Kaip tiksliai nustatyti gimdymo datą

gimdymo data

Jūratės Čiakienės nuotr. www.fotojurate.lt

Sveiki, mano dukrytė gimė 5 savaitėmis vėliau nei buvo nustatyta. Nėštumo pradžioje buvo nustatytas toks pat normos neatitikimas, todėl gydytojas jau po pirmos apžiūros mane nuteikė nemaloniai – reikės daryti valymą, nes vaisius nesivysto. Tą pačią dieną nuvykau į Kauno II klinikinės ligoninės nėštumo patologijos skyrių, kur mane stebėjusi gydytoja jau po trijų apžiūrų galėjo teigti, kad vaikelis mano įsčiose gyvas ir auga. Tik dėl kažkokių priežasčių pastojau gerokai vėliau nei tai paprastai įvyksta.

Šiandien aš jau galiu sūpuoti ir myluoti savo kūdikį. Už įžiebtą viltį ir laimę džiaugtis motinyste turiu būti dėkinga žmonėms, kurių darbas yra pamatyti gyvą „dūšelę“ mirgančiame ultragarso monitoriuje.

Diana

KAIP NUSTATYTI GIMDYMO TERMINĄ

Kalbamės su Kauno II klinikinės ligoninės akušeriu ginekologu Kazimieru Kalvinsku

Nėštumas trunka 280 dienų arba 40 savaičių. Pirmąja nėštumo diena laikoma pirmoji paskutinių mėnesinių prieš nėštumą diena. Tikimasi, kad vaikas gims 281-ąją dieną. Skaičiuojant taip pat galima vadovautis ovuliacijos terminu, o ne mėnesinių pradžia. Ovuliacijos laikas nustatomas atliekant ultragarso tyrimą, matuojant bazinę temperatūrą ar specialiai tiriant hormonus. Nuo ovuliacijos dienos, t.y. nuo kiaušinėlio apvaisinimo momento, nėštumas tęsiasi 267 dienas, o 268-ąją laukiama gimdymo. Dažnai nėščioji paklausia: „Kodėl yra tiek daug skaičiavimo metodų, bet nė vienas jų nėra tikslus?“ Iš pirmo žvilgsnio susidaro įspūdis, kad siūlome daugybę skaičiavimo galimybių: mėnesinių laikas, ovuliacija, lytiniai santykiai, kurių metu kiaušinėlis buvo apvaisintas, hormonų testas, ultragarso tyrimas. Jei nėščioji net visiškai tiksliai žinotų kiaušinėlio apvaisinimo laiką, 268-ąją dieną ji galėtų tik tikėtis gimdyti. Vos 5 proc. moterų pagimdo tiksliai 268-ąją dieną nuo gyvybės atsiradimo pradžios. Motinos gimdymo terminą nustato vaisius, priklausomai nuo paveldėjimo, išorinių veiksnių įtakos ir t.t. Toji diena yra statistiškai patikimo laikotarpio – 14 dienų iki numatyto termino ir 14 dienų po jo – vidurys. Dauguma vaikų ateina į pasaulį per šias 28 dienas ir laikomi gimusiais laiku (38-42 savaičių).

O jei moteris tiksliai žino lytinių santykių, kurių metu pastojo, datą?

Skaičiavimas pagal lytinius santykius, kurių metu moteris pastojo, yra mažiau tikslus. Jei per atitinkamą laikotarpį lytiškai santykiauta tik vieną kartą, nebūtinai iš karto įvyko apvaisinimas, nes spermijai moters genitalijose gali laukti kiaušinėlio 3-5 dienas. Kiaušinėlis gyvybingas 6-8 val. Kai susijungia vyriška ir moteriška ląstelės, jau tą pačią minutę pradeda augti naujas žmogutis. Šioje stadijoje jis vadinamas gemalu arba embrionu.

Hormonų testas – brangus ir komplikuotas. Yra žinoma, kad ovuliacija įvyksta praėjus 10 valandų po LH hormono lygio pakilimo, taigi, šį turėtumėte žinoti beveik valandos tikslumu. Norint tiksliai nustatyti LH hormono padidėjimą, reikia imti ir tirti keletą kraujo bandinių, o tai labai brangu. Nėštumą galima patvirtinti labai lengvai nustačius gemalo ir vaisiaus gaminamą „nėštumo hormoną“ (HCG hormoną). Atliekant šį testą irgi galima kelių dienų paklaida.

Tyrimas ultragarsu ir temperatūros kreivės braižymas yra tiksliausi gimdymo termino nustatymo metodai, tačiau juos reikia atlikti laiku (nuo 5 iki 8 nėštumo savaitės). Vėlesnio ultragarso tyrimo duomenys ne tokie naudingi, nes įvairių moterų gemalas ir vaisius vystosi skirtingu greičiu.

