Kažin, ar prisiminsite, kaip atrodė Jūsų pirmieji batukai. O būtų taip įdomu juos išsitraukti iš kokios senos dėžės ir palyginti su šiuolaikinais.
Kada vaikui pirkti pirmuosius batukus? Kokie jie turėtų būti?
8 mėn. sūnelis jau pats stovi, gal jau laikas auti batukus? Kokius rinktis vaikščiojimui kambaryje, kokius – laukui?
Namuose kūdikį galima apauti tik megztais vilnoniais bateliais, kurie būtų pakankamai lengvi ir platūs, kad nebūtų ribojami laisvi kojų pirštukų ir visos pėdutės judesiai.
Avalynę reikėtų pirkti tik pradėjus mažyliui vaikščioti, vadovaujantis šiomis taisyklėmis:
Pirmoji mažylio avalynė turi turėti ploną, elastingą padą. Ši avalynė turi atitikti taisyklingą pėdos formą, užkulnis turi būti siauras, pirštų dalis – plati, su vidiniu noselės kraštu, atlenktu į nykščio pusę. Visai mažiems vaikams avalynė turi būti be pakulnės, o vėliau – su 0,5-2 cm aukščio pakulne. (Suaugusiesiems rekomenduojamas pakulnės aukštis 2-2,5 cm, maksimaliai leidžiamas iki 4 cm).
Išilginė ir suaugusiųjų, ir vaikų avalynės ašis turi eiti per antrąjį pėdos pirštą. Pėda negali būti iškrypusi.
Avalynė negali iškreipti natūralios pėdos pirštų padėties, kurioje jie būna krūvio metu. Labai svarbu, kad batelio vidinis kraštas eitų lygia linija, kad batelio kontūras nebūtų inksto formos.
Bateliai turi turėti uždarą ir kietą užkulnį, batų noselės turėtų būti kiek aukštesnės, kad iš viršaus nespaustų pirštukų, padas pirštų srityje turėtų būti šiek tiek elastingas.
Avalynė vaikams turėtų būti pagaminta iš pakankamai tvirtos, atsparios vandeniui ir elastingos medžiagos.
Perkant vaikišką avalynę būtina ją matuoti mažyliui stovint, kadangi krūvio metu pėda padidėja tiek į ilgį, tiek į plotį apie 0,5-1 cm, dėl tos pačios priežasties nerekomenduojama pirkti avalynės be vaiko.
Apautas batukais sūnus deda kojas į vidų, mieliau vaikšto basas. Ar auti batus?
Greičiausiai jūsų sūnui susiformavusi ydinga eisena, kuri dažniausiai (90 proc.) išnyksta iki mokyklinio amžiaus, tačiau kartais (10 proc.) vaikas ir toliau taip vaikšto. Tada tėveliai vaikui turėtų formuoti sąlyginį taisyklingos eisenos refleksą. Pagelbėti gali ir TV programos, kuriose manekenai demonstruoja madas.
Kas daugiau įtakos turi plokščiapėdystei formuotis: blogi batukai ar paveldėjimas?
Daugiausia įtakos turi blogi batukai. Plokščiapėdystė retai būna įgimta (apie 4-5 proc.), dažniausiai – įgyta (apie 95 proc. visų atvejų). Plokščiapėdystės profilaktikai mažylis turėtų daug judėti ne tik su avalyne, bet ir basomis per nelygų paviršių (smėlį, žolę, žvyrą, akmenukus), nes tik judant vystosi kojų raiščiai ir raumenys.
Į klausimus atsakė kineziterapeutė Greta Skeberdienė, gydytoja ortopedė-traumatologė Svetlana Averkina, gydytoja ortopedė-traumatologė Emilija Sriubaitė
„Mamos žurnalas“