Prisipažinsiu – ne vienerius metus varvinau seiles žvelgdama į rankų darbo advento kalendorius. Mintyse buvau pasižadėjusi būtinai kažką panašaus sukurti savo vaikui. Pažadas būtų visai vykęs, jei nebūčiau prie jo priklijavusi to nelemto, daugeliui gerų idėjų iš paskos besivelkančio ir jas stabdančio kada nors. Ir tik pernai, susigriebusi, kad jau turiu nebe vieną, o du vaikus, kuriuos galiu pradžiuginti, ryžtingai nusprendžiau įgyvendinti seną svajonę.
Tik ėmusis darbo padariau keletą malonių atradimų – pasirodo, advento kalendorius dovanoja daugybę džiaugsmo visų pirma jį kuriantiems. Man jis gerokai praskaidrino žvarbų ir tamsų lapkritį. Juk staigmenų ruošimas teikia tiek daug gerų emocijų ir erdvės kūrybai! O ką ir kalbėti apie 24 rytmečius, nuspalvintus skubaus mažų kojų šlepsėjimo, nekantraus reikiamo skaičiuko ieškojimo ir džiaugsmingų šūksnių išlukštenus dienos dovanėlę.
ADVENTO KALENDORIAUS TURINYS
Advento kalendorius gali būti užpildomas nedidelėmis dovanomis, skanėstais, užduotėlėmis, pasakos ar istorijos dalimis. Kiekvienas gali rinktis atsižvelgdamas į vaikučio, kuriam ruošiama staigmena, amžių, pomėgius bei poreikius.
Kuo pradžiuginti pačius mažiausius?
Gal sudėtingiausia sugalvoti, ką įdėti patiems mažiausiems, belaukiantiems savo pirmųjų Kalėdų. Su tokiu galvosūkiu buvau susidūrusi pernai: Nidai tebuvo pusė metukų ir, suprantama, nei saldainiai nei smulkūs žaisliukai netiko. Taigi kalendorių užpildžiau taip – sūnus jame rasdavo skanėstą ar kitą mažą smulkmeną, o dukrelės kasdien laukdavo lapelis su užduotimi kuriam nors šeimos nariui, pvz., „Šiandien tėtė pakutens Nidutei padukus“, „Mama paseks Nidai pasaką“, „Viliukas prajuokins Nidutę“ ir t. t. Šešiamečiui Viliui šie Nidos lapeliai teikė ne mažiau džiaugsmo nei jam skirtos dovanėlės – jis iš karto pasišovė pats juos visiems perskaityti ir po to, per dieną, stropiai kontroliuodavo, ar lapelio užduotis tinkamai įvykdyta.
Surask lobį!
Kalendoriaus langeliai paprastai būna nelabai talpūs, ir didesnės apimties staigmenos į juos netelpa. O juk tokia šaunia dienos dovanėle gali tapti trokštamas žurnalas, pieštukas ar kitas daiktas. Šį galvosūkį galima lengvai paversti dar smagesne pramoga – „Lobio ieškojimu“! Dienos dovanėlę paslėpkite kurioje nors namų vietoje, o į kalendorių įdėkite nuorodą, kaip ją rasti. Tai gali būti improvizuotas lobių žemėlapis, raštelis su mįsle, kurią įminus, smulkmena bus rasta, ar net ir visa virtinė raštelių. Pvz., pačiame kalendoriuje laukia raštelis: „Ten, kur gyvena duonutė, sužinosi, kur slepiasi staigmena!“. Kai vaikas įmena mįslę, duoninėje laukia kitas raštelis: „Broliai Grimai tegul pasako, kur tavo dovana prašapo!“ Susiradęs ir atsivertęs Brolių Grimų pasakas, mažylis jose randa naują nuorodą ir taip toliau, kiek tik užtenka kantrybės! Žinoma, tokias lobių paieškas geriau skirti savaitgalio rytams, kai nereikia skubėti į darželį ar mokyklą.
Kantrybės išbandymas
Namuose, prieš nosį kabančios dvidešimt keturios staigmenos, kurias galima išlukštenti tik po vieną per dieną – nemenkas kantrybės išbandymas, ypač patiems mažiausiems. Tad verta pagalvoti, ar kalendorių iš karto užpildysite visą, ar kiekvienos dienos staigmenas paslėpsite tik jos rytą. Svarbiausia nepamiršti – kalendorius turi teikti tik geras emocijas!
Patarimai pildantiems kalendoriaus aruodus
Jei kalendorių vaikams gaminsite pirmą sykį, pirmame langelyje galite įdėti laišką, kuriame vaikus supažindinsite su kalendoriumi ir jo taisyklėmis – kad galima atverti tik tos dienos langelį, kad kalendoriuje bus ir skanių, ir nevalgomų dalykų, o kartais jame lauks užduotėlė ar pasaka. Kartais reikės ir dalintis, nes ne visuomet kalendoriuje bus po atskirą daiktelį kiekvienam. Tokiu būdu vaikai žinos, ko tikėtis iš į namus žengiančios naujos tradicijos.
Būkite atidūs slėpdami valgomus dalykus. Apgalvokite, ar jų anksčiau už vaikus neišlukštens smaguris katinas ar šunelis, ar jie neištirps nuo netoliese esančių šilumos šaltinių.
Įvairias smulkmenas kalendoriui pradėkite pirkti jau lapkričio pradžioje. Taip ir piniginė mažiau suplonės, ir dovanėlės bus apgalvotos.
Idėjos advento kalendoriui
Bene paprasčiausias advento kalendoriaus variantas – didelė šventiniais motyvais puošta kojinė. Ją galite pakabinti ant židinio, kambario durų, ar kitoje namų vietoje ir kasryt pripildyti dovanėlėmis. Šis būdas ypač tinka mažyliams, kuriems sudėtinga paaiškinti, kodėl negalima viso kalendoriaus dovanėlių išpakuoti čia ir dabar. Be to, į didelę kojinę sutalpinsite ir didesnės apimties staigmenas.
Iš veltinio ar kitos storesnės medžiagos pasiūti batukai. Juos kabinkite ant pačių pasigamintos ar pirktos, specialiai advento kalendoriui skirtos girliandos. Beje, tokie batukai labai tinka ir Kalėdų eglutei puošti.
Megzti maišeliai. Numegzti dvidešimt keturis mažučius maišelius ne taip paprasta, tačiau rezultatas tikrai vertas pastangų!
Toks kalendorius tarnaus ilgus metus, o norėdami įvairovės, galėsite keisti detales: vienais metais maišelius kabinkite ant girliandos, kitais – ant iš storo veltinio iškirptos eglės ir t. t. Norėdami numegzti 10 x 10 cm dydžio maišelį, apmeskite ant virbalų 24–30 akių iš storesnių siūlų. Megzkite 3 cm stulpelio raštu, paskui 7 cm – lygiuoju raštu. Visas akis nuleiskite, o numegztą atraižėlę sulenkite pusiau gerąja puse į vidų ir susiūkite. Įverkite pynute nunertą raištelį ir maišelis paruoštas! Patyrusiai mezgėjai jo gamyba užims 15–20 minučių. O jei aplankė ypatingas įkvėpimas, galite dekoruoti išsiuvinėdami ar prisiūdami nertas aplikacijas. Vietoje maišelių galite megzti kojinaites ar kabinti po dvyliką maišelių ir kojinaičių. O jei su siuvimo mašina draugaujate daugiau nei su virbalais, maišelius tiesiog pasiūkite.
Įvairių kalendoriaus variantų galima sukurti iš degtukų dėžučių. Iš žaliai dažytų ar popieriumi apklijuotų dėžučių galima sukurti eglutę; veltiniu apklijuotos dėžutės taps puikiais kalendoriaus stalčiukais, klijuojamais ant kietesnio pagrindo; šventiniu popieriumi apklijuotos dėžutės su surašytais skaičiukais gali būti sudėtos į didelę stiklinę vazą. Variantų gausu – tik atminkite, kad degtukų dėžutės mažos, tad tokie kalendoriai tiks, jei juose norėsite paslėpti užduotėles ar linkėjimus.
Staigmenas galima suvynioti į vienodą popierių (gražiau vienspalvį), užrašyti ant jų skaičiukus ir įpinti į advento vainiką.
Turintys ne daug laiko advento kalendorių greitai pasigamins ant specialios girliandos sukabindami popierinius vokus – galite derinti žalius su raudonais ar kabinti suklijuotus iš kalėdiniais motyvais puošto popieriaus.
Smagių užduočių pavyzdžiai
Vakare išsimaudyti putų pilnoje vonioje.
Pakabinti prie lango lesyklėlę paukščiukams.
Pažiūrėti kalėdinės nuotaikos filmą.
Papuošti langą snaigėmis.
Kartu su mama iškepti meduoliukus.
Nueiti į čiuožyklą.
Nulipdyti sniego šuniuką.
Sukurti eilėraštį apie Kalėdas.
Nupiešti tris pačius žiemiškiausius dalykus.
Parašyti laišką Kalėdų Seneliui.
Trumpa advento kalendoriaus istorija
Advento kalendoriaus istorija prasideda XIX a. Vokietijoje, liuteronams pradėjus žymėti dienas, likusias iki Kalėdų. Dažniausiai tai būdavęs tiesiog kreidos brūkšnys ant durų, brėžiamas nuo gruodžio 1 dienos kiekvieną dieną, kitais atvejais – nauja, kasdien uždegama žvakė ar ant sienos pakabinamas religinis paveikslėlis. 1851 metais pasirodė pirmas rankų darbo advento kalendorius, pirmieji spausdinti kalendoriai išleisti XX a. pradžioje Vokietijoje, o netrukus ši tradicija paplito įvairiose pasaulio šalyse.
Alvilė Rimaitė
„Mamos žurnalas“