Dažnas žmogus, kuriam miegoti trukdo knarkimas, nė nepagalvoja, kad tai gali būti susiję su išvešėjusiomis tonzilėmis. Dar rečiau nesusimąstoma, kad sloga yra adenoidų hipertrofijos pasekmė. Kitaip ir negali būti, juk daugelis mano, kad šios ligos būdingos išskirtinai vaikams. Su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro „Hila“ otorinolaringologu Rimvydu Toločka skubame paneigti visuomenėje įsigalėjusius mitus.
Ar adenoidų ir tonzilių hipertrofija gali varginti ir suaugusius žmones?
Pasak otorinolaringologo R. Toločkos, tai nėra išskirtinai vaikų ligos. Vis dėlto išvešėję adenoidai suaugusiuosius vargina retai.
Apskritai klaidinga teigti, kad jie atsirado suaugusiam pacientui. Šie dariniai susiformuoja ir išnyksta vaikystėje (didėja iki 6 metų, tada lėtai atrofuojasi ir apie 16 metus išnyksta), tik kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, sergant alergija, lėtinėmis nosies ligomis, gali padidėti ir kelti tam tikrų nepatogumų.
„Dėl tonzilių situacija tokia: mes esame tretinio lygio gydytojai konsultantai, taigi pacientai neretai ateina jau turėdami kelių kolegų išvadas. Nemažai jų nori išgirsti dar vieną nuomonę – ar operuotis, ar laukti. Taigi daugeliui Medicinos diagnostikos ir gydymo centro pacientų reikia galutinės rekomendacijos. Mes ją ir suteikiame“, – sakė gydytojas R. Toločka ir pridūrė, kad išvešėjusių tonzilių bei adenoidų diagnozių tarp suaugusiųjų nedaugėja, nes pastaraisiais metais gerėja šių ligų diagnostika.
Kokios priežastys lemia tonzilių ar adenoidų hipertrofiją?
Tiksli išvešėjusių tonzilių priežastis ne visai aiški, bet šių darinių padidėjimas dažniausiai susijęs su lėtiniu tonzilitu arba tonzilių ir aplinkinių audinių uždegimu. Taigi dažniausia tonzilių hipertrofijos priežastis yra pasikartojančios ligos ir infekcijos, esančios ryklės zonoje ir aplink ją. Kartais išvešėjusias tonziles lemia tokie antriniai veiksniai kaip rūkymas ir oro tarša.
Kalbant apskritai, visiems gali pasireikšti tonzilių hipertrofija. Vis dėlto ji dažnesnė tiems asmenims, kurių šeimos nariai turi (ar turėjo) tokių pačių problemų.
Kadangi tonzilės gamina antikūnus, kovojančius su infekcijomis, kaskart susirgus jos yra stimuliuojamos. Alergijos taip pat atlieka svarbų vaidmenį ieškant priežasties, kodėl išveša tonzilės.
Panašiai kaip su tonzilių hipertrofija, išvešėjusių adenoidų priežastis nėra visiškai aiški. Kaip minėta, suaugusiesiems labai retai diagnozuojami išvešėję adenoidai. Vis dėlto pasitaiko, kad šie dariniai neišnyksta sulaukus 16 metų. Kartais jie būna susiję su kokia nors rimtesne liga: piktybiniais navikais, limfoma, ŽIV infekcija. Todėl bet kokius suaugusiųjų adenoidų hipertrofijos atvejus reikėtų vertinti rimtai, kad laiku būtų pašalintos pavojingos priežastys.
Kada suaugusiesiems būtina atlikti tonzilektomiją (vadinamąją anginos šalinimo operaciją)?
Medicinos diagnostikos ir gydymo centro otorinolaringologo teigimu, tonzilių šalinimas susijęs su lėtinės infekcijos židinio gydymu. „Jei nepavyksta pasveikti vartojant vaistus, reikia operuoti. Kitais atvejais tonziles rekomenduotina šalinti, jei yra tokios lėtinės ligos kaip miokarditas, inkstų uždegimas, sąnarių patologija ir pan.“, – vardijo specialistas.
Kas atsitiks, jeigu suaugęs pacientas atsisakys operuotis?
„Kiekviena lėtinė infekcija, kaip ir lėtinis tonzilitas, negydoma gali komplikuotis pūliniu, imuniteto susilpnėjimu, – paaiškino gydytojas R. Toločka. – Taigi pacientui atsisakius operuotis, visa tai detaliai paaiškinama. Neretai būna, kad pavėluotai pašalinus tonziles, dėl delsimo atsiradę varginantys simptomai nedingsta, pavyzdžiui, sąnarių skausmas sumažėja, bet visiškai nepranyksta.“ Apskritai tonzilių hipertrofija, Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytojo teigimu, apsunkina rijimą, pacientus gali varginti pilnumo jausmas ryklėje – lyg kažkas trukdo.
Kokie dar simptomai rodo, kad pacientą vargina išvešėjusios tonzilės ar adenoidai?
