Priešmenstruacinis sindromas, arba PMS, vargina daugelį moterų. Jo simptomai gali būti labai įvairūs – nuo paprasčiausio nuovargio ar galvos skausmo iki išsipūtusio pilvo ar nervinių proveržių. Daugumai moterų savijauta pagerėja pakoregavus gyvenseną ir mitybą.
Daugybė PMS požymių, iš kurių ryškiausi:
Bloga nuotaika, linkusi į svyravimus, dažnai besikeičianti, šokinėjanti
Vidinė įtampa ir „juodos“ mintys
Agresijos, pykčio, įniršio protrūkiai
Dirglumas, nervingumas, išsiblaškymas
Galvos skausmai, vadinamoji PMS migrena
Miego sutrikimai – gali kamuoti nemiga, arba, atvirkščiai, mieguistumas. Kai kurias kamuoja košmarai, neramus miegas, moterys sako, kad per PMS susapnuoja pačius baisiausius mėnesio sapnus
Pilvo pūtimas, vidurių užkietėjimas
Valgymo sutrikimai – alkio priepuoliai, nenumaldomas noras valgyti saldumynus ar, atvirkščiai, labai sūrų, kartų maistą
Pabrinkusios ir skausmingos krūtys
Skysčių kaupimasis organizme, dėl to svoris gali padidėti daugiau nei 2 kg. Dėl skysčių kaupimosi pabrinksta plaštakos, pėdos, o ryte po miego – veidas
Alerginės reakcijos (pasitaiko retai), kai paūmėja bėrimai, šienligė
Susilpnėjęs imunitetas. Pastebėta, kad prie mėnesines labiau „kimba“ herpis, sloga, peršalimo ligos
Statistika apie PMS
Pastebėta, kad PMS labiausiai vargina 30-40 metų moteris.
Manoma, kad nuo PMS sukeliamų simptomų kenčia apie 90 proc. lytiškai subrendusių moterų
PMS simptomus moteris gali pajusti likus 12-14 dienų iki mėnesinių pradžios. Jie baigiasi, kai prasideda mėnesinės.
Įrodyta, kad dažniausiai moterys į gydytojus, psichoterapeutus, astrologus ir burtininkus kreipiasi prieš pat mėnesines, 21-28 ciklo dienomis. Manoma, taip yra dėl to, kad būtent tokiu metu padidėja moterų įtarumas, nerimas, sumažėja savikontrolė. Kaltas PMS.
Teisės istorijoje yra buvę atvejų, kad nusikaltimą padariusioms moterims PMS buvo laikomas lengvinančia aplinkybe.
Manoma, kad emociniai PMS sutrikimai dažniau kamuoja jautrias, linkusias slėpti savo jausmus moteris. Ištisas savaites jos slopina savo emocijas, o prieš menstruacijas neretai nesusivaldo ir „prapliumpa“ nepelnytais priekaištais vyrui, kolegoms ar šiurkščiomis bausmėmis vaikams.
Taip neatsitiktų, jeigu moterys mokėtų išlieti savo emocijas kitokiais būdais: dirbdamos, sportuodamos, užsiimdamos mėgstama veikla, medituodamos ir pan.
Kur per PMS dingsta grožis
Kas gi vyksta organizme, kad moteris iš grakščios linksmuolės tampa pikta, apsunkusia paniurėle. Dėl visko kalti hormonų pokyčiai, o būtent estrogeno ir progesterono balansas. Iki 13 mėnesių dienos kiaušidėje bręsta folikulas, kuriame yra kiaušialąstė, kiaušidė gamina vis daugiau estrogenų, kurie lemia gerą moters savijautą ir išvaizdą. 14 ciklo dieną įvyksta ovuliacija (subrendęs folikulas plyšta ir kiaušialąstė pradeda keliauti gimdos link), tuo metu estrogenų kiekis staigiai sumažėja, o padidėja progesterono kiekis, moters savijauta keičiasi, grožis „blėsta“. PMS lemia ir kiti sudėtingi hormonų pokyčiai, lemti mėnesinių ciklo. Ne veltui gražuolės ir modeliai svarbias savo gyvenimo fotosesijas susiplanuoja pirmoje mėnesinių ciklo pusėje.
PMS ir stresas
Kai kurie mokslininkai teigia, kad dėl PMS kaltesni ne estrogenai ir progesteronas, o… kasdieniai stresai. Dėl streso organizme padaugėja hormono hidrokortizono, todėl ima kamuoti nerimas, baimė, nepasitikėjimo jausmas. Susikaupus dideliam šio hormono kiekiui, gali padidėti dirglumas ir net agresyvumas.
