Vaikai mėgsta žaisti ant grindų. Ar turite atkreipti dėmesį, KAIP jie sėdi? Specialistai sako – būtinai!

strakaliukas

Trenerė-kineziterapeutė Silvija Urvikytė
Vaikų sporto centras „Strakaliukas“

Vaikai nemėgsta sėdėti ant sofučių. Jiems smagiausia žaisti ant grindų. Ar turite atkreipti dėmesį, KAIP jie sėdi? Specialistai sako – būtinai!

Konsultuoja trenerė-kineziterapeutė Silvija Urvikytė, Vaikų sporto centras „Strakaliukas“

Pradėkime nuo to, kad kūdikių atsisėdimas ir sėdėsena formuojasi nuo 6 iki 9 mėnesių, o tam, kad tai sklandžiai vyktų, turi būti normalus kūno raumenų tonusas bei gebėjimas išlaikyti pusiausvyrą.

Mamos diskutuoja tarpusavyje, kurios vaikas anksčiau pradėjo sėdėti, tačiau lenktynių šioje srityje mažiausiai reikia.

Lenktyniavimas prie gero nepriveda – jei vaikas yra skatinamas anksčiau atsisėsti, neleidžiame iki galo susiformuoti stuburo linkiams, o tai ateityje gali turėti neigiamą įtaką sveikatai ir laikysenai.

Sėdėjimo metu mokomės kontroliuoti ir sukinėti liemenį, tokiu būdu yra lavinami motoriniai gebėjimai, tad sėdėjimas yra puikus dalykas. Deja, pastaruoju metu metu vis dažniau tenka susidurti su tuo, kad vaikų sėdėsena yra netaisyklinga, o gal net ir žalinga, tačiau tėveliai į tai nereaguoja – nes nežino!

Todėl trumpai papasakosiu, kurias sėdėjimo pozas vaikui rinktis, o kurių reikėtų vengti. Pagrindinė nerekomenduojama sėdėjimo padėtis vaikams yra W.

Kokia yra W sėdėjimo padėtis?

W sėdėjimo padėtis, žiūrint į sėdintį vaiką iš viršaus, primena W raidę dėl šlaunų ir blauzdos padėčių, aiškiau tai galime pamatyti nuotraukoje.

Šią sėdėjimo padėtį renkasi ne tik vaikai nuo 3 iki 6 metų, bet ir jaunesni ar vyresni. W formos sėdėjimą galime pastebėti, kai vaikas užsiima jo mėgstama veikla. Jei vaikas tik kartais naudoja šią sėdėjimo pozą arba kaip pereinamąją iš vieno sėdėjimo būdo prie kito, nerimauti nėra reikalo. Bet jei vaikas dažnai naudoja šią netaisyklingą sėdimąją padėtį, vertėtų sunerimti ir neleisti žaisti tokioje padėtyje.

Kodėl vaikai dažnai pasirenka šią sėdėjimo pozą?

sėdėjimas

w sėdėjimo poza deformuoja kojas

Gali atrodyti, kad ši sėdėjimo padėtis yra stabilesnė, taip atrodo ir vaikui. Jam saugiau ją pasirinkti, lengviau manipuliuoti žaislais, pamažu toks sėdėjimas tampa įpročiu. Kitas atvejis, kodėl vaikai pasirenka W, – silpni kūno centro (pilvo, nugaros) raumenys ar žemas/aukštas raumenų tonusas, prasta pusiausvyra, anatominiai klubo sąnarių skirtumai.

Kuo žalinga W sėdėjimo padėtis?

* Ši sėdėjimo padėtis tikrai stabilesnė, nes sudaro didesnį atramos plotą, tačiau taip sėdint nedirba kūno raumenys, jie nestabilizuoja klubo sąnarių, dėl to gali pakrypti dubens kaulai, o tai vėliau gali turėti įtakos formuojantis laikysenai.

* Dėl silpnėjančių kūno raumenų galime susidurti su sudėtingesniu kairės ir dešinės pusės valdymu, todėl suprastėja koordinacija.

* Pasirinkus šią sėdėjimo padėtį, nelavėja pusiausvyra, kadangi vaikas žaidimo metu neperkelia svorio iš vienos pusės ar padėties į kitą, nekontroliuoja kūno centro.

* Ši sėdėjimo poza gali turėti įtakos eisenos biomechanikai ir kaulų pakitimams ar raumenų pertempimams, tad atsiranda sąnario anomalijų, pėdos sukasi į išorę, o keliai į vidų (X kojų forma), eisena tampa nenormali, lėtesnė, varginanti ar skausminga, skausmai ateityje gali pereiti ir į nugarą, kartu padidėja kritimų rizika.

* Taip sėdint, gali atsirasti ortopedinių problemų: gali išnirti klubas, silpnėti, nelavėti nugaros ir pilvo raumenys, o tai neigiamai veikia motorinę vaiko raidą – gali vėluoti ropojimo etapas, nes ropojimui reikia geros liemens kontrolės ir stiprių liemens raumenų.

Viena iš 7 taisyklingo sėdėjimo alternatyvų

Kaip tėveliai gali padėti vaikams, kurie mėgsta sėdėti W poza?

Jei vaikas dar nepradėjo sėdėti, atidžiai jį stebėkite ir neleiskite atrasti vaikui šios sėdėjimo padėties, rodydami alternatyvias sėdėjimo pozas. Jei vaikas vis dėlto atrado ir pasirinko netaisyklingą W sėdėjimo pozą, neleiskite taip sėdėti, nuolat kartokite, kad atsisėstų taisyklingai.

Jei jau vaikas pasirinko netaisyklingą sėdėjimo pozą dėl silpnų kūno centro (pilvo, nugaros, dubens) raumenų ar kitų fizinių priežasčių, kreipkitės į kineziterapeutą, kuris suteiks visą reikalingą informaciją ir pagalbą.

Sėdėjimo alternatyvos

Norėčiau pabrėžti, kad W sėdėjimo poza ne visada gali būti bloga ar žalinga, yra vaikų, kurie išauga iš šios sėdėjimo pozos ir nesusiduria su jokiais sunkumais ateityje, tačiau rizikuoti tikrai neverta. Tad alternatyvias sėdėjimo padėtis pradėkime rodyti kaip įmanoma anksčiau ir nebūkime šiuo atveju abejingi. O tėveliams linkiu kantrybės!

Čia parodytos visos 7 alternatyvias sėdėjimo adėtys

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


9 − penki =

Kitos temos: