Apie ketaus, arba vadinamojo špižiaus, indus galėtų papasakoti mūsų seneliai ir proseneliai. Daug šimtmečių ketaus indai karaliavo virtuvėse, kol jų neišstūmė lengvesni ir technologiškai modernesni puodai, pavyzdžiui, iš aliuminio ar nerūdijančio plieno. Sunkias ketaus keptuves daug kur pakeitė lengvos, padengtos neprisvylančia danga keptuvės. Tačiau ketaus puodai iš mūsų buities visiškai nedingo, nes keliais aspektais jie buvo ir yra neprilygstami.
Ketus – viena saugiausių medžiagų gaminant maistą
Kai virtuvę užkariavo technologijos naujovės, netruko paaiškėti, kad kai kurios jų nėra saugios, aukštoje temperatūroje gaminant maistą, susidaro sveikatai pavojingų junginių, galinčių sukelti vėžį.
Pavyzdžiui, teflonu padengti puodai ir keptuvės yra saugūs tol, kol jų danga nepažeista. Tefloninių indų negalima stipriai kaitinti, aukštesnėje nei 350 laipsnių temperatūroje teflonas išskiria sveikatai pavojingą medžiagą – polifluoroktano rūgštį, kuri yra kancerogenas ir mutagenas. Plaunant tefloninius indus negalima jų smarkiai šveisti metaliniais šveitikliais, naudoti abrazyvinių medžiagų. Seniai naudojamus, subraižytus arba pridegusius tefloninius indus reikėtų išmesti.
Sveikatai gali būti pavojingi ir kai kurie plastiko, pavyzdžiui, melamino indai. Jie netinka naudoti mikrobangų krosnelėse, į juos negalima dėti rūgščių produktų, nes veikiant karščiui ar liečiantis su rūgštimis melamino sudėtyje esantis nuodingas formaldehidas gali patekti į maistą.
Dabar pasaulyje vėl grįžtama prie ketaus indų – mat jie ne tik ilgaamžiai, patvarūs, ekologiški, bet ir juose saugu bei sveika gaminti maistą. Šis metalas, nepaisant aukštos temperatūros, neišskiria jokių kenksmingų medžiagų.
Gaminant ketaus induose, produktai išsaugo daugiau vitaminų, mineralų ir kitų naudingų medžiagų. Jie nepridega, todėl sunaudojama mažiau aliejaus ir kitų riebalų. Tai irgi svarbu sveikai mitybai. Verdant ar kepant tolygiai pasiskirsto ir išlaikoma vienoda temperatūra nuo dugno iki krašto viršaus, todėl patiekalai išlieka sultingi. Palyginti su įprastais indais, juose maistas atvėsta lėčiau.
Emaliuotas ketus
Ketaus indai reikalauja tam tikros priežiūros. Nors jie nepridega ir nesusibraižo, tačiau svarbu juose nepalikti ir ilgai nelaikyti paruošto maisto. Drėgmė gali sudaryti sąlygas atsirasti rūdims. Tai nereiškia, kad indai susigadino ir pasidarė nebetinkami naudoti! Tiesiog rūdis reikia nuvalyti šepetėliu, tada indus pakaitinti, gerai išdžiovinti ir sutepti aliejumi, kad jie būtų apsaugoti nuo korozijos.
Ketaus indų nerekomenduojama plauti indaplovėje, valyti stipriais valikliais ir šiurkščiais šveistukais.
Šiuolaikinis ketaus indų patobulinimas – jų paviršius padengiamas emale, kad jie būtų lengviau valomi ir atsparūs rūdims. Emalė gali būti įvairiausių spalvų, blizgi arba matinė, ketaus indai atrodo labai stilingi, priderinti prie virtuvės interjero. Vienintelis dalykas – jei renkatės emaliuotus ketaus puodus, juose gamindami maistą nenaudokite metalinių įrankių, kad emalė nesusibraižytų. Be to, emaliuotų ketaus indų nepatariama plauti indaplovėje.
Kaip prižiūrėti ketaus indus
Jei įsigijote neemaliuotą ketaus puodą, keptuvę ar troškintuvą, prieš pradėdami naudoti, indą kruopščiai išplaukite karštame vandenyje su švelniu indų plovikliu ir minkšta kempine, po to gerai išdžiovinkite. Vėliau ant dugno įpilkite druskos ir kaitinkite apie 10–20 min., visą laiką maišydami. Druską išpilkite, nuplaukite indą po tekančiu karštu vandeniu ir palikite atvėsti. Kai gerai išdžius, vėl pakaitinkite ant viryklės didesnėje nei 100°C temperatūroje, ištepkite visą paviršių aliejumi ir leiskite atvėsti. Taip „užgrūdintas“ indas jau tinkamas naudoti.
Emaliuotą ketaus puodą ar troškintuvą tiesiog pakanka gerai išplauti vandeniu ir švelniu plovikliu.
Kokiems patiekalam gaminti tinka šie indai
Kadangi ketaus indų sienelės storos, tolygiai paskirsto karštį, net ir pats kasdieniškiausias patiekalas, pagamintas tokiame inde, bus sultingas ir aromatingas, nes bus išsaugoti vitaminai ir mineralai. Pavyzdžiui, Zyle „ZY026RKI“ indą galima naudoti visų tipų viryklėms, taip pat ir indukcinėms, indą galima dėti į orkaitę, tad patiekalų įvairovė – beribė. Nuo paprasčiausių kruopų košių iki daržovių troškinių ar keptos mėsos. Patogu tai, kad patiekalo nereikia maišyti ir vartyti, sandariame inde drėgmė neišgaruoja ir maistas neprisvyla. Tai taupo šeimos laiką!
Mėgstantiems keptą maistą, šie indai idealiai tinka gaminti sultingą vištieną ar kiaulienos karką beveik nenaudojant papildomų riebalų. O prasidėjus grilio sezonui, ketaus indai apskritai nepamainomi – maistą galima ruošti pakabinamame virš laužo puode ar kepti šilumą tolygiai paskirstančioje ketaus keptuvėje. Sultingas maistas, pagardintas laužo dūmu, bus dvigubai skanesnis!
US
Susiję straipsniai