Kambarinė avalynė vaikams: per dieną reikalinga 9 valandas, per metus – apie 2500 valandų

kineziterapeutės - trenerės Robertos Zarembienės

Kineziterapeutė, trenerė Roberta Zarembienė

Mūsų  pėdas galima palyginti su pastato pamatais, o kūną – su pačiu pastatu: jei bus tvirti ir tiesūs pamatai, tiesus ir pats pastatas. Laikysenos sutrikimai, iškrypęs stuburas ir nugaros skausmai gali būti tiesiogiai susiję su mūsų pėdomis. Todėl labai svarbu pėdų ir kojų sveikata rūpintis nuo pirmųjų dienų. Konsultuoja judesio studijos „Strakaliukas“ kineziterapeutė, trenerė Roberta Zarembienė.

Avalynė darželyje

Labai dažnai didelį dėmesį tėveliai kreipia į lauko avalynę, visiškai pamiršdami kambarinę.

Kambarinė avalynė irgi labai svarbi, nes kokybiška kambarinė avalynė yra pagrindinis teisingo pėdutės vystymosi ir augimo garantas. Taip pat reikia nepamiršti, kad namuose ar darželyje labai svarbu vaikščioti, bėgioti basomis.

Norint, kad mūsų vaikų pėdutės būtų sveikos, vaikui darželyje nerekomenduojama avėti:

  • Įvairių šlepečių (guminių, sintetinių, kailinių).
  • Įspiriamų basučių.
  • Sportinių batelių.
  • Šokių batelių.

Tokia avalynė trukdo pėdai taisyklingai formuotis, augti ir gali išsivystyti plokščiapėdystė.

Ar kada pagalvojome, kiek mūsų vaikas praleidžia namuose ar darželyje, avėdamas įvairią avalynę? Pavyzdžiui, vaikas keliasi 8 val., o miegoti eina 21 val. 2 val. skiriama pietų miegui, 2 val. – pasivaikščiojimui lauke. Taigi per dieną kambarinė avalynė reikalinga 9 valandas, per metus (neįskaitant šiltojo vasaros sezono) susidaro apie 2500 valandų.                                        

Tėveliams rekomenduojame įvertinti vaiko avalynę pagal 3 kriterijus:

Atkreipkite dėmesį į kulno kietumą (pabandykite pirštais suspausti kulną – jis neturėtų susispausti).

Patikrinkite bato pirštų lankstumą (batai turi linkti su vaiko kojos pirštais, neturi būti per kieta viršūnė, bet ir ne per daug lanksti).

Ar tvirtas bato centras ties viduriu?(Batas neturėtų persisukti ties pado viduriu, jis turi būti minkštesnis, bet ne per daug).

Ortopedai pabrėžia, kad vaikams labiausiai tinkama avalynė, ypač kol formuojasi pėdos skliautas (maždaug iki dešimties metų), yra basutės atviru priekiu ir tvirtu užkulniu. Mat kai pirštai atviri, pėda gali pakankamai judėti.     

batukai

Jūratės Čiakienės nuotr. www.fotojurate.lt

Kriterijai avalynei:

Išorinis ir vidinis sluoksniai turi būti pasiūti iš odos, kad pėda „kvėpuotų“. Sintetinės medžiagos prasčiau praleidžia orą. Daugiausia su prakaitavimu ir karščiu susijusios drėgmės išsisklaido per išorinį bato sluoksnį.

Padai turi būti neslidūs ir ne storesni nei 1 cm. Šoninį kulno stabilumą turi užtikrinti standi pado siauruma (į padą turėtų būti įsiūta maža metalinė plokštelė, stabdanti šoninį sukimą) ir standus kulno įklotas.

Priekis (bato dalis, dengianti pėdą) turi būti gana aukštas, kad pėda neišslystų iš bato. Jis turi būti pagamintas iš lanksčios medžiagos, kad netrukdytų čiurnos sąnariui laisvai judėti.

Bato nosis turi būti gana plati, kad pirštai galėtų laisvai judėti, o pėda augti.

Batas turi plačiai atsivarstyti, kad jį būtų lengva apauti ir nuauti.

Batų raišteliais lengviau reguliuoti užveržimą ir užtikrinti, kad batas tinkamai laikysis ant pėdos.