Paanalizuokite savo elgesį, palyginkite, kaip reaguojate į tą pačią situaciją įprastomis ciklo dienomis ir per PMS (pavyzdžiui, kai tenka pastovėti transporto spūstyje, kai vaikas sudaužo puoduką ar išbėga košė). Jei pastebite, kad per PMS į tokias situacijas reaguojate audringai, piktai, nepakančiai, turėtumėte tomis dienomis įsivesti ypatingą „ramybės režimą“ – vengti nereikalingų stresų.
Hidrokortizono gamyba gali suaktyvėti ir dėl nuovargio, nesuderinto darbo ir poilsio režimo. Šį hormoną gaminantys antinksčiai dėl pernelyg intensyvios veiklos išsenka, todėl gali pablogėti bendra savijauta. Todėl PMS periodu neapsikraukite darbais, nesusiplanuokite generalinio namų tvarkymo, svarbių susitikimų. Darbų krūvį sumažinkite, juos išdėliokite nuosekliai (ne visus vienai dienai), nesistenkite padaryti daugiau. PMS dienomis geras laikas mokyti buities darbų šeimos narius.
Prieš PMS – suderinta mityba
Pastebėta, kad hormonų, veikiančių per PMS, gamybai nemažai įtakos turi mityba. Todėl pirmasis gydymas nuo PMS yra dietoterapija. Pagrindiniai jos principai tokie:
- Reikia valgyti dažnai, bet po truputį, geriau 5 kartus per dieną. Svarbu, kad maiste būtų pakankamai baltymų ir angliavandenių. Puikiai tinka liesa mėsa (kalakutiena, veršiena), rupi duona, varškė, daržovės.
- Per PMS atsisakykite druskos arba bent jau gerokai apribokite jos kiekį. Juk per PMS ir taip kūne kaupiasi skysčiai (tą rodo padidėjęs svoris, paburkęs veidas, galvos ir sąnarių skausmai). O druska dar labiau sulaiko skysčius organizme, trukdo skysčiams pasišalinti. Venkite ne tik druskos, bet ir sūrių produktų – silkės, rūkytos mėsos, konservų. Jei norite pamatyti, kaip iš princesės virstate siauraakiu Pokemonu, tai per PMS iš vakaro prisivalgykite silkių, o ryte pasižiūrėkite į veidrodį.
- Stenkitės atsisakyti dirginančių produktų ir gėrimų – kavos, kakavos, kolos, energetinių gėrimų su kofeinu. Ištirta, kad net vienas nekaltas puodelis kavos gali sustiprinti PMS sukeltą nerimą, dirglumą. Prie dirginančių gėrimų priskiriamas ir alkoholis, jis padidina nerimastingumą, galvos skausmus.
- Ribokite saldumynų kiekį. Cukrus skatina papildomo insulino gamybą, padidėja nuovargis, dirglumas. PMS simptomus kenčiančios moterys žino, kad tuo metu be galo norisi saldumynų – tiek šokolado ir saldainių, tiek kepinių, konditerinių gaminių. Tačiau būtent per PMS geriau saldumynų atsisakyti.
- Gerkite daugiau vandens. Per PMS moterys stengiasi riboti skysčius, bet tai yra klaida. Jei išgersite bent 8 stiklines vandens per dieną (vandens, o ne kavos ar gazuotų gėrimų), paburkimų mažės. Vanduo išplauna organizmą, gerina žarnyno veiklą.
- Pastebėta, kad kai kurie produktai ypač tinka per PMS. Tai žalumynai, kruopos, pupelės, riešutai. Šiuose produktuose yra B grupės vitaminų, o jie sumažina nuovargį, dirglumą. Vitamino B6, kuris gerina nuotaiką ir mažina krūtų paburkimus, yra bananuose. Rekomenduojami produktai, turintys vitamino E, magnio, mažinančio nerviną įtampą. Deja, ne visada pavyksta taip išgryninti valgiaraštį, kad jame vyrautų šie vitaminai ir mineralinės medžiagos. Todėl, norint išvengti PMS, patariama retkarčiais pavartoti papildų su vitaminais B2, B6, E, A bei magniu, cinku
Kai atsėlina PMS
Valgykite kuo įvairesnį maistą, vartokite vitaminus.
Sportuokite, judėkite, nes tai gerina kraujotaką, suteikia žvalumo.
Miegokite, kiek leidžia režimas.
Atsipalaiduokite taip, kaip mėgstate (vonioje, megzkite, persodinkite gėles).
Darbus, kuriuos galite perleisti kitiems, perleiskite.
Užsirašykite į masažą.
„Mamos žurnalas“