Prisiminkite: juk vaikystėje nieko taip nelaukdavote, kaip Kalėdų ir Naujųjų metų! Juk po jų dar būdavo ir ilgos atostogos...
Stebuklinga eglė
Naujieji metai tikriausiai pati stebuklingiausia iš visų metų švenčių. Būtent su ja susieta daugelis vaikų svajonių. Šventiniai stebuklai prasideda dar gerokai prieš Naujuosius – nuo dienos, kai namuose atsiranda eglutė. Geriausia, kai ji būna tikra: tada vaikai įsimins nepakartojamą jos aromatą, spygliukų stangrumą ir aštrumą…
Puošti medelį geriausia visiems drauge. Net pats jauniausias šeimos narys jau gali padavinėti žaisliukus ar kabinti popierines girliandas. Beje, žavėjimasis madingais burbulais, kurių pilnut pilnutėlės parduotuvės, – suaugusiųjų pomėgis, o vaikai labiausiai mėgsta tuos žaisliukus, su kuriais galima pažaisti: tai nameliai, žmogeliukai, daržovės, vaisiai, gyvūnėliai. Laikydami juo rankose, vaikai pasineria į pasakų pasaulį, kurį sukuria jų vaizduotė…
Žiemos pasakų skaitymas
Eglutė papuošta. Kuo dar užsiimti? Suprantama – paimti į rankas knygą. Atsisėskite visi prie eglės ir drauge pasklaidykite ypatingesnius, proginius kūrinius. Pavyzdžiui, Anderseno „Sniego karalienę“, Hofmano „Spragtuką“ ar kitas žiemos pasakas. Galima išgyventi jaudinančias Naujųjų metų šventės akimirkas drauge su Selmos Lagerlef knygomis. Skaitymas neturėtų būti ilgas ir varginantis. Net viena garsiai perskaityta pasaka puikiai sukurs žiemišką šventinę nuotaiką.
Padarykite drauge su vaikais ką nors naudinga: nuneškite į artimiausius vaikų namus savo jau perskaitytų knygelių, žaisliukų, su kuriais rečiau žaidžiate. Aplankykite kaimynystėje gyvenančią vienišą kaimynę ir pavaišinkite ją naminiu pyragu. Pašerkite kieme tupintį benamį katinėlį. Pakabinkite lesyklėlę paukščiams.
Drauge su tėčiu užliekite lauke čiuožyklą visiems daugiabučio namo vaikams. Jei bus noro, gerų darbų visada atsiras…
Senio Besmegenio sveikatos receptas
Naujametinės atostogos – tai ne vien kolektyvinis sėdėjimas šiltame kambaryje prie knygos ar prie arbatos su pyragu. Į mišką, į užmiestį, į laukus, į kaimą! Jau vien tik balta sniego spalva padidina smegenų tonusą! O jeigu dar šviečia saulė ir skruostus gnaibo lengvutis šaltukas! Neužmirškite sezoninių pramogų. Juk į baseiną galima eiti kiaurus metus, o štai slidės, rogutės, pačiūžos, sniego tvirtovių lipdymas – tik žiemą ir tik pas mus.
Važinėjimas slidėmis ne tik išmoko vaikus taisyklingai kvėpuoti, bet ir padeda suderinti smegenų pusrutulių veiklą. O tai savo ruožtu padeda jūsų sūnui ar dukrai geriau skaityti ar spręsti uždavinius. Išmokyti koordinuoti judesius labai padeda rogutės. Na, o čiuožinėjimas yra puikus grūdinimosi būdas, mat jis prisotina deguonimi galvos smegenų kraujagysles ir suteikia daugybę energijos.
Jūsų vaikutis vangus? Mažai šypsosi? Lipdykite kartu Senį Besmegenį. Juk emocijas reikšti (kaip ir tramdyti) irgi reikia mokytis. Labai retai dabar sutiksi žmogų, kuris į įvykius reaguotų emociškai adekvačiai: vienas apskritai nerodo jokios reakcijos, jo emocijos – rūgšti šypsenėlė; kitas – kvatoja iš menkiausio nieko.
O štai Senis Besmegenis ir jo veidas kol kas neturi jokios išraiškos. Mes galime padaryti jį liūdną, verkiantį, nepatenkintą, agresyvų, linksmą, laimingą. Užtenka tik pakelti antakius, nuleisti lūpų kampučius, priklijuoti akutes. Visai nebūtina, kad Senio veidukas būtų linksmesnis. Nulipdę liūdnesnį, įsivaizduosime, jog jis nepatenkintas dėl to, kad vis nesulaukia ateinant didesnio šaltuko.
Kuo gi dar naudingas Senis Besmegenis? Jis padės vaikui susiorientuoti savame kūne. Kad ir kaip būtų keista, daugelis vaikų ne visada aiškiai įsivaizduoja, kur yra jų mentės, smilkiniai, juosmuo ar blauzdos, kuri ranka dešinė, o kuri kairė. Bet ir tai dar ne viskas.