Išvešėjusių tonzilių simptomai gana specifiški. Dažną pacientą vargina halitozė (lėtinis blogas burnos kvapas), knarkimas, miego apnėja, kvėpavimas per burną, sumažėjęs apetitas, svorio netekimas, lėtinės ausų infekcijos, klausos sutrikimai, pasikartojantis sinusitas ir pan.
Pasak otorinolaringologo R. Toločkos, pagrindiniai išvešėjusių adenoidų simptomai yra sutrikęs kvėpavimas per nosį, dažnos ir gausios išskyros iš jos. „Be abejo, įtariant adenoidų hipertrofiją, būtinai reikia atmesti kitas ligas, polipus, nosies pertvaros iškrypimus, lėtinę slogą ir pan. Šias priežastis nustatome apžiūrėdami endoskopu – prietaisu su vaizdo kamera“, – aiškino gydytojas.
Ar skiriasi adenoidektomija ir tonzilektomija suaugusiesiems ir vaikams?
Gydytojas R. Toločka teigė, kad techniniu požiūriu operacijos nesiskiria, instrumentai ir operacijos eiga ta pati, tačiau ruoštis jai suaugusieji turi ne mažiau atsakingai. Likus dviem savaitėms iki chirurginės procedūros, pacientui draudžiama vartoti aspiriną ar kitus kraujo krešėjimą veikiančius vaistus. Dėl kitų medikamentų vartojimo reikia pasitarti su šeimos gydytoju. Paprastai prieš operaciją būtina atlikti kraujo tyrimą.
Tonzilektomija – veiksminga operacija. Pooperacinis periodas būna sklandus. Sveikimas priklauso nuo to, kaip pacientas laikosi gydytojų rekomendacijų.
Kada galima grįžti į darbą po operacijos? Kiek laiko trunka gijimas?
Po operacijos pacientas laikomas palatoje, kol gydytojai įsitikina, kad jis visiškai prabudo, gali vertinti savo būklę. Kiekvienas žmogus yra unikalus, nevienodai reaguoja į narkozę, taigi ir laikas, kiek jis praleis ligoninėje, skiriasi. Vis dėlto dažniausiai namo ligonis išleidžiamas jau kitą dieną.
„Po tonzilių šalinimo operacijos rekomenduotinas ambulatorinis pooperacinis (namų) periodas yra 10–12 parų. Praėjus šiam laikui, galima pamažu grįžti prie įprasto gyvenimo ritmo. Randėjimas vyksta iki 2 mėnesių“, – aiškino R. Toločka. Nors kurį laiką šiek tiek nepatogu valgyti, nes ryjant maistą skauda gerklę, išnykę nemalonūs ligos simptomai atsiperka su kaupu.
6 paprasti būdai, kaip malšinti gerklės skausmą
- Sūrus vanduo. Suskaudus gerklei, paruoškite skalavimo skysčio. Arbatinį šaukštelį druskos išmaišykite 200 ml šilto vandens. Gerklę skalaukite kelis kartus per dieną. Tirpalo nenurykite ir nenaudokite stipresnės koncentracijos, nei nurodyta, nes gali dar labiau išdžiūti jautri gerklės gleivinė.
- Šilti skysčiai. Kava be kofeino, arbata, šiltas vanduo su citrina ir medumi, sriuba veiksmingai malšina nemalonius pojūčius. Nustatyta, kad karštas skystis sutraukia išsiplėtusias nosies ir sinusų kraujagysles, mažina gleivinės paburkimą. Šilti gėrimai taip pat padeda išlaikyti organizme skysčių balansą, kuris yra svarbus sergant.
- Obuolių sidro actas. Šis virtuvėje naudojamas produktas puikiai naikina bakterijas. Negana to, malšina gerklės skausmą ir deginimą. Arbatinį šaukštelį obuolių sidro acto sumaišykite su 200 ml vandens. Gautu mišiniu skalaukite gerklę kelis kartus per dieną.
- Česnakai. Šiuose šakniavaisiuose yra alicino, pasižyminčio antibakterinėmis, priešgrybelinėmis ir antivirusinėmis savybėmis. Kai skauda gerklę, nulupkite skiltelę ir kramtykite ją arba tiesiog čiulpkite apie 15 min.
- Medus. Šiuo bičių produktu galima gardinti karštą (bet ne verdančią) arbatą su citrina arba tiesiog įmaišyti į vandenį. Medus pasižymi antibakterinėmis savybėmis, todėl slopina gerklės skausmą ir malšina infekciją. Nustatyta, kad bičių produktai švelnina kosulį, kuris neretai dirgina gerklę ir didina nemalonius pojūčius.
- Pipirmėčių eterinis aliejus. Pagrindinė pipirmėčių sudedamoji dalis yra mentolis, kuris šaldo gleivinę ir mažina paburkimą. Pipirmėtės malšina gerklės skausmą ir lengvina atsikosėjimą. Išgerkite pipirmėčių arbatos arba kelis pipirmėčių eterinio aliejaus lašus įlašinkite į garintuvą. Šiek tiek šio eterinio aliejaus praskieskite su alyvuogių aliejumi ir patepkite krūtinę.