Pilvuko diegliai – labiausiai kūdikio tėvus varginanti problema. Ar kūdikis rėkia, nes labai kenčia? Ar negalima duoti nuskausminamųjų, kad jis ištvertų pirmuosius mėnesius (juk žadama, kad po 100 dienų diegliai baigsis)? Jeigu diegliai tėra tik „fiziologinis raidos etapas“, kodėl mokslas nepasiūlo jokio sprendimo? Kaip matote, tų „kodėl“ ne tiek jau ir mažai.
Vaikų ligų gydytoja ir vaikų endokrinologė Lina Orlovskaja
Kodėl klykia jūsų kūdikis
Intensyvus kūdikio klyksmas ir verksmas dažniausiai mamų interpretuojamas kaip pilvo diegliai (dar vadinami kolikomis), tačiau ne visada kūdikiai verkia dėl pilvuko skausmų. Priežastys gali būti įvairios. Tipiški kūdikių pilvuko diegliai būdingi pirmųjų gyvenimo mėnesių kūdikiams, po 3–4 mėnesių jie savaime praeina. Pilvo diegliai dažniausiai prasideda antroje dienos pusėje ar vakare, kūdikis tampa neramus, muistosi, verkia intensyviu, aukštu tonu, rėkia, riečia nugarą, spardosi, veidukas įrausta, persikreipia nuo skausmo, vaikas nesileidžia nuraminamas.
Pilvuko diegliai vis dar išlieka „neištirta žemė“ – jie iki galo nepaaiškinti ir neištyrinėti. Šiuo metu laikomasi nuomonės, kad tai nėra liga, o pereinamoji fiziologinė kūdikių organizmo būklė. Taigi esant pilvo diegliams kūdikis neturėtų karščiuoti, viduriuoti, būti peralkęs, turėti infekcinių ligų požymių, gausiai atpylinėti ar vemti, kentėti nuo vidurių užkietėjimo, būti pervargęs, neturi būti pilvo organų traumų ar žarnyno nepraeinamumo (žarnų invaginacijos) požymių, be to, aplinkoje neturėtų būti dirginančių veiksnių – stiprių kvapų, šalčio, kaitros. Jeigu viso šito nėra, o kūdikis vis tiek rėkia, galima įtarti pilvo dieglius.
Kas sukelia dieglius
Klasikinė nuomonė, kad dieglius sukelia žarnyne susikaupusios dujos, kurios dirgina žarnų sienelę, tempia ją ir sukelia skausmą, pilnumo jausmą, pykinimą bei diskomfortą. Vis dėlto diegliai gali pasireikšti ir be meteorizmo, todėl kartais meteorizmą mažinantys preparatai gali būti mažiau veiksmingi. Manoma, kad vienas iš dieglių pasireiškimus lemiančių veiksnių yra kūdikių nervinės sistemos nebrandumas.
Dieglių atsiradimą, trukmę bei intensyvumą gana stipriai lemia kūdikio maitinimo technika. Kai apžiojamas ne visas spenelis su areole, kai duodamas netinkamos formos čiulptukas ar čiulptukas su per didele skyle, kai kūdikis peralkinamas, – visa tai skatina oro patekimą į virškinamąjį traktą maitinimo metu. O štai kūdikio nešiojimas vertikalioje padėtyje po maitinimo padeda patekusiam į skrandį orui pasišalinti iš virškinamojo trakto, o žarnų turiniui – judėti reikiama linkme. Maitindami kūdikį, darykite trumpas pertraukas, kurių metu panešiokite kūdikį stačiomis, nespausdami mažyliui pilvuko bei skrandžio zonų, kad jis atsirūgtų. Tokiu būdu išeina nurytas oras bei sumažėja slėgis skrandyje.
Dieglius gali sukelti persivalgymas, maitinimas per prievartą, alerginės žarnyno reakcijos.
Ar tikrai pilvuko diegliai
Dieglių diagnostiniai kriterijai yra šie:
Kūdikis verkia iki trijų valandų be pertraukų.
Kūdikis verkia po tris valandas paeiliui bent tris kartus per savaitę.
Nurodyti verksmo periodai trunka tris savaites (ir daugiau).
Nežiūrint į intensyvaus verksmo priepuolius, kūdikis yra visiškai sveikas: jis nėra vangus, jo apetitas geras, svoris auga gerai, valgo gerai, miega ramiai, žodžiu, – tarp dieglių priepuolių jaučiasi gerai.
Pagalba dieglių kankinamam kūdikiui:
Masažas. Galite masažuoti pilvuką, švelniai sukdami ratus pagal laikrodžio rodyklę, prispausti keliukus prie pilvo, pasukti kojytėmis „dviratuką“. Nusekite sauskelnes ir leiskite kūdikiu pabūti be jų, kad nebūtų užspaustas virškinamasis traktas. Mažinti susikaupusias dujas padeda ir kūdikio paguldymas ant pilvuko sulenktomis kojytėmis.
Supimas beveik visada padeda. Galite nešioti kūdikį ant rankų, „lopšio“ padėtyje, glausdami jį kuo arčiau savo krūtinės, kad galėtų išgirsti jūsų širdies plakimą, galite nešioti paguldę ant savo dilbio (ant šakos miegančio tigro poza). Kartais padeda lengvas vibravimas supamojoje kėdutėje ar net važiavimas automobilyje, kūdikiams skirtoje kėdutėje.
Maudymas šiltame vandenyje. Ši procedūra padeda kūdikiui atsipalaiduoti bei malšina žarnyno lygiųjų raumenų spazmus, sukeliančius pilvo skausmus.
Sausa šiluma. Irgi mažina skausmą – tai gali būti kūdikio šildyklė, šilta mamos ranka, uždėta ant pilvuko, šiltu lygintuvu išlyginti ar kitaip sušildyti vystyklai, užkloti ant kūdikio pilvuko.
Simetikono preparatai. Jie rekomenduojami ne tik esant kūdikių kolikoms, bet ir esant meteorizmui, aerofagijai, su vidurių pūtimu susijusiems diegliams, dispepsiniams sutrikimams (ankstyvas sotumo, pilnumo, tempimo jausmas viršutinėje pilvo dalyje), pakitusiai pH ar disbiozei.
Baltasis triukšmas – pamirškite tai. Kūdikio nervinė sistema yra itin jautri, todėl labai greitai perdirginama. Vadinamasis „baltas triukšmas“ vienus kūdikius gal ir ramina, tačiau kitiems tiesiog išsekina nervų sistemą. Dėl to pervargęs vaikutis netenka jėgų ir užmiega. Kai kuriems jautriems kūdikiams baltasis triukšmas net išprovokuoja dieglių priepuolius.