Lipdydami sniego gniūžtes, ritendami kamuolius Besmegeniui, priešmokyklinio amžiaus vaikai lavina judesių motoriką, plaštakos raumenis, ir tai padeda jų rankoms nenuvargti žaidžiant ar piešiant, o pradinukams – neatsilikti nuo bendraklasių rašant. Žaisdamas su sniegu, vaikas jaučia jo kruopelytes, drėgmę, tankį – vystosi jo taktiliniai pojūčiai, gebėjimas pažinti daiktą čiupinėjant, o tai vienas iš ryšio su išoriniu pasauliu būdų. Taigi net vienas nulipdytas Senis išsprendžia nemaža pažintinių problemų, beje, ir šeimyninių. Jūs kartu juokiatės, kartu triūsiate vienas kitam padėdami, jausdami vienas kito draugiškumą, vienybę. Nereikėtų baimintis, kad vaikas dar per mažas arba, atvirkščiai, per didelis tokiam žaidimui.
Žiemai visi amžiaus tarpsniai pravartūs! Be to, daug laiko tam nesugaišite. Pasirinkite viso labo vieną dieną – laisvą nuo darbo, ginčų, virtuvės, garažo. Mama, tėtis, vaikai, slidės, rogutės, sniegas, fotoaparatas, gera nuotaika – ir vėliau krūva prisiminimų iki vasaros.
Su tėvais – į teatrą
Kasdienybė todėl ir vadinama pilka, kad laiko pramogoms joje ne visada rasi. O štai Naujųjų metų švenčių laiku taip norisi atsidurti teatre, pasėdėti jo aksominėse kėdėse, stebėti, kaip lėtai užgesta didžiulio sietyno lemputės, išgirsti atidengiamos uždangos šnaresį… Kartu su vaiku galite pasižiūrėti ne vieną vaikišką spektaklį. Svarbiausia – kad spektakliai padovanotų jūsų atžalai teigiamų emocijų!
Beje, teatras – tai ne vien pramoga. Vaikui tai dar ir gilinimasis į žmonių tarpusavio santykius, ir akiračio plėtimas, ir vaizduotės treniravimas. Dėmesingumas, atmintis, emocijos – visa tai irgi lavinama spektaklio metu. Be to, teatras ugdo elgesio kultūrą. Ar čia leidžiama sėdėti, pasirietus po savimi kojas? Ar galima per spektaklį kalbėtis? Ar mandagu garsiai šiugždenti popieriumi, išvyniojant saldainį? Geros manieros – ne smulkmenos. Iš anksto paaiškinkite vaikui teatrinio etiketo subtilybes.
Pakanka dviejų „eglučių“
Daugeliui vaikų žiemos atostogos neįsivaizduojamos be naujametinių vakarėlių, spalvingų karnavalų, vaidinimų, kaukių. Suprantama, linksmi renginiai ir dar skanios dovanėlės suteiks žavesio, bet neperlenkite lazdos. Neretai tėvai taip susižavi kultūrinių renginių pasiūla, kad vaikas tiesiog persisotina įspūdžių. Jis jau pavargęs, jam norisi pažaisti namie ar pačiuožinėti su draugais, o reikia ruoštis eiti „į eglutę“. Atostogoms baigiantis, mažiesiems nuo įtampos pablogėja miegas, o nuo saldumynų atsiranda alergija…
Naujametiniams įspūdžiams sukaupti visiškai pakanka poros vakarėlių, juolab kad papildomų emocijų vaikas sukaups lankydamasis kine, teatre, cirke.
Diena, kai niekas niekur neina
Niekas taip nenuvargina, kaip monotoniškumas, nuobodybė. Per žiemos atostogas taip praverstų įvairovė!
Poilsio dienos neturėtų būti panašios viena į kitą. Tegu linksmas slidžių žygis kaitaliojasi su ėjimu į kiną, vaikiška arbatėlė su konkursais ir žaidimais – su tyliu skaitymu prie stalinės lempos, triukšminga „eglutė“ – su šilta šeimynine vakariene. Ir tegu būtinai ateina tokia diena, kai niekas niekur neis, kai iš ryto bus galima pasilepinti lovoje, neskubiai papusryčiauti, pasižiūrėti per televizorių laidą vaikams, pasėdėti greta mamos ant sofos – pajusti gimtųjų namų jaukumą ir ramybę. O kai švenčių dienos eis į pabaigą, jūsų vaikai netikėtai prabils apie tai, kad pasiilgo darželio ar mokyklos draugų. Labai greitai pajusite, kad stengėtės ne veltui: pailsėjusios vaikų smegenys vėl bus pasiryžusios sugerti į save žinias, kaip kempinė, ir tai, kas nelengvai sekėsi senųjų metų pabaigoje, bus nesunkiai įveikiama naujųjų pradžioje.
Parengė Ramunė Tolvaišytė
„Mamos žurnalas“