„Mūsų šeimoje gyvuoja tradicija dovanoti nemaža dovanų vienas kitam ne tik per Kalėdas, bet ir daugeliu kitų progų. Vaikai prie to yra pripratę, tačiau pastebėjome, jog jie vis dažniau susierzina, jeigu gautos dovanos – ne tokios, kokių tikėjosi. Kalėdos virsta apgautų vilčių švente“. Jums girdėta ši mintis?
Daugelis mamų, tėčių, senelių ir močiučių tiesiog užverčia savo atžalas dovanėlėmis – esant progai ir be jos. Tačiau toks elgesys suformuoja vartotojišką vaikų požiūrį į aplinkinius.
Neretai iš tėvų tenka išgirsti: „Užtenka man pareiti į namus, kai tuoj pat išgirstu vaiko klausimą: „Ką man parnešei?“ Tarsi jis ne mano parėjimu džiaugtųsi, o lauktų eilinės „duoklės“.
Ką daryti tėvams, norintiems ištaisyti šią nemalonią situaciją?
Dovanų pirkimo paslaptys
Mažiau yra daugiau. Neperlenkite lazdos įteikinėdami kalėdines dovanas! Po vieną nedidelę dovanėlę nuo kiekvieno šeimos nario arba vienos didesnės nuo visų visiškai pakanka tam, kad vaikas gautų savo džiaugsmo „porciją“.
Taupykite malonumus. Jei norite, kad vaikas pasidžiaugtų kalėdinėmis dovanomis, apribokite dovanų kiekį nekalėdiniu metu. Jei dovanoti dovanas pradėsite kas savaitę, vaikas praras džiaugsmą. Svarbu, kad dovanos netaptų rutinos dalimi. Jei dažnai nusiperkate torčiuką pasisaldyti sau gyvenimą, proginis torčiukas tiek daug džiaugsmo neteiks.
Galbūt reikėtų pagalvoti ir apie tai, kad reikia „pataupyti“ malonumus, kad galėtume tiek sau, tiek savo vaikams jų dar rasti. Mūsų laikais viskas prieinama ir įperkama daugumai, tad kartais save pristabdykite ir palikite keletą dalykų, kuriuos perkate ne šiaip sau, prie savaitės pirkinių, o prie progos, kai norite nustebinti ar pamaloninti savo šeimos narius.
Sveikas imunitetas reklamai. Esama išties būtinų ir naudingų dovanų, kurias mums pasufleruoja reklaminiai bukletai ar skelbimai. Bet esama ir tokių, kurias mums reklama įperša. Tad pasidavė pirkimo siautuliui pirmiausia pagalvokite: kas stipresnis – jūs ar reklama?
Rūbai vaikui ne dovana. Kojinės, megztukai, suknelės ar batai vaikams kažin ar bus dovana. O ne dovana jie todėl, kad ir šiaip perkami, kai tik reikia.
Drabužiai ir batai gali būti kalėdinė dovana nebent tose šeimose, kur reikia pataupyti pinigus drabužėliams, kur vaikai laukia, kada tėvai jau turės pinigų ir galės nupirkti vieną ar kitą išsvajotą rūbelį.
Patys džiaukitės dovanomis. Kaip jūs patys priimate dovanas? Ar visada nuoširdžiai padėkojate dovanojusiajam? O gal prie vaiko replikuojate, kad darbdavys ir vėl nupirko niekam nereikalingų vonios chalatų, verčiau jau būtų davęs pinigais.
Mokykite dovanoti. Mokykite vaikus ne tik priiminėti dovanas, bet ir įteikinėti jas kitiems. Eilėraštis ar dainelė mielai įvertinami kaip dovanėlė iš 2–5 metukų pyplio, tačiau vyresnis vaikas jau gali ką nors pagaminti savo rankomis ir padovanoti tėvams arba giminaičiams.
Atsargiai su rankų darbo dovanomis. Vaikai mėgsta tėvų gamintas dovanas, tik būkite labai atsargūs. Jei ir šiaip mezgate megztinius, o Kalėdoms numegsite dar vieną, pamirškite, kad tai gali būti dovana. Tačiau jei mama mezga kartą per penkerius metus ir padovanoja savo numegztą megztinį vaikui, jis tai įvertins.
Parengė Rita Milerienė
„Mamos žurnalas“
Susiję stripsniai