
Neretai vaikams nustatomas polinkis į plokščiapėdystę, patariama daryti specialias mankštas. O gal augant pėda „susitvarkys“ savaime? Konsultuoja kineziterapeutė Asta Railienė
Dažniausiai tai išaugama
Plokščia pėda iki 3 metų yra normalu. Iki 8 metų turėtų susiformuoti linkis, ir pėda nebeturėtų būti plokščia. Dažniausiai plokščiapėdystė yra išaugama (jeigu ji nebuvo įgimta). Tam, kad linkis susiformuotų, pėdutė turi daug aktyviai dirbti. Pėdoje esantys receptoriai dirgina raumenis, ir šie susitraukinėdami stiprėja bei vystosi. Todėl vaikams labai patartina vaikščioti basomis įvairiais paviršiais (smėlis, žolė, vanduo, samanos, akmenukai ir pan.). Juk vaikščioti basomis – tai mūsų prigimtis. Norint labiau stiprinti pėdas, galima daryti ir pratimus, bet nepamirškite, kad vaikams tai turi būti linksma ir įdomu. Na, pavyzdžiui:
pavaikščiokite pasistiebę ant pirštų galiukų;
kuo plačiau išskleiskite kojų pirštus ir vėl suglauskite;
užlenkite kojų pirštus į pėdos pusę ir palaikykite kelias sekundes;
pavaikščiokite ant išorinės pėdų dalies lengvai sulenkę kelius.
Didelė bėda yra ta, kad tėvai per anksti skatina vaikus vaikščioti. Nepradėjusių vaikščioti vaikų kojų raiščiai ir raumenys silpni ir kaulai dar susiformavę. Taigi, statant vaiką per anksti, kojos apkraunamos, ir labai nukenčia pėdos. Tegul vaikai stojasi patys. Vaikai neturėtų būti statomi anksčiau nei 9 mėnesių. O mokant vaikus eiti, nereikia laikyti jų už rankučių. Vaikas turėtų būti prilaikomas už pažastų ar už petukų. Ir avalynės reikėtų vengti kiek įmanoma ilgiau. Batai labai greitai pakeičia natūralią pėdos struktūrą. Pradedant avėti batus, reikia juos parinkti kuo artimesnius basai pėdutei. Kalbant apie ortopedinę avalynę, jos paskirtis yra mechaniškai palaikyti pėdos skliautą. Deja, nešiojant ortopedinę avalynę nebegali normaliai vystytis pėdos raumenys. Taigi tai tik pasyvi priemonė problemai spręsti. Norint rezultatų, reikia treniruotis.
Neigiamai pėdą veikia ir vaikštynės bei šokliukai. Dažniausiai vaikai į juos pastatomi per anksti ir užsibūna per ilgai.
Jeigu gydytojai vaikui nustatė plokščiapėdystę, nereikia numoti į tai ranka. Dėl plokščiapėdystės dažnai atsiranda kitų problemų: kenčia kelių, klubų bei stuburo sąnariai, atsiranda netaisyklinga laikysena, skauda kojas, atsiranda nuospaudų. Visiškai išgydyti plokščiapėdystę galima tik vaikystėje. Suaugusiesiems šis procesas tik sustabdomas. Taigi skirkite daugiau laiko pėdų masažui, mankštai kartu su vaiku, išbandykite vaikščiojimą įvairiais paviršiais basomis, žaiskite pėdučių žaidimus, o ne rungtyniaukite su kitais tėvais, kurio vaikas pirmiau pradėjo vaikščioti.
„Mamos žurnalas“
O man labai keista, kad gydytoja niekada netikrino ar vaikas nėra pilnapadis. Susirūpinau, nes man pažiūrėjus kyla įtarimas, tikiuosi dar nebus per vėlu, nes jau šešeri beveik. Pas ortopedą buvome tik kūdikystėje.