Motinystė taip įtraukia mamas, jog vaikelio poreikiai tampa svarbiausi. Tačiau, tapus mama, moters poreikiai niekur nedingsta, net jei jie neišgirstami, atidedami ar ignoruojami. Tiek nėščioji, tiek neseniai pagimdžiusi mama gali išvengti ar sušvelninti patiriamas emocines būsenas.
Konsultuoja krizinio nėštumo centro psichologė Rūta Mickevičienė
5 M – tai mintys, miegas, maistas, mankšta ir malonumai. Pažvelkite į savo dabartinį gyvenimą, pasitelkiant „5 M“ metodą, ir įsivertinkite kiekvieną punktą nuo 0 iki 10:
- Kaip kasdien rūpinuosi minčių švara? Apie ką dažniausiai būna mano mintys? Kurios iš jų man padeda ramiau gyventi? Apie ką galvodama jausčiau daugiau pozityvumo, ramybės, darnos ir pan.? Ar savo mintimis pasidalinu su partneriu, artimaisiais ar kitomis moterimis? Kaip save padrąsinu? Ar mano lūkesčiai sau realistiški?
- Kaip ieškau būdų išsimiegoti? Gal pamiegu kartu su vaikeliu dieną? Ar suprantu miego vertę savo organizmui? Kaip miegas veikia mano psichikos sveikatą? Ko man reikėtų, kad galėčiau ilgiau išsimiegoti, kas man galėtų padėti tai padaryti?
- Mankšta. Kokiais būdais padedu savo kūnui gyti, sustiprėti ir atsigauti? Kokia fizinio aktyvumo forma man priimtina? Jei atrodo, kad nėra galimybių sportuoti, kaip dažnai renkuosi pasivaikščiojimą lauke? Kaip keičiasi mano savijauta po pabuvimo gryname ore? Kaip judesys veikia mano fizinę ir emocinę sveikatą?
- Ar mano mityba visavertė? Koks maistas mane apsunkina, o koks suteikia žvalumo, energijos, lengvumo? Kokie mitybos įpročiai padeda man jaustis sveikai ir gyvybingai? Ar geriu pakankamai vandens? Kaip lėtai ir dėmesingai aš valgau?
- Malonumai. Kas man reikia malonumo? Kiek skiriu laiko sau? Ką darau, kad rasčiau bent truputį laiko grįžimui prie savo pomėgių? Ką darydama jaučiuosi save papildanti, praturtinanti ir emociškai stabilesnė? Kuo užsiimdama vėl pasijuntu savimi? Kaip paįvairinu rutiną ir kaip tai veikia mano emocinę pusiausvyrą?
Kai kurios moterys nustemba, kai pamato, kokius balus skyrė kiekvienai sričiai. Ateina suvokimas, kad jau kurį laiką buvo apleidusios pagrindinius savo poreikius, o tai neprisidėjo prie psichikos sveikatos tausojimo ar išsaugojimo.
Taigi svarbiausia, ką besilaukianti ar jau vaikelį pagimdžiusi mama turėtų padaryti, tai skirti dėmesio savo savijautai. Paklauskime savęs: „O kaip aš šiandien jaučiuosi, ką išgyvenu, ką patiriu?“. Svarbu budriai stebėti savo emocijas. Nereikia užgniaužti, slopinti ar kitaip slėpti nemalonių pojūčių ir patyrimų. Išdrįskime atviriau kalbėti apie kylančius jausmus ir sunkumus su mums patikimu žmogumi. Ieškokime bendrystės, kuri vienytų, padėtų pajausti, kad nesame vienos su savo sunkumais. Jei ateina mintis, kad motinystėje darosi per sunku, leiskime artimiesiems ar psichikos sveikatos specialistams mums padėti. Priklausomai nuo simptomų tipo ir sunkumo, bus skirtas gydymas (savipagalba, psichologo, psichoterapeuto, psichiatro pagalba ir/ar medikamentinis gydymas).
Kur ieškoti pagalbos?
Psichologinė pagalba Vilniaus mieste:
Pagalbos moterims linija – emocinė pagalba moterims, išgyvenančioms vidinius sunkumus, www.pagalbosmoterimslinija.lt, pagalba@moteriai.lt, +370 800 66366
Tėvų linija – psichologų konsultacijos telefonu tėvams, įtėviams, globėjams, seneliams www.tevulinija.lt, +370 800 90012
Krizių įveikimo centras – psichologo paslaugos telefonu arba per skaipą, www.krizesiveikimas.lt, +370 640 51555, skaipo vardas: krizesiveikimas
Krizinio nėštumo centras – pagalba neplanuotai pastojus, netekus vaikelio, patiriant depresiją po gimdymo, www.neplanuotasnestumas.lt, pagalba@krizinionestumocentras.lt, +370 603 57912
Mamos linija – emocinė pagalba laiškais, www.mamoslinija.lt, laiskaimamai@mamoslinija.lt
Namų mama – individuali savanorių pagalba neseniai pagimdžiusioms mamoms www.namumama.lt, namumama.lt@gmail.com, +370 609 48491
Dulų asociacija – individuali emocinė pagalba / FB duloslietuvoje
Ankstukų pagalbos linija – paramos ir pagalbos linija šeimoms, susilaukusioms neišnešioto naujagimio, +370 612 03800
Vilties linija – emocinė parama telefonu bei laiškais, skambučiai nemokami iš bet kurio tinkle, www.viltieslinija.lt , telefonas 116 123 – visą parą
Vilnius sveikiau – individualios nuotolinės psichologo konsultacijos, psichologai@vvsb.lt
Susiję straipsniai