Dažnai patys to nesuprasdami bandome apsaugoti vaiką nuo jį supančio pasaulio, palengvinti kasdienybę ir namų buitį.
Kaip tėvai gali padėti vaikui tapti savarankiškesniam, pataria „Family Lab Academy“ visuminio ugdymosi šeimai studijos mokytoja Indrė Neimantė ir ergoterapeutė Evelina Puidokaitė.
Pagrindinė tėvų klaida
Pagrindinė klaida, kurią tėvai daro kasdien rūpindamiesi vaiko saugumu, o galbūt ir norėdami sutaupyti laiko, – įvairius veiksmus įprastoje veikloje atlieka už jį.
Mama, kviesdama vaiką valgyti, jau laukia prie paruošto stalo, smulkiai supjaustyto ir įdeda maisto į lėkštes. Tėtis, prieš guldydamas miegui, dažniausia pats sutvarko išmėtytus žaislus, pakloja lovą, padeda vandens stiklinę ant staliuko ir tik tuomet pakviečia miegoti. Taip tėvai slopina savarankiškumo įgūdžių formavimąsi. Įgūdis – tai gerai išmoktas veiksmas, kurio elementų nebereikia sąmoningai reguliuoti ir kontroliuoti. „Kol veiksmas virsta įgūdžiu, praeina nemažai laiko, todėl raginu kiekvieno vaiko tėvus ir artimuosius mokyti, skatinti savarankiškai atlikti savęs priežiūros ir namų buities darbus,“ – pataria ergoterapeutė Evelina Puidokaitė.
Savarankiškumo įgūdžių lavinimas
Mokytoja Indrė Neimantė sako, kad, norint lavinti vaiko savarankiškumo įgūdžius, nebūtina turėti specialių tam pritaikytų ugdymo priemonių. Viskas, ko jums reikia, – įtraukti jį į kasdienę veiklą.
Štai keletas pavyzdžių:
- Ryte, padedant vaikui, paklokite lovą kartu.
- Leiskite pačiam rinktis, kuo jis nori šiandien vilkėti.
- Einant į lauką, paprašykite patį apsiauti batus, užsidėti kepurę ir šaliką.
- Grįžtant namo, paklauskite, ar jis žino, kuriuo keliu pasukti.
- Artėjant vakarienės metui, paprašykite pagalbos serviruojant stalą.
Atlikdami kasdienius veiksmus, ugdysite ne tik vaiko savarankiškumą, bet kartu lavinsite ir jo motorinę sistemą bei pažinimo funkcijas.
„Pavyzdžiui, mokydami higienos įpročių, lavinsite atmintį. Vaikas, turėdamas galimybę pats nuspręsti, ką šiandien rengsis, rūšiuos, atskirs drabužius pagal jų paskirtį bei spalvą – taip lavinsite loginį mąstymą ir kūrybiškumą. Leisdami savarankiškai įsidėti maisto į lėkštę, lavinsite motorinius gebėjimus. Tik žinios ir įgūdžiai lemia vaiko savarankiškumą kasdienėje veikloje“, – rekomenduoja mokytoja Indrė Neimantė.
Aplinkos pritaikymas
„Siekiant skatinti savarankiškumą, labai svarbu pritaikyti aplinką ir nepamiršti vaiko gebėjimų. Sudarykite sąlygas savarankiškai veiklai namuose. Įsigykite buities daiktų, pritaikytų vaikams, – stalo įrankių, higienos ir kitų pagalbinių buities priemonių. Tai, kaip ir kada mažylis išmoksta apsirengti, priklauso nuo jo smulkiosios motorikos gebėjimų, nuo susidomėjimo ir, žinoma, nuo noro būti savarankiškam. Šiandien turime labai daug priemonių, kurios padeda vaikui mokyti segti sagutes, užtraukti užtrauktuką ir panašiai. Jei tokio žaislo nerandate, galite rengti lėlytes ar meškiukus. Vis dėlto gebėjimas apsirengti pačiam labai glaudžiai susijęs su smulkiąja motorika – smulkiųjų raumenų, esančių rankoje ir pirštuose, judesių koordinacija. Lavindami vaiko smulkiąją motoriką, ruošite jį bei padėsite kuo greičiau tapti savarankišku.
Įvairios veiklos, kurios padės lavinti smulkiąją motoriką:
Mokydami vaiką savarankiškumo įgūdžių, nepamirškite jį girti, skatinti ir motyvuoti. Šioje kasdienėje veikloje su mažuoju jūs esate lyg „riteriai“ kovoje, todėl apsišarvuokite kantrybe ir išlaukite – patikėkite, rezultatai ir grįžtamasis ryšis viską atperka. Tad kiekvienam linkime įtraukti vaiką į kasdienio gyvenimo žaidimą, kuris skatins savarankiškumą ir lavins reikiamus įgūdžius.
„Mamos žurnalas“