Kaip apsaugoti vaiko gerklytę? Mažiausiai tam įtakos turi… šalikas

gerkle

Gerklei „nepatinka“ gėrimai iš šaldytuvo

Vadinamieji gerklės uždegimai prasideda gana nekaltu požymiu – kutenimu. Nuo to nekalto kutenimo gali prasidėti gana rimtos ligos: rinofaringitas (nosiaryklės uždegimas), faringotonzilitas (ryklės ir tonzilių uždegimas), faringolaringitas (ryklės ir balso stygų uždegimas). Tačiau neapkrausime jūsų medicininiais terminais, kalbėsime paprastai – apie gerklę.

6–7 kartai per metus

Dažniausiai (net 95 proc. atvejų) ūminį ryklės uždegimą sukelia tie patys virusai, kaip ir kitas ūmias kvėpavimo takų ligas. Vaikai, lankantys darželius, šaltuoju metų laiku ūmiu ryklės uždegimu gali persirgti net 10–12  kartų, juk virusologai nustatė net 131 įvairių virusų, kurie gali sukelti šią ligą. Tik labai retai (5–6 proc. atvejų) ryklės uždegimą gali sukelti įvairios bakterijos.

Kaip apsaugoti vaiko gerklytę

Kaip ir kiekvienas žmogaus organas, ryklė nori priežiūros ir lepinimo. Todėl teisingai elgiasi mamos, kurios kavinėse paprašo vaikams atnešti sulčių ne iš šaldytuvo, po karšto valgio neleidžia vaikui iškart valgyti ledų, stengiasi, kad vaikas kuo mažiau patirtų temperatūrų kaitą ir iš šilto kambario nepultų atsilapojęs į lauką.

Trumpai galima pasakyti, kad ryklei nepatinka:

Gėrimai iš šaldytuvo.

Šaltas valgis po karšto.

Staigi temperatūrų kaita.

Sausas kambario oras.

Sušlapusios ir sušalusios kojos.

Beje, gerklę galima užgrūdinti, tačiau tai reikia daryti ne virusų siautėjimo metu, o vasarą. Gerklės grūdinimui tinka vaisiniai, pieniški, grietininiai ledai, plombyras, tačiau netinka šaldytos sultys, šerbetai. Šie būna sušalę gabaliukais ir gali labai greitai nušaldyti vaiko gleivinę. Geriausia ledų pasigaminti namuose, be pridėtinio cukraus, tokie bus sveikesni už pirktinius. O duoti galima po vieną porciją per dieną vietoje deserto.

Ką vaikas sako, kai skauda gerklę

Kiekvienam vaikui, sergančiam tonzilitu, skauda vis kitaip (o kai kuriems visai neskauda). Jeigu vaikutis jau moka kalbėti, prasidėjus ryklės uždegimui, jis sakys, kad gerklę kutena, degina, peršti. Vaikas skųsis, kad skauda valgant ir geriant, kad skauda ir ausytes. Vaikas gali sakyti, kad, rydamas ar kalbėdamas, jaučia dūrimą, lyg gerklėje būtų svetimkūnis, kiti sako, kad „šaudo“ ausyse, labiau skauda sukinėjant galvą. Kartais tonzilitas pasireiškia vien kosuliu. Būna ir taip, kad vienintelis lėtinio tonzilito požymis yra blogas kvapas iš burnos, nes tonzilėse susidaro pūlingų kamščių.

Jei mažiukas dar nemoka paaiškinti, mamos pastebės, kad jis nenoriai valgo, blogiau miega, zirzia, kosėja sausu, krenkščiančiu kosuliu.

Jei liga įsibėgėja, vaikas pradeda karščiuoti, temperatūra dažniausiai pakyla iki 38,5°C. Jei prasideda bakterinis tonzilių uždegimas, temperatūra gali pakilti staigiai ir būna aukšta – 38,6°C ir daugiau. Kai uždegimas apima balso stygas, prikimsta balsas.

