Šiuos žodžius, apibūdinančius vaiko odą, išgirsta vis daugiau šeimų. Gydytojai skiria vaistų ir odos priežiūros priemonių, tačiau pagrindinis darbas prižiūrint jautrią vaiko odą tenka tėvams.
Universali atmintinė tėvams, kurių vaikučio oda jautri:
Anksčiau buvo manoma, kad, jei vaiko oda sausa ir atopiška, reikia vengti vandens. Dabar laikomasi nuomonės, kad maudymosi dažnumas nėra svarbus, jei oda pakankamai drėkinama.
Europos ekspertai rekomenduoja maudyti atopiniu dermatitu sergantį vaiką iki 3 kartų per savaitę. Vonios vanduo turi būti ne karštas, o maloniai šiltas.
Siekiant išvengti odos dehidratacijos, maudyti reikia trumpai (apie 5 minutes), o paskutinėmis maudymo minutėmis naudoti vonios aliejų.
Jei yra galimybė, vaiką maudykite minkštame vandenyje – toks teka naudojant vandens filtrus, kurie įmontuojami visam namui ar atskiram butui.
Kūdikiui ir vaikui, kurio oda sausa, reikės emolientų, ir daug. Emolientai – bekvapiai, bespalviai drėkinamieji hidrogeliai ar tepalai, kurie drėkina, minkština, maitina ir apsaugo odą.
Emolientai turi būti tepami iškart po vonios, prieš tai švelniai nusausinus odą, kad ji dar būtų šiek tiek drėgna.
Anksčiau buvo manoma, kad emolientų reikia tik būklės paūmėjimo metu, o kai odelė nurimsta, emolientų naudoti nebereikia. Dabar tyrimai parodė, kad tepti reikia ir pasiekus odos būklės pagerėjimą, žinoma, kur kas rečiau, nei ūmaus periodo metu. Pasiekus remisiją, tepti odą patariama 2 kartus per dieną, nors ji atrodo visiškai sveika.
Emolientų kiekiai, kuriuos reikia sunaudoti, sergant atopiniu dermatitu, priklauso nuo odos ploto, pažeidimo lygio, tepimo dažnumo, bet vidutiniškai skaičiuojama, kad kūdikiui ir mažam vaikui reikia apie 250 g emoliento savaitei, o vyresniam vaikui ar paaugliui – 400–500 g. Odą tepti reikia nuo 2 iki 4–6 kartų per dieną ir net dažniau, priklausomai nuo odos būklės.
Dažniau reikėtų patepti labiausiai išsausėjusias, suragėjusias vietas: alkūnes, keliukus, padukus.
Odą ramina ir dezinfekuoja įvairios vonios – druskos, sodos, avižų, net obuolių acto, tačiau, prieš atlikdami šias procedūras vaikui, pasitarkite su gydytoju. Druskos vonia gali graužti žaizdeles, avižos gali alergizuoti (jei vaikas joms alergiškas) ir pan. Tačiau jei gydytojas leido, o vaikas toleruoja, tokios vonelės yra šauni priemonė odos būklei gerinti.
Daugiausia atsargumo reikia su vaistažolių voniomis, nes niekada nežinia, kaip vaikas sureaguos į kvapą, ar nekils alergija, nepadidės dirglumas.
Vaikai, kurių oda sausa, gali lankyti baseiną, tik po pasiplaukiojimo reikia kruopščiai po dušu nuplauti chloruotą vandenį (chloras sausina odą). Dušo vandens temperatūra turi būti kaip kūno – 36–37°C ar net laipsniu vėsesnė.
Viso kūno odai nepatariama naudoti labai riebių tepalų, kuriuose nėra vandens. Tokie tepalai skirti šalčio profilaktikai, jais reikia tepti veidą ir rankytes prieš einant į lauką.
Atopiškos odos vaikai turėtų miegoti tik šviesioje, o geriausia – baltoje patalynėje, vilkėti šviesias pižamas, nes audinių dažai dirgina odą. Odą labiau niežės, kai vaikas bus per šiltai aprengtas ar užklotas. Todėl turėkite įvairaus šiltumo pižamų ir antklodžių, stebėkite, ar vaikas komfortiškai jaučiasi miegodamas.
Konsultavo doc. Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“