Į klausimą „ko nori“ vaikas gali atsakyti tik iš savo patirties – tokį daiktą jau turi, matė pas draugus, gatvėje ar reklamoje.
Gimtadieniai ir Kalėdos neturėtų tapti „užsakymo stalu“, todėl geriau pomėgius nujausti – nuo ko sužiba vaiko akutės?
Kas yra geras žaislas
Kaip ir visi žaislai, dovana turi atitikti kelis būtinus reikalavimus – turi būti saugi, atitikti pagal vaiko amžių ir būti naudinga jam. Ką vaikas darys su žaislu? Kokią naudą jam tai teiks (kuo daugiau įvairios naudos – tuo geriau)? Kaip ilgai žaislas bus jam įdomus? Kalėdinis žaislas irgi turi būti nors truputį stebuklingas – juk jūs tikriausiai neapsidžiaugsite dovanų gavę įprastų makaronų ar popierinių servetėlių. Dėl to prieš Kalėdas ypač populiari tampa žaislų grupė „Stebuklai“.
Kas vaikui yra stebuklas? Viskas, kas nustebina: pasuki rankenėlę, o dėžutė ima groti (muzikinės dėžutės), paišai – o piešinys pranyksta, arba traukinys važiuoja tavo nupieštais bėgiais, spusteli mygtuką – o ten kažkas žvengia (įgarsinta abėcėlė), šviečia (žaislai su LED lemputėmis), o gal net kalbasi su tavimi (kalbantys žaislai). Arba žaisliukas, kuris šiltas (šildyklėlė), kvepia (kvepiantis tušinukas) ar tiesiog užrakinamas, nes labai to reikia (užrakinamas dienoraštis).
Kuo skiriasi dovanos Lietuvoje ir kitose šalyse
Lietuviai mėgsta ryškius žaislus – tuo mes panašesni į slavų šalių pirkėjus nei, pavyzdžiui, į vokiečius, kurie pirmenybę teikia nedažytiems, natūralių spalvų žaisliukams.
Didžiausios žaislų mugės kalba apie tendenciją – didelį dėmesį paauglių žaislams ir žaidimams. Tai ne tik įvairiomis naujomis technologijomis naudojantis sukurti žaislai – turintys judesio detektorius, nanotechnologijas (bėgiojančių tarakonų žaidimas), smegenų aktyvumo matuoklius, – bet ir žaislai, sukurti remiantis archeologiniais atradimais (balansavimo ant akmens žaislas). Paaugliams Lietuvoje dažniau perkami nebrangūs žaidimai (pvz., stetoskopas), romantinės dovanos – katinėliai, kiškučiai, arba daiktai-žaislai (pvz., riedbačiai – batai su iššokančiais ratukais).
Pasaulyje susirūpinta emociniu intelektu, todėl populiarėja emociniai žaislai ir žaidimai, ieškoma įvairių būdų kūrybingumui skatinti. Nemažai žaislų kuriama, sudarant galimybę dekoruoti juos patiems vaikams – tai ir dėlionės, konstruktoriai, ekologiški kartoniniai žaislai bei detalės kūrybai iš atliekų.
Kelios pagrindinės taisyklės, renkant žaislus Kalėdoms
Žaislas vaikui tinkamas, jei jam reikia truputį pasistengti, norint įveikti jo užduotį – kad išvengtumėte nusivylimo (per sunku) ir nuobodulio (viskas aišku, iškart pavyko). Jei pastebėjote, kad žaislą jau pavėlavote nupirkti, sugalvokite, ką dar galėsite su juo daryti (su mašinėle – mokytis kelio ženklų, planuoti maršrutą ir t.t.).
Peržiūrėkite vaiko žaislus – ar jie nėra iš tos pačios „temos“ – pvz., tik smulkios dėlionės, tik atminties žaidimai arba tik sportiniai žaislai. Visapusiškam vaiko lavinimui reikėtų įvairios veiklos, būtinas ir mielas „gyvis“, skirtas miegoti ir paslaptims patikėti.
Kolekciniai žaislai – tai išimtis iš taisyklės. Plėsti kolekciją ir ja domėtis visuomet rekomenduojama, net jei tokių žaisliukų vaikas turi daug.
„X statuso“ žaislai – tai žaislai, kurių reikia tam, kad pasipuikuotum prieš kitus. Dažniausiai tai brangūs, daug reklamuojami ir neskatinantys vaiko nieko veikti ar galvoti žaislai. 1–2 tokie žaislai spintelėje gali būti, bet daugiau turėti nepatartina.
Žaislai pagal pomėgius – net jei tai jums ima atrodyti pernelyg vienoda – reikalingi. Pvz., mūsų klientas, kuris pirko vaikui mašiną– šiukšliavežę, sakė, jog mažylis visuomet net išsižiojęs stebi šiukšlių konteinerius, ir pamatytus mieste jis ima lyginti – tas buvo toks, o šitas – skiriasi.
Dovanodami žaislą, tą pačią vaikui įdomią veiklą tiesiog praplėskite. Domisi tik princesėmis? Princesei reikia ne tik drabužių, bet ir rūmų (o kas juos suprojektuos?), o neilgai trukus gal reikės ir pradėti vairuoti. Juk ji šiuolaikinė karalaitė!
Ieva Augustinienė
„Mamos žurnalas“