Mokslas ne kartą įrodė, kad per didelė netvarka ir neorganizuotumas namuose sukelia stresą bei nerimą. Bandydami palaikyti švarą namuose su vaikais, sukurkite sistemas, kurių būtų lengva laikytis ir kurios būtų suprantamos visiems. Palaikyti tvarką būste, auginant mažus vaikus, yra sudėtinga užduotis, tačiau nuosekliai dirbant ir praktikuojantis, tai tikrai nėra sudėtinga.
Pasirūpinkite lengvai nuvalomais paviršiais
Turėkite omenyje, kad plokštes be skiedinio lengviau nuvalyti. Kvarco, granito, marmuro ir porceliano plokštės yra glotnūs, lygūs paviršiai, kuriuos galima greitai nuvalyti skudurėliu ar kempine. Tvirti paviršiai, pavyzdžiui, dažytas stiklas, veidrodis, nerūdijančiojo plieno lakštai ir net plaunami dažai, yra praktiški ir lengvai valomi sienų paviršiai.
Ypač virtuvėje patariama pasirūpinti kokybiška įranga – juk būtent čia neretai atsiranda netvarka. Kalbant apie praustuvus, nesuklysime sakydami, kad virtuvės plautuve kasdien naudojamės daugiausiai kartų ir žymiai ilgiau nei kitais praustuvais. Būtent todėl virtuvės maišytuvai turi pasižymėti praktiškumu bei ilgaamžiškumu. Šie prietaisai yra gaminami iš žalvario arba nerūdijančio plieno. Pastarosios medžiagos gaminiai pasižymi puikiu kainos ir kokybės santykiu bei yra ženkliai praktiškesni ir reikalauja mažiau priežiūros nei chromuoti.
Pakeiskite tvarkos apibrėžimą
Pirmiausia mamytėms reikia iš naujo apsvarstyti, ką reiškia būti tvarkingoms. Anksčiau tvarka reiškė, kad viskas yra ten, kur buvo padėta nuo paskutinio naudojimo. Tai reiškė, kad paviršiai buvo švarūs, niekas nesimetė ant grindų, daiktai buvo sudėlioti į dėžes, o namai beveik visada paruošti svečiams.
Tačiau nuo šiol tvarkingi namai reiškia kai ką kita. Dabar tvarka yra krepšiai su kišančiais iš jų žaislais kiekviename kambaryje, vaikiškos knygelės lentynose ir kuo mažiau nereikalingų daiktų ant paviršių. Nuo šiol kiekvieną dieną bus akimirkų, kai namuose bus žaidžiama, o tai reiškia, kad namai ne visada bus paruošti lankytojams – ir tai nieko baisaus, tik reikia tai priimti.
Sukurkite rutiną
Norint, kad namuose visuomet vyrautų tvarka, labai svarbu susikurti rutiną. Pavyzdžiui, kiekvieną dieną galite pradėti iškraudami indaplovę, kurią visada įjunkite prieš eidami miegoti vakare. Kai vaikai pavalgo pusryčius, iškart sutvarkykite jų dubenėlius ir puodelius. Jei augintinis po rytinio pasivaikščiojimo ant grindų palieka purvinus pėdsakus, nušluokite jas, kad diena prasidėtų švariai.
Vakarais, kol vaikai vakarieniauja, galite valyti grindis. Sutvarkykite visus žaislus ir pasirūpinkite, kad būtų paruoštos vietos jiems sudėti. Skirkite šiek tiek laiko skalbiniams lankstyti ir sudėti.
Kaip palaikyti tvarką virtuvėje?
Norėdami palaikyti tvarką virtuvėje ir sutaupyti savo laiko, vadovaukitės šiais patarimais:
Atlaisvinkite žemą sandėliuko lentyną ir joje sudėkite granolos batonėlius be riešutų, džiovintus vaisius ir kitus sveikus užkandžius, kuriuos vaikai galėtų patys pasiimti ir įsidėti į savo pietų dėžutę.
Pasirūpinkite, kad pietų maistas būtų lengvai pasiekiamas – atlaisvinkite žemą šaldytuvo lentyną ir paruoškite supjaustytas daržoves, nuplautus vaisius, virtą ir griežinėliais supjaustytą vištieną, virtus kiaušinius, jogurtą, sūrio lazdeles, duoną ir kitus šeimos mėgstamus produktus. Tam reikia šiek tiek pasiruošti savaitgalį, tačiau tai padės išlaikyti virtuvę švarią, tvarkingą ir be chaoso. Be to, taip mokote vaikus savarankiškumo, nes jie patys susipakuoja savo pietus su tuo, kas jiems labiausiai patinka.
Sekmadienį pasitarkite su vaikais, kokius valgius gaminsite tą savaitę, ir surašykite valgiaraštį ant lentos. Tai ne tik smagu, bet ir leidžia mažiesiems pasakyti, ko jie norėtų (ir tai gali paskatinti juos valgyti!).
Nustatykite pietų dėžutės zoną. Pratinkite juos, kad vos grįžę iš mokyklos išimtų pietų dėžutę iš kuprinės, pašalintų maisto likučius ir padėtų ją į tam skirtą vietą.
Investuokite į dėžes ir krepšius
Pati paprasčiausia organizavimo strategija – naudoti krepšius ir dėžes kiekvienam namų kambariui tvarkyti. Tai yra triukas, padedantis užtikrinti, kad kambariai išliktų tvarkingi ir išvalyti. Krepšiai tinka kiekviename namų kampelyje – nuo svetainės iki valgomojo, nuo vonios iki virtuvės. Jie gali tapti ne tik daiktų laikymo vieta, bet ir žavingu interjero akcentu.
Viskas turi savo vietą ir visi ją žino
Tikriausiai žinote šią frazę: „Viskam yra vieta ir viskas yra savo vietoje.“ Kad ir kaip banaliai tai skamba, ji tikrai veikia, bet tik tada, kai visi jūsų šeimoje žino tą vietą. Tikrasis iššūkis – padaryti taip, kad toji vieta būtų patogi ir jums, ir visiems šeimos nariams.
Jei kavos puodelius pastatysite kitame virtuvės gale nei kavos aparatą, nebus prasmės. Jei drabužių kabyklą pastatysite kitoje kambario pusėje nuo durų, paltai greičiausiai liks numesti ant grindų. Stebėkite savo šeimos įpročius ir tvarkykite namus taip, kad jie atitiktų visų pageidavimus.
Rinkitės saugias valymo priemones
Jei namuose yra mažų vaikų, būtina, kad naudotumėte netoksiškas valymo priemones. Lengviausias būdas užtikrinti, kad švaros priemonės būtų saugios, yra pasigaminti jas patiems. Neįtikėtina, kiek daug galima išvalyti naudojant tik actą, sodą ir vandenį.
Štai netoksiško universalaus valiklio receptas:
- Vanduo
- Actas
- Išspaustos citrinos sultys
- Keli lašai levandų eterinio aliejaus
Šiuo valikliu saugiai naudotis gali net mažiausias vaikas. Jei jis ketina padėti, pasirūpinkite, kad valymo priemonės būtų mažesniuose buteliukuose, kuriuos būtų lengva naudoti mažoms rankutėms.
Štai sąrašas kitų produktų, kuriuos visa šeima gali saugiai naudoti, padėdama tvarkytis namuose:
- Mikropluošto šluostė
- Dulkių semtuvėlis ir plunksninė šluotelė
- Vaikams saugūs nailoniniai peiliai
- Rankinis dulkių siurblys
- Mažas laistytuvas