Kokybiški batai paprastai atitinka visus šiuos kriterijus. Medikai perspėja, kad tokia avalynė, kaip kroksai, neturėtų kiekvieną dieną pakeisti odinių basučių ar batelių. Kasdien avint kroksais, žemėja vaikų pėdos skliautas, tad vystosi jo pakitimai.

Pėdos ir laikysena

Linos Valinčienės nuotr.

Linos Valinčienės nuotr.

Vaiko pėda formuojasi mažyliui augant. Pėdos daro įtaką kūno laikysenai, o nuo laikysenos priklauso vaiko sąnarių bei raumenų būklė, eisena, bendra organizmo savijauta.

Nepakankamai susiformavę ir silpni pėdos raumenys nepalaiko taisyklingos pėdos padėties, visas kūno svoris tenka pėdos raiščiams. Būdami per daug apkrauti, jie ilgainiui persitempia ir nebeįstengia išlaikyti pėdos skliauto formos. Pėdos skliautai ima leistis žemyn ir visiškai suplokštėja, todėl vaiko eisena gali tapti nerangi ir netaisyklinga. Plokščiapėdis vaikas susikūprina, atsikiša mentys, nusileidžia pečiai, greitai pavargsta kojos. Plokščiapėdystė t gali sukelti įvairių negalavimų: kelių, klubų sąnarių, stuburo, pažeisti tarpslankstelinius diskus, sukelti pėdos ir blauzdos, net galvos skausmą. Vėliau deformuojasi ir kaulai. Pėda nebeatlieka amortizacinės funkcijos

Vaikui augant, keičiasi ir jo eisena, yra ir tokių atvejų, kai, esant pernelyg silpniems raumenims, neįprasta eisena ir pasilieka. Pradėjusių vaikščioti mažylių kojos dažnai būna O formos, pėdos – fiziologiškai plokščios, sukasi į vidų. Trejų metų vaikai „mėgsta“ vaikščioti ant pirštų galų, jų keliukai dažnai primena X formą. Šešiamečiams mažyliams dažnai paskausta kulnus, o 12–14 metų vaikams – kelio sąnarius.

Specialistai pastebi, kad uždelstas ar laiku nediagnozuotas sutrikimas gali sukelti negrįžtamų pakitimų. Taigi, kuo anksčiau pradėsime tinkamai rūpintis pėdomis, tuo mažiau problemų turėsime ateityje. Reikėtų ypač stebėti šešiamečio vaiko vidinį pėdos skliautą, jeigu jis yra nusileidęs ir liečia žemę. Tokiu atveju derėtų nedelsiant kreiptis į specialistą.

Kodėl sveika basomis

Remiantis medicininiais tyrimais, nustatyta, kad vaikščiojant basomis masažuojamos pėdutės, spartėja pėdos kraujotaka, stimuliuojama nervų sistema. Gydytojai ortopedai nustatė, kad avalynė nepadeda išmokti vaikui vaikščioti, kūdikiams geriausia vaikščioti basomis. Avalynė reikalinga tik apsaugoti jų mažas pėdutes, o ne padėti išmokti greičiau vaikščioti. Jeigu žmogus vaikščiotų basomis ir niekada neavėtų batų, jo pirštai būtų platūs, pėda – stabili, sveika. Vos tik pėda suvaržoma bate, ji ima keistis. Amerikos ortopedų atlikti tyrimai parodė, kad yra akivaizdūs pėdos skirtumai tarp žmogaus, avėjusio batus, bei žmogaus, kuris batų niekada nebuvo avėjęs. Žmogaus, avinčio batus, tarpai tarp pirštų būna pastebimai mažesni (jie būna jau suvaržyti avalynės), nykštys – stipriai pasuktas į vidų. Jei yra plokščiapadystė, avalynės nešiojimas darželyje daro neigiamą įtaką pėdos skliautui formuotis.

Batukus pirkite kartu su vaiku

Patartina tėveliams batukus pirkti kartu su vaikais. Apavus vaiką nauja avalyne, derėtų leisti jam pavaikščioti, pabėgioti. Taip bus galima matyti, ar vaiko pėdutė gaus tinkamą apkrovą, o tėveliai galės matyti, ar batukai yra tikrai tinkami vaikui.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


+ 9 = dešimt

Kitos temos: