Atnaujinant garderobą specialistai pataria susitelkti ne tik į naujus viršutinius drabužius, bet ir tuos, kurių nematome, – pavilkinukus, temorūbus, apatinius. Kodėl?
Vaikai turi ištverti 60 laipsnių kontrastą
Gyvename tokiame krašte, kuriame klimatas reikalauja keisti spintos turinį bent du kartus per metus. Pavasarį giliai paslepiame šiltus drabužius, o atėjus rudeniui juos vėl traukiame iš spintos gilumos. Ne veltui Lietuva priskirta Šiaurės Europos šalims – kaip ir skandinavai, mes turime apsirūpinti drabužiais ir avalyne, kurie tiktų nuo –25 iki +35ºC, atlaikytų vėją ir kritulius. Puikūs sargai nuo peršalimų ir parkaitimų – termorūbai.
Kas yra termorūbai
Technologai nuolatos dirba, kad drabužiai nevaržytų judesių, būtų lengvi, bet kartu ir saugotų nuo oro permainų. Termodrabužiai (lietuviškai – šildomieji) – viena iš naujovių, prie kurios labai greitai pripranta tie, kurie pabando. Pirmiausia termorūbai buvo kuriami alpinistams, sportininkams, žygeiviams. Dabar termorūbų turi dauguma.
Mamos pasakoja: „Kai dukrytė gavo dovanų šildomąjį pavilkinuką iš merinosų vilnos, atrodė, kad 25 eurai už plonytį drabužėlį – labai brangu. Juk už tiek galima nupirkti puošnią suknelę! Bet kai išbandėme, pati skubėjau nusipirkti dar, kad turėtume pakeitimui, nes kitokių apatinių drabužių nebeįsivaizduojame. Jie užburia patogumu, minkštumu, jaukumu prie kūno, o jei yra ilgomis rankovėmis, galima mauti po sarafaniukais, suknelėmis be rankovių, ir tie apatiniai pavilkinukai tinka kaip viršutiniai“.
Ar šildomieji drabužiai skirti tik šalčiams?
Termodrabužiai iš merinosų vilnos gali būti dėvimi visus sezonus – ne tik žiemą, kaip visi įsivaizduoja, bet ir pavasarį bei vėsesnėmis vasaros dienomis. Nejau vaikutis nesukais? Šildomieji drabužiai ypatingi tuo, kad padeda išgarinti kūno drėgmę ir palaiko pastovią kūno temperatūrą. Su tokiais drabužėliais iš merinosų vilnos vaikas nei sušals, nei perkais, nes apatiniai merinosų vilnos marškinėliai, dėvimi ant nuogo kūno, palaiko tinkamą kūno temperatūrą tiek žiemą, kai lauke šalta, tiek pavasarį, kai oras yra gerokai šiltesnis. Net jeigu pakaitins saulutė, vaikas, vilkintis merinosų vilnos apatinius drabužius, nejaus diskomforto, ir kūnas nesukais, nes tokie drabužėliai natūraliai kvėpuoja, ir vaikui suprakaitavus jie lieka sausi, nesušlampa nuo prakaito.
Drabužiai, apie kuriuos nepagalvojame
Pirmiausia parduotuvėse į akis krenta viršutiniai drabužiai, nes jie spalvingi, pastebimi ir apčiuopiami. Čia pasiūlysime keletą idėjų apie „nepastebimus“ drabužėlius, kurie suteiks komforto vėjuotą pavasarį.
Kepurė-šalmukas. Pavasarį ypač patogus ir praktiškas dalykas yra kepurė-šalmukas. Šis drabužis iš karto atstoja du drabužius – kepurę bei šaliką. Kepurė-šalmukas apglėbia vaikučio galvytę, kartu ir kaklą. Tai padės apsisaugoti nuo pavasarinių vėjų, perpūtimų. Be to, vaikui bus lengva pačiam užsimauti šį drabužį – nereikės rišti kepurės raištelių, vyniotis šaliko.
Šildomieji marškinėliai. Vaikui užtenka vieno pavilkinuko iš merinosų vilnos, jis padės atlaikyti visus pavasario netikėtumus – kai patalpose drėgna, lauke vėjuota, o pakaitinus saulutei – karšta. Merinosų vilnos savybės jai leidžia sugerti gana daug drėgmės – iki 30 proc. savo svorio. Tad vaiko nereikės prirengti daugybe sluoksnių, pakaks pavilkinuko, viršutinio rūbelio (bliuzono ar megztuko) ir striukės.
Dėl unikalių savybių drabužių iš merinosų vilnos nereikia dažnai skalbti, todėl nereikia prisipirkti daug. Iš vakaro išplautas pavilkinukas jau po kelių valandų bus sausas ir vaikas kitą rytą vėl galės juo vilkėti.
Apatinis trikotažas iš vilnos. Kalbant apie apatinius drabužius, galvoje sukasi vienas standartas – 100 proc. medvilnė. Žinoma, medvilnė kur kas pranašesnė už sintetinį pluoštą, tačiau patys tinkamiausi audiniai odai yra vilna ir šilkas, nes jie yra gyvulinės kilmės, o jų sudėtis labai panaši į mūsų odos. Ne veltui drabužiai iš chemiškai neapdorotos vilnos ir šilko yra vadinami „antrąja oda“.
Merinosų vilna yra ypač plona (plauko storis ne didesnis nei 0,002 mm), minkšta ir švelni, tad puikiai tinka apatiniams drabužėliams. Vėsiu, permainingu oru vilnoniai apatiniai drabužėliai yra geriau nei medvilniniai. Vilna puikiai sugeria drėgmę. Mažyliui suprakaitavus, sudrėkusi medvilnė prilimpa prie kūno tarsi šaltas šlapias kompresas. Tuo tarpu vilna geba sugerti gana daug drėgmės ir liečiant atrodyti sausa. Vilna yra maloni odai, mat lanolinas (vilnos riebalas), esantis chemiškai neapdorotoje vilnoje, puoselėja odą.
Vilnonis šildomasis apklotėlis. Kadangi merinosų vilna neleidžia nei perkaisti, nei sušalti, ji idealiai tinka apkloti kūdikį vežimėlyje. Eidami pasivaikščioti su kūdikiu, įsupkite jį į lengvą merinosų vilnos apklotėlį ir būsite ramūs dėl temperatūrų šokinėjimo ar vėjo gūsių – mažylio jie nepalies.
Šildomieji šliaužtinukai. Jei auginate judrų kūdikį, toks drabužis labai tiks. Mažylis, ropinėdamas po namus nesušals ir neperkais.
Golfukai. Ne visi vaikai juos mėgsta,nes sunku įkišti galvą arba griaužia kaklą. Tačiau gerai parinktas golfukas yra tikras stebuklas vėjuotą dieną – nereikia šalikėlio, galima atsisagstyti striukę.
Keletas įdomybių apie merinosų vilną
Merinosų vilnos pluoštas yra gaminamas iš geriausių plonavilnių avių vilnos. Tokia vilna yra be galo minkšta, švelni bei maloni odai. Todėl merinosų vilnos drabužiai yra tinkami kūdikiams, vaikams, suaugusiesiems, sportininkams bei brandaus amžiaus žmonėms.
Merinosų vilna susideda iš tokių pat baltyminių medžiagų, kaip ir žmogaus oda, – proteinų ir kerotinų, joje yra lanolino, kuris puoselėja žmogaus odą. Būtent todėl merinosų vilnos drabužiai dar vadinami „antrąją oda“. Juos pradėjus dėvėti, nesinori nusivilkti.
Merinosų vilnos drabužiai pasižymi termoreguliacinėmis savybėmis ir palaiko tinkamą kūno temperatūrą: šaltu oru sušildo, karštu – neleidžia perkaisti, esant drėgnam orui, – padeda išlikti sausam.
Dėvint merinosų vilnos drabužius, jaučiama ypatinga šiluma, kuri mažina skausmus, atpalaiduoja raumenis ir sąnarius, palengvina reumato ir sąnarių simptomus.
Merinosų vilnos drabužiai yra palyginti ploni ir lengvi, todėl juos patogu dėvėti, žmogus jaučiasi neapsunkęs. Pavyzdžiui, apatines merinosų vilnos kelnes galima dėvėti ir po kostiuminėmis kelnėmis, ir prie moteriško kostiumėlio su sijonu. Svarbiausia, jos nestorina, nesijauti per daug prisirengęs, o dėl jau minėtų termoreguliacijos savybių su jomis šilta šaltoj oro temperatūroj, nekaršta – būnant darbe, namie.
Merinosų vilnos drabužiai yra higieniški – turi antibakterinių savybių, nekaupia nešvarumų, prie jos nelimpa purvas ir dulkės. Merinosų vilnos drabužiai pasižymi savybe „surišti“ kenksmingas medžiagas – virusus ir bakterijas, apriboja jų irimą ir dauginimąsi. Merinosų vilnos drabužiai net po pakartotinio naudojimo neturi kvapo. Galima juos tik išvėdinti, ir kvapai dings patys. Skalbti juos prireikia tik ištepus, o prižiūrėti yra itin lengva – skalbti galima skalbyklėje.
Merinosų vilnos pluoštas idealiai tinkamas apatiniam žmonėms, turintiems odos problemų, alergiją, nes merinosų vilna paprastai nesukelia alerginių reakcijų.
„Mamos žurnalas“