Pasaulinėje tuberkuliozės ataskaitoje atskleista, kad tuberkuliozė labiausiai paplitusi Azijoje ir Afrikoje. Tačiau ji kelia susirūpinimą ir kitose pasaulio dalyse, įskaitant Rytų Europą ir Ameriką. Be to, dėl globalizacijos ir tarptautinių kelionių ši liga gali plisti plačiau, todėl būtina ją kontroliuoti pasauliniu mastu.
5 mitas: tuberkuliozė yra lengvai išgydoma
Nors TB yra išgydoma naudojant tinkamus antibiotikus, mitas, kad ji išgydoma lengvai. Tuberkuliozės gydymas paprastai apima antibiotikų derinį, vartojamą mažiausiai šešis mėnesius. Labai svarbu laikytis gydymo reikalavimų, nes dėl nevisiško ar netinkamo gydymo gali atsirasti vaistams atsparių tuberkuliozės mikobakterijų padermių. Daugeliui vaistų atspari TB (MDR-TB) ir vaistams ypač atspari TB (XDR-TB) kelia vis didesnį susirūpinimą visame pasaulyje, nes šių ligos formų gydymas yra sudėtingesnis, brangesnis ir mažiau veiksmingas.
Akivaizdu, kad tuberkuliozė tebėra svarbi pasaulinė sveikatos problema, nors paplitę klaidingi įsitikinimai ir gali rodyti priešingai. Siekiant veiksmingos šios ligos kontrolės ir prevencijos, būtina didinti informuotumą apie tikrąją TB prigimtį ir neigti mitus. Taigi, tikimės, kad mūsų pateikta informacija jums buvo vertinga.