Manoma, kad tik 40 proc. suaugusių žmonių gali pasidžiaugti visiškai sveikomis pėdomis. Ką galime padaryti, kad mūsų vaikų pėdos būtų sveikos, kad jie žengtų tiesiai, ne plokščia pėdute, nekrypuodami? Gydytojai sako, kad vaikučio pėdutėms labai svarbus judėjimas, mankštos ir… batukai. Įsivaizduojame, kad batai atlieka tik apsauginę funkciją – saugo nuo šalčio, drėgmės, sužeidimų. Tačiau batukai gali ir formuoti pėdutę, ir net ją gydyti.
Kodėl kojoms reikia daug erdvės?
Jei pėdai bate ankšta, jai sunkiau taisyklingai vystytis. Ankšti batai priverčia nenatūraliai statyti pirštukus, ypač tai pavojinga didiesiems kojų pirštams. Gali susifomuoti ir netaisyklinga pėdos laikysena, kurios pasėkmės vėliau gali būti įvairūs kelių ar klubų sąnarių pažeidimai. Net ir vėliasniame amžiuje atsirandančius stuburo skausmus iš dalies gali lemti vaikystėje suspausta pėda. Dėl to batuko vidus turėtų būti maždaug 2 cm ilgesnis už pėdutę, o batų padas – kuo lankstesnis. Geriau pirkti ne smailianosius, o bukus batus, kur pirštams būtų pakankamai erdvės.
Nuo kada reikia pirkti batukus
Neskubėkite auti kūdikių batukais. Kad normaliai vystytųsi mažylių pėdos, joms reikia pakankamai laisvės. Dėl to vietoj mieliausių batelių su princesėmis ar mašinytėmis nupirkite kojines. Tai galioja ir vaikučiui pradedant stovėti ar žengiant pirmuosius žingsnius. Tada pagelbės kojinės su guminiai padais.
Batai išties reikalingi nuo tada, kai vaikutis pats pradės iš tikrųjų žingsniuoti.
Kiek batų porų reikia mažyliui
Užteks 2 porų gerų kasdieninių batų. Jei parduotuvėje radote tinkamus, patogius, patinkančius batus, siūlome nusipirkti 2 poras, kad galėtumėte pakeisti. Nes ir pačios mažiausios kojelės, kai šilta – prakaituoja. Jei batai nespėja visiškai išdžiūti ir išsivėdinti, labai greitai juose atsiranda palankiausia terpė pėdų grybeliui atsirasti.
Ar reikia kambarinių šlepečių?
Jei grindys namie slidžios ar šaltos, tuomet vaikutis būtinai turi avėti šlepetes. Kai tik įmanoma, leiskite mažyliui lakstyti basomis ar apsiavus kojinėmis guminiais padukais, nes tai stiprina kojų raumenis.
Ar vaikams tinka dėvėti batai
Ekspertai nesižavi, kai vaikai avi dėvėtus batus, tačiau jie neprieštarauja, jei laikomasi šių sąlygų:
batukai tinkami tiek ilgiu, tiek pločiu (jie ne per dideli ir ne per siauri);
batukai yra taip mažai dėvėti, kad bato pade nėra likusi įspausta kito vaiko pėdutė;
ant batelio odos nėra likusių nuo dėvėjimo susidariusių raukšlių,
bato padai „nenukleišti“.
Kaip greitai auga pėdutės
Vaikų pėdos auga ypač greitai. Vaikų, kurių amžius 3-6 metai, pėda per metus paauga 2-3 dydžiais (1 dydis – 6,6 mm). Mokyklinukų pėdos paauga kiek mažiau – 1-2 dydžiais. Galite patys pamatuoti 3-6 metukų vaiko pėdą kas 4-6 savaites, o 1-3 metukų vaikučių – kas 6-8 savaites.
Kaip rasti geriausius batus
Pirmieji batukai turėtų būti tvirti, nesvarbu – su lipukais ar suvarstomi, svarbu, kad tvirtai laikytų pėdą. Supinatoriai visiems vaikučiams nebūtini, bet labai svarbu, kad pirmųjų batukų kulną laikytų tvirta bato dalis ir neleistų pėdai „vartytis“ į visas puses. Vaiko bate pėdutei reikia pakankamai erdvės judėti. Batai turi tikti ilgiu, pločiu ir aukščiu. Tinkamiausi – pagaminti iš „kvėpuojančios“ medžiagos, lengvi ir lankstūs. Geri batai nebūtinai yra pagaminti iš brangiausios odos. Dabar gaminami sportbačiai atitinka kokybės standartus, reikia tik mokėti teisingai pasirinkti. Kad palengvintume paieškas parduotuvėje, siūlome pasinaudoti keiais patarimais. Vidinė bato pusė turėtų gerai sugerti drėgmę ir „ištransportuoti“ ją lauk. Guminiai „botai“ ar lakiniai batai skatina kojas pakaituoti, tad juos reikėtų avėti kuo trumpiau.
Nepersistenkite ieškodami ilgaamžių batų – vaikas tikrai spės juos išaugti greičiau nei spės sunešioti.
Pirkite batus popiet. Po pietų vaikų kojytės, beje, kaip ir suaugusiųjų, pabrinksta ir tampa didesnės.
Matavimo metodai. Nėra paties geriausio matavimo metodo. Idealiausias variantas, kai vaikutis, net ir pats mažiausias, prisimatuoja batukus pats.
Nykščio metodas. Įsitikinkite, kad tarp vaiko didžiausio piršto (kai koja bate) ir bato galo telpa jūsų rankos nyškščio galiukas. Vaikas tada turėtų stovėti. Šis metodas tinkamas tik ilgiui nustatyti.
Kartoninis pėdos šablonas. Jei nėra galimybių vaikučio vestis į parduotuvę, galite basą jo pėdutę apibrėžti ant storesnio kartono ir pridėję 12 mm iškirpti. Jei šis šablonas lengvai tilps į batuką, jų ilgis tinkamas. Įsidėmėkite, kad kairė ir dešinė vaikučio pėdutės gali būti nevienodos, tad pasidarykite abiejų pėdų šablonus.
Medžiaga. Jei abejojate dėl savo pasirinkimo, rinkitės kuo lengvesnius, minkštesnius ir lankstesnius batus. Kad išvengtumėte nelaimingų atsitikimų, padas turėtų būti neslidus ir be kulno.
Konsultavo chirurgas Vytautas Bilius
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai