Pūsti muilo burbulus – irgi sportas

sportas

Neringos Laurinaitienės nuotr. www.neringosfoto.lt

Apie pačių mažiausių vaikučių sportą kalbamės su specialiste Alma Kisieliene.

Visi žinome, kaip sveika yra sportuoti, tik ar reikalingi fiziniai krūviai kūdikiams ir mažiems vaikams?

Amerikietis tyrinėtojas Glenas Domanas su kolegomis daugiau nei 40 metų tęsė eksperimentus, kurių metu buvo stebimi ir lavinami sveiki ir galvos traumas patyrę vaikai. Po eksperimentų paaiškėjo: kad vystytųsi kūdikio intelektas, visų pirma mažylis turi būti tobulinamas fiziškai. Kuo dažniau stimuliuojamos sensorinės ir motorinės smegenų galūnės kūdikystėje, tuo labiau smegenys auga ir vystosi. Treniruojant traumuotų kūdikių motoriką buvo pasiekti puikūs rezultatai. Vaikai išmoko ne tik vaikščioti, bėgioti, plaukti, gimnastikuoti, kalbėti ir rašyti keliomis kalbomis, griežti smuiku. Iki 6 metų jų intelektiniai ir fiziniai sugebėjimai pasiekė normalų ir aukštesnį lygį.

Taigi fizinis žmogaus kūnas yra glaudžiai susijęs su jo psichika. Visuomet reikia prisiminti, kad atliekant pratimus, psichika bus veikiama ne mažiau nei raumenys ar sąnariai. Pavyzdžiui, nejautriai elgiantis su mažyliu, kai aukšti sportiniai rezultatai vertinami labiau už gerą nuotaiką, galima sulaukti stresų, nuovargio, traumų. Puikiausių rezultatų galima pasiekti tada, kai sportavimas vaikui teikia malonumą.

Tad pratimą reikėtų baigti kiek anksčiau nei vaikas pats norės jį nutraukti.

Kaip kilo mintis pradėti mankštinti mažus vaikus?

Mano vaikams buvo diagnozuotas pilnapadiškumas. Penkiamečiui sūnui Lukui ir trejų dar neturinčiai dukrai Verdenei chirurgas patarė lankyti gydomosios mankštos pratybas. Pamačiau, kad pratybas lanko per daug vaikų, kad jų amžius – per daug įvairus (3-15 metų), o pratimus visi turi atlikti vienodu tempu.

Tuomet nusprendžiau pati vesti savo vaikams tokius užsiėmimus. Kad būtų linksmiau pasikviečiau ir savo drauges su vaikais. Pamažu lankančiųjų ratas plėtėsi, o aš įgavau patirties, dirbdama su skirtingo amžiaus, temperamento ir pomėgių vaikais.

Dvejų metų vaikai jau gali pradėti lankyti kūno kultūros užsiėmimus.

Kokiems vaikams labiausiai tinka kūno kultūros užsiėmimai?

Tiems, kurie negali nustygti vietoje, ir tiems kurie gali pusvalandį stebėti ropojantį vabaliuką. Tiems, kurie negali ištverti be kitų vaikų draugijos, ir tiems, kurie saugiausiai jaučiasi tik stovėdami už mamos nugaros. Jiems visiems patinka žaisti.

Koks „sportas“ labiausiai patinka vaikams?

Be jokios abejonės – žaidimai. Vaikai žaidžia ropodami, lipdami kopėtėlėmis, čiuoždami pilvu per suolelį, mėtydami maišelius ir kamuolius. Maži vaikai žaidžia visą laiką ir nejučia išmoksta daugybės dalykų. Patys nuobodžiausi fiziniai pratimai gali virsti įdomiais ir linksmais žaidimais.

Ką turėtų žinoti tėvai, norintys mankštinti savo vaikus?

Dabar esu jau keturių vaikų mama. Galiu tvirtai pasakyti, kad vaikams būtina judėti ir žaisti. Visai nesvarbu tai, kur jūs žaisite – namie, kieme, sporto salėje ar paplūdimyje. Tik pasirūpinkite, kad žaisdamas vaikas būtų saugus. Pasistenkite kuo dažniau žaisti su savo vaikais, juk viskas, ką su jais drauge veikiate, gali būti panašu į žaidimą, net bulvių skutimas ar dulkių valymas. Užaugęs vaikas bus įsitikinęs, kad tai patys įdomiausi dalykai pasaulyje…

Koks turėtų būti mažo vaiko sporto inventorius ir kaip jis turėtų pildytis metams bėgant? Kada nupirkti pirmąjį kamuolį, raketes, paspirtuką, triratuką, dviratį, riedučius, riedlentę?

Sėdintis kūdikis gali turėti kelis įvairaus dydžio spalvų ir faktūrų kamuolius, taip pat ir didelį kamuolį, skirtą šokinėti (jis gali būti naudojamas mankštinantis). Išmokti važiuoti triratuku gali gerai vaikštantis kūdikis, paspirtuku – 2 metų vaikas. Dviratuką, raketes, riedučius, riedlentę galima nupirkti 4-6 metų vaikui. Tai apytikslės ribos, nes kiekvieno vaiko sugebėjimai ir pomėgiai yra individualūs. Jei vaikas turės pavyzdį: mamą, tėtį, vyresnį brolį ar draugą, kuris parodytų, kaip tai gali būti daroma, jis išmoks greičiau.

Laimos Druknerytės nuotr.

Ar vaikai turi sportuoti basi (tik su kojinėmis), ar ir pačiam mažiausiam „sportininkui“ reikia pirkti sportbačius? O kaip su sportine apranga? Ar su sauskelnėmis patogu sportuoti? Gal per užsiėmimą nuimti?

Jei yra sąlygos, naudinga sportuoti basiems. Jei sportuojama ant medinio paviršiaus su kojinaitėmis, jos turi būti neslidžios (padas gali būti su impregnuotos gumos taškeliais). Jei yra apavas, jis turėtų būti minkštais neslidžiais padais. Labiausiai tinka natūralios sudėties trikotažiniai drabužiai, nebūtinai sportinė apranga.

Geriausia aprengti taip, kad sušilus būtų galima nurengti, o atvėsus – aprengti. Kūdikiams labai smagu sportuoti nuogiems arba kuo mažiau apsirengusiems ir be sauskelnių. Tačiau tai nebūtina sąlyga. Jei mažyliai lanko užsiėmimus ir dar „nedraugauja su puodu“, mamos jausis saugiau, jei jie segės sauskelnes.

Kaip įrengti vaikui kambarį, kad jis galėtų patogiai judėti?

Dažniausiai mūsų butuose vaikų kambariai įrengiami mažiausiose patalpose, apstatomi dideliais baldais.

Būtų tiesiog nuostabu, jei vaikai turėtų atskirą kambarį žaidimams. Jame galėtų būti kopėtėlės, virvė, skersinis, batutas, keletas čiužinių. Jeigu vaiko kambarys per ankštas judresnei veiklai, galbūt tam tiktų didesnis prieškambaris. Tik prieš dūkstant reikėtų išnešti visus potencialius „krituolius“.

Ar sportavimui reikia kilimo, ar galima dūkti ant plikų grindų?

Vaikams labai patinka raičiotis ir kūlvirsčiuoti. Išmokus tai galima daryti ir ant plikų grindų, bet ant kilimo smagiau, ypač jei jis storas ir švelnus, o jūsų sportininkas – vos dvejų.

Ar gali sporto inventoriumi tapti paprasti namų apyvokos daiktai, pavyzdžiui, galima mėtytis ir siūlų kamuoliais, atmušinėti balionus, gaudyti muilo burbulus?

Tinka viskas, reikia tik trupučio išmonės. Galima bėgioti, šokti, šokinėti, daryti pritūpimus ar atsilenkimus kartu su žaislais, ir tai jau nebebus nuobodūs pratimai. Nepamirškite juos kaip nors pavadinti. Balionai ir muilo burbulai suteikia didžiulį džiaugsmą bet kokio amžiaus vaikams. Balionus galima mušinėti įvairiomis kūno vietomis, bandyti įvaryti į „vartus“ (kokią nors dėžę, kuri gali būti pakelta aukščiau), permušti per virvelę. Tą patį galima daryti ir su paprastu kamuoliu ar siūlų kamuoliuku, tačiau balionas toks intriguojančiai nepaklusnus…

Mokant vaikus gilaus iškvėpimo per burną, galima naudoti stalo teniso kamuoliuką (arba vatos gumulėlį), padėtą ant stalo ir pūsti vienam iš vienos, kitam – iš kitos pusės. Tuo pačiu tikslu galima naudoti balioną (arba vatos gumulėlį), parištą prie siūlo.

Šokinėti galima per paprastą gumą arba virvelę, per šepečio kotą. Maždaug 2 metų mažyliai išmoksta pašokti atsispyrę abiem kojom vienu metu. Iš pradžių viena kojytė dar gali vytis kitą ir tas šuoliukas būna labai trumpas ir žemas, tada galima šokti per nubrėžtą liniją, kilimo gėlytę, raktus, per nukritusį medžio lapą, žolės krūmą, balą, minkštą žaislą. Pamatysite, vaikams tikrai patiks.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję strapsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


− trys = 4

Kitos temos: