Kai išleidžiame vaikus į darželį, manome, kad ten vaikas bus visapusiškai lavinamas: ir dainuos, ir lipdys, ir sportuos. Deja, realybė visai kitokia. Darželiuose vaikai juda tik sporto užsiėmimų metu arba tą valandą, kurią praleidžia lauke. Grupėse lakstyti ir dūkti vaikai neturi sąlygų. O sveikas priešmokyklinio amžiaus vaikas fiziškai aktyvus turėtų būti apie 3–4 valandas per dieną.
Konsultuoja treneris, vaikų sporto klubo „Strakaliukas“ įkūrėjas, „Atletino“ treneris-ekspertas Šiaurės šalims Mindaugas Pocius.
Vaikai juda mažiau negu reikia
Šiais laikais daugelis vaikų gyvena hipodinamijos (nepakankamo fizinio aktyvumo) sąlygomis. Kambarinis ir patogus gyvenimas prie kompiuterio daugeliui vaikų tapo kasdienybe. Tėvai dažniausiai būna labai užsiėmę, daug dirba. Grįžę po darbų jau nebeturi jėgų bendrauti, todėl išpirkdami kaltę vaikams leidžia daugiau žiūrėti televizorių, žaisti kompiuteriu.
Smagu, kai 3 metų vaikas moka žaisti kompiuteriu, bet ar tai gerai jo sveikatai? Medikai hipodinamiją vadina naująja amžiaus liga. Dėl jos sutrinka vaiko kraujotaka, kvėpavimas, susilpnėja raumenų tonusas, ypač paveikiama nervų sistema: vaikas darosi dirglus, vangus, nedėmesingas, greitai pavargsta. Tyrimai rodo, kad priešmokyklinio ir jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikų optimali judėjimo norma kasdien yra 3–4 valandos. Šios normos laikosi tik 9–16 proc. vaikų.
Nepakankamas fizinis aktyvumas stabdo vaikų motorikos vystymąsi, lėtina organizmo augimą, mažina protinį darbingumą, funkcinį organizmo pajėgumą. Mokslininkai suskaičiavo, kad 3–4 metų vaikai per parą turėtų nužingsniuoti nuo 9000 iki 10000 žingsnių, 5–6 metų – nuo 11000 iki 13500, 7 metų – nuo 14000 iki 15000, 8–10 metų – nuo 15000 iki 20000.
Ir darželyje juda nepakankamai
Jei vaikas lanko darželį, tėveliams reikėtų pasidomėti, kiek vaikas gauna fizinio krūvio. Kai kuriuose darželiuose krūvis būna pakankamas, bet kai kurie, net privatūs darželiai, neturi net sporto salių, kur vaikai galėtų šaltuoju metų laiku išsidūkti.
Tokiu atveju tėveliai turėtų papildomai paieškoti vaikams patinkančių būrelių, kuriuose vaikas gautų aktyvų fizinį krūvį. Jei vaikutis nelanko darželio ar jame gauna per mažai fizinio krūvio, reikia tėveliams patiems domėtis, kokius žaidimus gali pritaikyti savo namuose, ir su jais užsiiminėti. Tačiau tėveliams reikia suprasti, kad vaikai mieliau žaidžia su savo bendraamžiais.
Judrumas vasarą ir žiemą
Vaikui išsidūkti reikia erdvės. Vasaros metu mažylis gali žaisti kamuoliu, važinėtis paspirtuku, lakstyti kieme. Šaltuoju metų laiku oro sąlygos riboja žaidimus lauke.
Namuose galima įrengti daugybę karstynių, laipynių ir čiuožyklų, tačiau, jei kartu neužsiima tėvai, tai vaikai greitai praranda susidomėjimą. Visi mano, kad vaikams reikia daug ir brangių žaislų, tačiau jiems svarbiau dėmesys. Tėveliai, šiuo sunkiu metu taupydami pinigus, galėtų apgalvoti ir pritaikyti buityje esančius daiktus vaikų fiziniam užimtumui. Pavyzdžiui, žaiskite su vaiku šokinėjimą per kliūtis, išdėlioję pagalvėles, minkštus žaisliukus ir t.t.
Koordinacija lavėja žaidžiant žaidimą „Einu per gyvatę“. Gyvatė – tai virvė, chalato diržas ar pan.
Ant žemės išdėliokite popieriaus lapelius ir „eikite per pelkę“.
Jėgą lavins žaidimas, kai vaikas iš vienos vietos į kitą turės nunešti pagalves ar minkštus žaislus. Vaikas ne tik sportuos, bet ir pratinsis prie tvarkos…
Tėveliai turi daugiau patys domėtis ir skirti laiko savo mažiesiems. Jei tam neturi galimybių, siūlyčiau tai patikėti profesionalams – vesti vaikus į būrelius.
Kur lavintis mažiesiems
„Jau 7 metus esu vaikų sporto klubo „Strakaliukas“ vadovas, klubą įsteigėme tada, kai neradome tinkamos veiklos savo 3 metų dukrai. Nuolat tobuliname savo ugdymo programą, domimės naujovėmis. Jau keletą metų bendradarbiaujame su tarptautine kompanija „Atletino“, kuri ruošia specializuotus trenerius darbui su vaikais. Sutapo mūsų idėjos ir požiūris, todėl tapau Šiaurės šalių treneriu-ekspertu. Bendra pagrindinė mūsų idėja – duoti vaikams judėjimo laisvę, užduotis pateikti žaidimo forma. Tai ypač aktualu priešmokyklinio ir ankstyvojo amžiaus vaikams, nes tuo periodu vaikai mokosi naujų fizinių gebėjimų ir tobulina juos“, – sako treneris Mindaugas Pocius.
Kokias savybes galima lavinti iki mokyklos
Priešmokykliniame amžiaus vaikai mokosi pagrindinių judamųjų gebėjimų, kuriuos vėliau tobulina, bando jungti vieną su kitu. Bet negalvokime apie tai, kaip apie tikslingas suaugusiųjų treniruotes, kur, pavyzdžiui, treniruotės tikslas yra išmokti taisyklinga trajektorija mesti ietį.
Vaikai pirmiausia išmoksta vaikščioti. Pradiniu ėjimo etapu vaikai juda labai netolygiai, krypuoja į šonus, žengiant statoma pilna pėda. Vėliau, jau įgudus, ėjimas tampa panašus į suaugusiojo, kuomet žingsnis statomas nuo kulno, atsispiriant pėdos pagalvėle.
Taip vaikai visus fizinius gebėjimus ugdo palaipsniui. Tam, kad vaikai greičiau įgustų ir koordinuočiau atliktų judesius, reikia daug ir tinkamai judėti.
Yra 10 pagrindinių judamųjų gebėjimų, kuriuos patys tėveliai turi nepamiršti lavinti: ėjimas, bėgimas, šuoliavimas, šuolis į tolį, šuolis į viršų, metimas, gaudymas, balansavimas, kamuolio spyrimas, kamuolio mušinėjimas.
Mokant šių pagrindinių gebėjimų, svarbu juos tobulinti, kaip atskirus, bei sujungti vieną su kitu. Taip lavinama vaikų judesių koordinacija, nes jų judesiai dar nėra tikslūs ir koordinuoti. Vaikai dar netiksliai vertina ir nustato kūno dalių padėtį erdvėje, dėl to jie judesius atlieka klaidingai. Nuolat kartojami judesiai tobulėja, ir vaikai gali atlikti vis sudėtingesnius pratimus.
Vaikų sporto centro veikla
„Vaikų sporto centre“ vaikai pagal biologinį amžių ir jų panašų fizinį išsivystymą skirstomi į mažas grupeles po 5–10 vaikų.
1–4 metų vaikams programa sudaroma žaidimo pagrindu. Šiuo būdu vaikai lengviau išmoksta naujų fizinių gebėjimų, tai skatina jų pažintinį aktyvumą, didina savarankiškumą ir kelia malonių emocijų. Žaidimai parenkami paprasti ir palaipsniui sunkinami. Užsiėmimo metu vaikai iki 3 metų būna kartu su savo tėveliais, taip jiems sukuriama saugi ir artima aplinka. Tėveliai, būdami kartu, vaikams padeda atlikti sunkesnes užduotis, juos skatina, taip vaikai ugdo ne tik fizinius gebėjimus, bet stiprėja ir tarpusavio ryšys“, – sako M. Pocius.
4–6 metų vaikų programa paremta žaidimais ir užduotimis. Svarbu formuoti judėjimo įgūdžius ir pratinti išmoktus judesius bei veiksmus pritaikyti žaidimuose, estafetėse. Vaikai treniruotės metu laipioja per kliūtis, atlieka įvairius pratimus šuoliaduobėje, užduotis ant čiužinių, pratimus su kamuoliais, ant gimnastikos suolelių ir sienelės, vikrumo kopėtėlių. Visus išmoktus judesius vaikai pritaiko estafetėse ir žaisdami komandinius žaidimus.
Kada laikas sportui
Mindaugo Pociaus manymu, iki 9–11 metų vaikui geriausia ugdyti savo fizinius gebėjimus, nepabrėžiant kokios nors konkrečios sporto šakos.
Kai vaikas greitas, vikrus, koordinuotas ir stiprus, jam bet kokioje sporto šakoje gerai seksis. Jis greitai perpras jos specifiką ir nesunkiai pasieks gerų rezultatų, net ir pradėjęs vėliau sportuoti nei kiti jo bendraamžiai.
Jei tėveliai turi galimybių, reikėtų aplankyti kuo daugiau būrelių, kad pamatytų, kur vaikas geriausiai jaučiasi, kur jam labiausiai sekasi.
Renkant užsiėmimus, svarbu įvertinti ir vaiko fizines savybes. Vaikas, kuris nemėgsta lenktyniauti ir greitai bėgioti, nebus sprinteris, jei neturi klausos, – nebus dainininkas, jei neturi lankstumo ir plastiškumo, – nebus geras šokėjas…
Kartais tėveliai klausia, kaip elgtis, kai vaikas po kelių mėnesių nebenori lankyti užsiėmimų, jam nusibosta? Ar reikėtų duoti laisvę rinktis, ar nubrėžti ribas, kad vieną sporto šaką turi lankyti, pvz., metus?
Konkrečiai atsakyti sunku. Jei vaikas nenori lankyti užsiėmimų, nors kelis mėnesius mielai lankė ir gerai jam sekėsi, pirmiausia reikėtų pasidomėti, kodėl taip nutiko. Dažnai pasitaiko, kad, palaipsniui sunkinant užduotis, vaikui nepavyksta ką nors atlikti, ir nuo sunkumų vaikas nori pabėgti.
Reikėtų pasikalbėti su vaiku ir išaiškinti, kad su iškilusiais sunkumais reikia kovoti, o ne nuo jų bėgti.
Jei vaikui visada ne itin patiko užsiėmimai, labiau jie patiko tėveliams, tada reikėtų pripažinti, kad parinkote netinkamus užsiėmimus, ir reikia eiti ieškoti naujų. Dažniausiai vaikai lygiuojasi į tėvus. Jei tėvai sportavo ar sportuoja, tai vaikai kur kas mieliau lanko tą pačią sporto šaką.
Parengė Ginta Liaugminienė
„Mamos žurnalas“