Pastebėję nors vieną šių požymių, bandykite pražiodę vaiką apžiūrėti jo ryklę. Pamatysite ryškiai raudonesnes nei burnos gleivinė žiotis, priekinius tonzilių paviršius ir nelygią užpakalinę ryklės sienelę.

Kaip gydyti gerklę

Nors liga dažniausiai būna nesunki, dera pasikonsultuoti su gydytoju, nes tik jis gali įvertinti vaiko būklę ir skirti reikalingą gydymą. Kai ant tonzilių matyti pūlių arba iš jų išsispaudžia nemalonaus kvapo skysčio, gydytojas skiria antibiotikų. Kai uždegimas neišplinta į tonziles, antibiotikų nereikia, nes jie neveikia virusų ir organizmo nestiprina.

Beje, šį bei tą galima padaryti ir namų sąlygomis:

Skysčiai. Kai vaikui skauda gerklę, duokite gerti daugiau skysčių. Visus skysčius vaikui duokite drungnus.

Mažiau pieno. Kai vaikas suserga, pieną geriau pakeiskite jogurtu arba rūgpieniu, kefyru. Pienas (nepriklausomai nuo jo riebumo) gali sumažinti ir taip menką apetitą.

Mažiau maisto. Ligos metu pakinta vaiko skonio suvokimas – jis gali atsisakyti ir mėgstamų patiekalų arba jų paragauti tik kelis kąsnelius. Sveikstantis vaikas pats paprašys valgyti. Visi ligoniukui siūlomi patiekalai turi būti nešalti ir nekaršti.

Vaistai. Jeigu gydytojas skyrė kelis vaistus, nesugirdykite jų visų vienu metu. Pertrauka turi būti apie 30–40 minučių. Gerklės skausmą ir uždegimą malšina mikstūros (geriau rinkitės pagamintas iš natūralių medžiagų), aerozoliniai vaistai (balionėliai su ilgu vamzdeliu leidžia tiksliai nukreipti vaisto srovę į reikiamą vietą). Tinka ir skanios čiulpiamosios pastilės ar tabletės, kurios irgi malšina uždegimą. Jų galima duoti vaikams nuo 3–4 metų. Per parą jų leiskite sučiulpti 3–5, nes, duodant daugiau, gydomasis efektas negreitėja ir negerėja. Burnoje pastilės ar tabletės turi lėtai ištirpti. Neleiskite vaikui jų kramtyti ir ryti nesučiulptų. Jei vaikas kramto arba ryja, pastilių neduokite.

Vaistų nuo temperatūros yra duokite tik tada, kai temperatūra pakilusi iki 38,6°C ir daugiau.

Pažink priešą

Ryklės uždegimai kartojasi, nes sukėlėjų yra daug.

Po ligos nedera leisti vaiko į darželį ar mokyklą, kol visiškai neišnyks kosulys. Šis laikotarpis gali užtrukti iki 10 dienų.

Jei gydytojas nustatė pūlinį tonzilitą, vaiko į darželį ar mokyklą neleskite, kol nebus baigtas gydymo antibiotiku kursas.

Kada operuoti tonziles

Operacija – tai ne pasivaikščiojimas, o visais atvejais rimta intervencija, todėl ji turi būti rimtai pagrįsta. Kai nustatoma, kad vaikas serga lėtiniu tonzilitu, kuris dažnai paūmėja, jau randama komplikacijų požymių, gydymas turi būti radikalus – šalinamas pūlinis židinys iš organizmo. Beje, dažnai, tik pašalinus infekcijos židinį, pavyksta „suvaldyti“ ir kitas vaiko organizmą apėmusias lėtines ligas.

Ar turi įtakos gerklei šalikas?

Tinkamai užrištas šalikas apsaugo kaklą nuo šalčio jutimo, tačiau tai nėra garantuota priemonė išvengti gerklės uždegimo, juolab jos paraudimo, skausmo. Bet kokio amžiaus vaikui šaliko negalima rišti ant burnos ir nosies.

Docentas Algimantas Vingras

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


6 − keturi =

Kitos temos: