Alergiškų vaikų daugėja – ši civilizacijos liga nežada trauktis. Natūralu, kad tuomet mokslas skuba į priekį. Šiame straipsnyje papasakosime apie inovatyvų alergijos tyrimą „ALEX makrogardelė“, kuris labai padės šeimoms, susilaukusioms alergiško vaiko.
Pokalbiui pakvietėme kraujo labortorijos „Rezus.lt“ direktorės pavaduotoją kokybei ir techninei veiklai Nijolę Liagienę.
Papasakokite, kokia šio tyrimo esmė ir kodėl jis itin rekomenduojamas vaikams?
Tyrimas „ALEX makrogardelė“ yra išsamiausias, naujos kartos specifinių IgE tyrimas ir vienintelis, kurį atlikus papildomų alergijų tyrimų iš kraujo nereikės. Sukurtas naudojant nanotechnologijas, kurių dėka tyrimas ypač tikslus ir jautrus.
Tyrimo metu vos iš vieno kraujo mėginio nustatomas įsijautrinimas visiems kliniškai reikšmingiems alergenų šaltiniams ir alergenų komponentams. Ištiriamas paciento jautrumas 295 alergenams (117 alergenų šaltiniams ir 178 alergenų komponentams) ir nustatomas bendras IgE. Šis tyrimas labai draugiškas mažiesiems pacientams, nes kraują tyrimui galima imti tiek iš venos, tiek iš pirštuko. Tyrimui reikalingas itin mažas kraujo kiekis, todėl galima atlikti ir iš kapiliarinio kraujo. „ALEX makrogardelės“ tyrimas ištiria alergenus iki molekulinio lygio, todėl nėra skirtumo ar kraujas kapiliarinis, ar veninis.
Ar yra amžiaus limitas, nuo kurio galima atlikti šį tyrimą?
Tyrimui „ALEX makrogardelė“ amžiaus ribojimų nėra. Nors alergine liga galima susirgti bet kuriame amžiuje, visgi dažniausiai ji prasideda kūdikystėje. Jau nuo pirmųjų kelių gyvenimo mėnesių gali išsivystyti atopinis dermatitas ar alergija maistui. Ne viena šeima, auginanti alergiuką, susiduria su begale klausimų – kuo maitinti mažylį, kuo rengti, kokias kosmetines priemones taikyti siekiant nuraminti sudirgusią odelę, kaip prižiūrėti namus, kad juose būtų kuo mažiau dirginančių alergenų.
Pasaulinės statistikos duomenimis, nuo alerginių ligų šiandien kenčia net 40 proc. vaikų. Dažniausiai mūsų mažylius kamuoja alergija maisto produktams. Ji gali pasireikšti tiek lengva forma (burnos gleivinės dilgčiojimu, nedideliu lūpų patinimu), tiek ir sunkiomis, gyvybei pavojingomis formomis (ūmiais bėrimais, viduriavimu, vėmimu ar anafilaksiniu šoku).
Neraminantis faktas, kad daugėja alergijų maisto produktams, kurie anksčiau buvo laikomi kaip nealergizuojantys ir saugūs. Vis daugiau vaikų patiria sunkias alergines reakcijas į bulves, ankštines daržoves, grikius ir kitus maisto produktus. Alergiškus vaikučius auginantiems tėvams ypač svarbu kuo tiksliau žinoti, kuriuos maisto produktus yra saugu duoti, o kurių reikia vengti. Kūdikis, sergantis atopiniu dermatitu ir/ar alergiškas maistui, turi didesnę riziką susirgti alerginiu rinitu ar bronchine astma. Šiuolaikinės sveikos mitybos rekomendacijos pabrėžia pilnavertės mitybos svarbą vaikams, todėl kuo platesnis bei tikslesnis alergiškų vaikų ištyrimas yra ypač aktualus.
Ar norint atlikti šį tyrimą reikia prieš tai konsultuotis su šeimos gydytoju ar gydytoju alergologu?
Galima tiesiog registruotis tyrimui pas mus, šeimos gydytojo ar alergologo siuntimo nereikia. Vis dėlto, prieš atliekant tyrimą kūdikiams ir vaikams iki 2 metų, rekomenduojame pasitarti su gydytoju.
Tyrimo rezultatus apdoroja dirbtinio intelekto programa, pateikdama paciento tyrimo rezultatų interpretaciją. Tačiau yra galimybė rezultatus aptarti ir su gydytoju.
Ar rekomenduojate tyrimą tik vaikams?
Žmogui augant alerginių ligų simptomai gali keistis, silpnėti ar stiprėti. Gausybė genetinių, aplinkos, gyvenimo būdo veiksnių turi įtakos ar kliniškai pasireikš alerginės ligos. Tyrimai rodo, kad Lietuvos gyventojai pagrinde yra įsijautrinę beržų, miglinių žolių, piktžolių žiedadulkėms, namų dulkių erkutėms bei naminiams gyvūnams, tarp kurių vyrauja šunys bei katės. Įsijautrinimas įkvepiamiems alergenams prasideda vaikystėje ir negydomas su amžiumi progresuoja. Todėl šį tyrimą atlikti rekomenduojame visiems, kuriems pasireiškia sloga, ašaroja akys, vargina bėrimai, kosulio priepuoliai ir įvairūs kiti simptomai, kuriuos sukelia įkvėpti ar suvalgyti alergenai.
