
Istoriškai sultys sveikiems kūdikiams ir mažiems vaikams buvo rekomenduojamos kaip vitamino C ir kaip papildomo vandens šaltinis. Kartais jas patardavo gerti užkietėjus viduriams. Kadangi sultys skanios, vaikai jas noriai gėrė. Laikui bėgant, buvo sužinota, kad sulčių vartojimas turi ne tik privalumų, bet ir neigiamų poveikių.
Pakalbėsime apie tai, kas dabar žinoma apie sultis.
Vaikų ligų gydytojas dr. Algimantas Vingras
3 pastebėjimai apie sultis
Sultys naudingos, nes turi daug vitaminų ir kitų organizmui būtinų maisto medžiagų.
Labiau ne negu taip. Sultyse yra nedaug įvairių mineralinių medžiagų, kai kurių vitaminų ir tik kai kuriose sultyse yra daugėliau vitaminų A, C ir kalio. Sultyse beveik nėra baltymų, skaidulų (ląstelienos, narvelienos), visai nėra riebalų. Jose yra daug vandens ir per daug įvairių lengvai ir greitai pasisavinamų angliavandenių (cukrų) nuo 11 iki 16 g/100 ml, t.y. daugiau nei 2–3 arbatiniai šaukšteliai cukraus šimte mililitrų, o tai jau tikrai daug! Kūdikiams ir mažiems vaikams cukrų kiekis, esantis sultyse, kur kas per didelis, nes motinos piene cukrų yra 7 g/100 ml. Teisingai pagamintame pieno mišinyje cukrų irgi yra 7 g/100 ml. Neabejotina, kad gamta geriausiai žino, ko ir kiek reikia vaikui.
Yra tyrimų, teigiančių, kad gausesnis sulčių davimas vaikui yra mitybos sutrikimų ir mažo ūgio rizikos veiksnys.
Sultys tinka užsigerti vaistus.
Netiesa. Greipfrutų, spanguolių, granatų, mėlynių, obuolių sultys gali slopinti ar iškreipti įvairių vaistų, tarp jų ir ibuprofeno (vaisto, mažinančio temperatūrą ir skausmą), biotransformaciją organizme. Vaistams užsigerti siūlykite vandens.
Sulčių išgėręs vaikas gali suviduriuoti.
Taip. Taip atsitinka dėl to, kad ne visi angliavandeniai (cukrai) esantys sultyse, kūdikių ir mažų vaikų (iki 4 metų) žarnyne yra suskaldomi ir įsiurbiami. Nevisiškas angliavandenių pasisavinimas iš sulčių, ypač, kai jų vartojama per daug, gali sukelti lėtinį viduriavimą, vidurių pūtimą ir pilvo skausmą.
Kokio amžiaus vaikams kiek kokių sulčių galima duoti?
Sultys kūdikiams iki 6 mėnesių neduodamos. Amerikos pediatrų akademija (AAP) rekomenduoja iki vienerių metų visiškai vengti vartoti sultis. Iki 6 mėnesių sulčių išvis nereikia duoti todėl, kad motinos pienas ar teisingai paruoštas pieno mišinys patenkina mažylio maisto medžiagų ir skysčių poreikį. Pradėjus duoti sulčių pirmo pusmečio kūdikiams, atsiranda rizika, kad sultys pakeis pieną ar mišinius, todėl gali sumažėti baltymų, riebalų, vitaminų ir mineralų, tokių kaip geležis, kalcis ir cinkas, suvartojimas.
Antrąjį gyvenimo pusmetį sulčių gali būti duodama, bet tik išimties tvarka. Tarkime, Šiaurės Amerikos vaikų gastroenterologijos, hepatologijos ir mitybos draugija rekomenduoja nedidelį kiekį slyvų, kriaušių ir obuolių sulčių duoti tik tuomet, kai mažylis retai ir sunkiai tuštinasi. Tuomet galima duoti tik ką pagamintų sulčių iš puodelio.
Vyresniam nei 6 mėnesių kūdikiui galima duoti trintų uogų, vaisių, jais pagardinti įvairių grūdų košes. Devynių mėnesių ir vyresniems mažyliams galima duoti į ranką obuolio, kriaušės skiltį be sėklų, didelę slyvą be kauliuko, virtą morką ar banano dalį ir pradėti mokytis savarankiškai valgyti. Tai kur kas geresnis pasirinkimas nei gerti sultis.
Pradėjus duoti papildomo maisto, sultys neturi pakeisti motinos pieno ar pieno mišinio.
Vienerių metų ir vyresniems vaikams gali būti duodamos tik prieš pat jų davimą pagamintos sultys. Kitaip tariant, nedera susižavėti konservuotomis sultimis, jų nektarais, gėrimais, kad ir pagamintais specialiai vaikams ir praturtintais vitaminu C, kalciu, vitaminu D. Vaikams netinka obuolių sezono metu išspaustos ir į įvairaus dydžio pakuotes supilstytos ir sandariai uždarytos sultys.
Sultys duodamos tuojau po valgio.

Per dieną 1–3 m. vaikui gali būti duodama iki 120 ml sulčių;
4–6 m. vaikui – iki 180 ml;
7–18 m. vaikui – iki 240 ml.
Didesnis suvartojamų sulčių kiekis gali sukelti viduriavimą, skatinti antsvorio atsiradimą arba nepakankamą svorį, dantų pagreitintą ėduonies atsiradimą.
Sulčių atskiedimas vandeniu nebūtinai sumažina dantų sveikatos riziką.
Duodant sulčių, gali sumažėti vaiko apetitas, t.y. jis blogiau valgys, atėjus maitinimo metui.
Jokių sulčių, nepraskiestų ir praskiestų, kad ir santykiu 1:10 jokio amžiaus vaikams neduokite iš buteliuko ar dengto puodelio su snapeliu, ypač nuolatos gurkšnoti. Jokių sulčių neduokite mažam vaikui prieš miegą.
Kokios sultys yra geriausios? Vienų geriausių nėra. Vaikas sakingai turi gauti įvairių uogų, daržovių, vaisių sulčių.
Pradėkite nuo daržovių sulčių, o ne nuo vaisių sulčių, nes maži vaikai labiau mėgsta vaisių sultis dėl saldaus jų skonio.
Gaminkite sultis namuose, nes kontroliuosite cukraus kiekį, – bent jau žinosite, kad nėra pridėtinio. Kadangi sulčių negalima kaitinti ar virti, ruošdami jas, laikykitės aukšto lygio higienos reikalavimų. Pagamintas sultis tuojau duokite išgerti, nelaikykite nei kambario temperatūroje, nei šaldytuve. Jų pagaminkite tiek, kiek pagal amžių vaikas gali išgerti per kartą. Iš pradžių sultis gaminkite iš vienos daržovės, uogos ar vaisiaus. Po to derinkite kelis vaisius ar daržoves. Tinkami deriniai yra morkos ir pomidorai, obuoliai ir morkos. Sulčių niekuo nesaldinkite, nesūdykite, į jas nedėkite prieskonių.
Vaikas turi išmokti skirti įvairių uogų, daržovių, vaisių skonį.
Vaikas atsisako gerti vandenį, ar jį galima pakeisti skiestomis sultimis? Jei vaikas atsisako gerti jam pasiūlytą vandenį, anot Didžiosios Britanijos dietologų asociacijos kūdikių ir mažų vaikų mitybos ekspertės dr. F. Phillips, antrais trečiais vaiko gyvenimo metais galima duoti sulčių, skiestų vandeniu įvairiu santykiu nuo 1:2 iki 1:10. Galite santykį vis didinti (mažiau sulčių, daugiau vandens), kol vaikas pripras prie vandens skonio.
Atsigėrimui neduokite sulčių ar kitokių gėrimų, įgytų prekybos tinkluose, nes juose per daug cukraus.
Ar duoti sulčių, kai vaikas paprašo gerti tarp maitinimų? Geriau neduoti. Savo pavyzdžiu parodykite, kaip gardu valgyti vaisių skilteles, uogas, slyvas be kauliuko ir pan. Sultys niekada nelaimės prieš vaisių ar uogą. Skaičiuokite patys: 120 ml obuolių sulčių yra 13 gramų cukraus ir visai nėra skaidulų, kurios organizmui būtinos. O pusė puodelio obuolių skiltelių turi 1,5 g skaidulų ir tik 5,5 g cukraus. Skaidulos vaisių gabalėliuose padidina sotumo jausmą. Pavalgę vaisių kartu su vaiku suvalgykite po sūrio gabaliuką. Jis padeda neutralizuoti bakterijas, sukeliančias ėduonį.

Apibendrinimas
- Vaisių sultys nėra naudingos vaikams iki vienerių metų.
- Vaisių sultys neduoda jokios naudos kūdikiams ir vaikams, palyginti su kokybiškų uogų ar vaisių (pertrintų arba nepertrintų) valgymu ir neturi esminio vaidmens sveikai, subalansuotai vaikų mitybai.
- Tik 100 proc. šviežiai pagamintos tirštos uogų, vaisių sultys gali būti sveika vyresnių nei vienerių metų vaikų raciono dalis, kai jos vartojamos nedideliais kiekiais. Tačiau vaisių, uogų gėrimai, nektarai, kokteiliai maistine prasme nėra lygiaverčiai vaisių sultims.
- Sultys netinka dehidratacijai – skysčių ir elektrolitų netekimui vemiant ar viduriuojant gydyti.
- Gausus sulčių vartojimas yra per didelio arba per mažo svorio augimo rizikos faktorius.
- Per didelis sulčių vartojimas gali būti pilvo skausmo, pūtimo, viduriavimo ir greito dantų ėduonies atsiradimo priežastis.
- Po pagaminimo pastovėjusiose keletą valandų sultyse atsiranda mikroorganizmų, galinčių sukelti ligą, todėl bet kurio amžiaus vaikui tinka tik šviežiai pagamintos sultys.
- Įvairios uogų, vaisių sultys, jeigu jos duodamos tinkamo dydžio pagal vaiko amžių porcijomis ir paisant higienos, nėra rizikos veiksnys atsirasti įvairiems negalavimams ir/ar ligai.
- Vaikams, turintiems virškinimo sistemos sutrikimų, pvz., polinkį viduriuoti, besiskundžiantiems pilvo skausmais, vidurių pūtimu, sulčių duokite tik pasitarę su vaiko gydytoju.
- Turintiems antsvorio arba svorio stygių vaikams sultys duotinos tik tuomet, kai tai daryti pataria vaiko gydytojas.
- Kai vaikui skirta vaistų, sultys duotinos tik tada, kai tai daryti leido jo gydytojas.
- Rinkoje yra daugybė vaikams skirtų sulčių gaminių. Jie visi pažymėti etiketėmis, nurodančiomis papildomus vitaminus ir mineralus, pavyzdžiui, „pagaminta iš tikrų vaisių ir daržovių“, „100% sulčių“ arba „be cukraus“. Net ir tokiuose produktuose vis tiek yra cukraus. Nėra jokios mitybinės priežasties duoti bet kurį iš šių produktų kūdikiams ar mažiems vaikams iki 3 metų.
Informacijos šaltinis: Fruit Juice in Infants, Children, and Adolescents: Current Recommendations. Pediatrics. 2017;139(6):e20170967
„Mamos žurnalas“