Kokius alergenus nustato tyrimas?
Nustatomi alergenai: medžių žiedadulkės, žolių ir piktžolių žiedadulkės, naminiai augintiniai ir gyvuliai, namų dulkės, maisto erkės, parazitai. pelėsiai ir grybeliai. mėsa ir jos produktai, pienas ir jo produktai, kiaušiniai, vaisiai, daržovės, prieskoniai, riešutai, ankštiniai, sėklos grūdinės kultūros, žuvis, jūros gėrybės, bičių ir vapsvų nuodai.
Kokiems simptomams esant verta atlikti šį tyrimą?
Išsitirkite, jeigu yra alergijos simptomai:
Užsitęsusi ar sezoninė sloga (rinitas)
Nuolatinis čiaudulys
Akių niežėjimas, paraudimas, ašarojimas; kosulio, dusulio priepuoliai
Švokštimas
Burnos gleivinės niežėjimas, patinimas valgant tam tikrą maistą
Odos bėrimai, dermatitas, egzema, dilgėlinė
Vaikams – neaiškios kilmės virškinamojo trakto sutrikimai
Buvusios sisteminės ir gyvybiškai pavojingos anafilaksinės reakcijos
Kai įtariama alergija maistui, augalų žiedadulkėms, namų dulkių erkėms, gyvūnams
Kai alergiją įtaria gydytojas alergologas ir klinikinis imunologas.
„ALEX makrogardelės“ alergijų tyrimas yra ne tik išsamiausias, bet ir vienintelis pasaulyje, galintis vienu metu, be jokių papildomų išlaidų atsakyti į kiekvienam alergiškam asmeniui svarbius klausimus. Atlikę šį tyrimą jūs ne tik sužinosite kam esate įsijautrinę, būsite įsitikinę, kad pasitikrinote dėl įsijautrinimo visiems įmanomiems klinikinę reikšmę turintiems alergenams.
Kiek tyrimas kainuoja?
Įprastai tyrimas kainuoja 189 Eur. Rugpjūčio mėnesį šį tyrimą galima atlikti su 21 % nuolaida.
Kaip pagerėja vaiko gyvenimo kokybė, jeigu nustatomi alergenai?
Šiuolaikiniai diagnostikos ir gydymo būdai yra glaudžiai tarpusavyje susiję ir gera žinia yra ta, kad tiek naujausi laboratoriniai tyrimai, tiek ir pagal jų rezultatus skiriamas gydymas žymiai pagerina sergančiųjų gyvenimo kokybę, o kai kuriais atvejais ir padeda pilnai įveikti ligą.
Šiuolaikinių technologijų bei naujausių mokslinių tyrimų dėka sukurtas alergijų diagnostinis tyrimas „ALEX makrogardelė“ priskiriamas personalizuotos medicinos tyrimams, nes tik jo dėka gauti rezultatai parodo individualų įsijautrinimo profilį bei suteikia gydytojui specialistui išsamią informaciją apie ligą, jos prognozes bei optimaliausius būtent kiekvienam pacientui tinkančius gydymo būdus. Visgi gera žinia yra ta, kad daugeliu atvejų alergija kai kuriems alergenams šiai dienai yra gydoma liga. Tai yra taip vadinama alergenui specifinė imunoterapija (ASIT), kurios metu pacientui yra skiriamos nekenksmingos dozės alergiją sukeliančio alergeno. Nedideli alergeno kiekiai „pertvarko“ imuninę sistemą ir išmoko ją tolerancijos. Nors pats gydymas yra gana ilgas (nuo 3 iki 5 metų), galutiniame rezultate žmogaus organizmas įgauna ilgalaikę toleranciją alergiją provokuojantiems alergenams.
Ar gydymas bus veiksmingas ar ne, priklauso kokioms alergenų molekulėms žmogus yra įsijautrinęs. Europos Alergologų ir Klinikinių Imunologų leidžiamuose gydymo sutarimuose, kuriais vadovaujasi ir Lietuvos gydytojai, aiškiai nustatyta, esant kokioms įjautrinančioms alergenų molekulėms galimas gydymas ASIT. Kitais atvejais brangus ir ilgai trunkantis gydymas bus nerezultatyvus. Moksliniai tyrimai rodo, kad net 30% imunoterapinis gydymas yra neveiksmingas tuo atveju, jei gydymas buvo paskirtas neišsiaiškinus prieš tai alergiją sukeliančių molekulių.
Daugiau sužinosite https://www.kraujolaboratorija.lt/