Nėščiosios kūne visiškai savarankiškai pagal tam tikrus dėsnius. vyksta sudėtingas procesas, kuris baigiasi nebūtinai iš anksto tiksliai apskaičiuotą dieną. Vis dėlto, skaičiavimo pagal paskutines mėnesines metodas yra pakankamai tikslus. Remiantis Nagelio (Naegele) taisykle, pagal pirmąją paskutiniųjų mėnesinių dieną gimdymo terminas nustatomas taip:

Pirmosios mėnesinių ciklo dienos data plius 7 dienos, minus 3 mėnesiai (kai ciklo trukmė 28 dienos). Jei ciklas ilgesnis, pavyzdžiui, 32 dienos, tai prie numatomo gimdymo termino reikia pridėti 4 dienas. Jei mėnesinių ciklas trumpesnis, pavyzdžiui, 26 dienos, tai iš numatyto termino reikia atimti 2 dienas. Žodžiu, atimama arba pridedama tiek dienų, kiek ciklas trumpesnis ar ilgesnis už standartinį 28 dienų ciklą.

Nagelio taisyklė netinka apskaičiuoti gimdymo terminui, kai ciklas yra nereguliarus.

Kai žinoma ovuliacijos data, gimdymo terminas apskaičiuojama taip: ovuliacijos data minus 7 dienos, minus 3 mėnesiai.

Kada jau galima pasikliauti nėštumo testu? Išklausėme ne vieną istoriją, kaip testas rodė, kad nėštumo nėra, bet moteris laukėsi.

Nėštumo testai patikimus rezultatus duoda tik mėnesinėms užsilaikius 6-8 dienas, t.y. po apvaisinimo praėjus 3-4 savaitėms, kai gemalas įsiskverbia į gimdos gleivinę. Rekomenduojama nėštumo testą atlikti su rytiniu šlapimu, pageidautina, kad moteris nebūtų išgėrus skysčių ir šlapimas nebūtų prasiskiedęs. Nėštumo testas gali būti neigiamas, kai dėl tam tikrų priežasčių ovuliacija įvyksta vėliau ir moteris pastoja ne ciklo viduryje. Tokiu atveju testas bus teigiamas tik tada, kai embrionas įsiskverbs į gimdos gleivinę. Testas gali būti neigiamas, kai jis atliekamas neteisingai.

Kai kurios moterys ir pastojusios serga mėnesinėmis. Kaip tada nustatomas gimdymo terminas?

Labai retais atvejais dėl lengvo ritmiško hormonų kiekio kitimo gali prasidėti į mėnesines panašus kraujavimas, netrikdantis nėštumo. Nėštumo pradžioje gemalas sugeba ištverti nedidelį kraujavimą ir per hormonus stengiasi išsaugoti gimdos gleivinę, kad ateityje būtų aprūpintas maisto medžiagomis ir deguonimi.

Nėštumą galima įtarti, kai veržia krūtis, tempia pilvo apačioje, pykina – tai abejojami, apytikriai nėštumo požymiai. Gydytojas akušeris-ginekologas, remdamasis tikraisiais nėštumo požymiais, kurie įrodo vaisiaus buvimą moters organizme (nėštumo hormonas kraujyje ir šlapime, ultragarso parodymai, vaisiaus širdies tonai), nustato nėštumą ir apskaičiuoja numatomo gimdymo datą.

Kuo gimdymo terminui patikslinti reikšmingi pirmieji vaisiaus judesiai?

Pirmuosius vaisiaus judesius pirmą kartą besilaukianti moteris pajunta maždaug 20-ąją nėštumo savaitę, o pakartotinai besilaukianti – 18-ąją savaitę. Vaisiaus judesiai yra subjektyvus požymis ir didelės reikšmės nustatant gimdymo datą neturi. Gimdymo terminas apskaičiuojamas taip: pirmą kartą nėščiai moteriai prie pirmųjų vaisiaus judesių datos reikia pridėti 4 mėnesius ir 18 dienų, o pakartotinai nėščiai moteriai prie pirmųjų vaisiaus judesių datos reikia pridėti 5 mėnesius ir 1 dieną.

Ar teko susidurti su atvejais, kad niekaip nepavykdavo nustatyti gimdymo termino?

Neretai būna sunku nustatyti nėštumo trukmę ir gimdymo terminą, nes moteris nežino paskutinių mėnesinių datos, nesilankė Moterų konsultacijoje, neatliktas ultragarso tyrimas. Todėl mes, gydytojai akušeriai-ginekologai, kviečiame nėščiąsias ateiti pasitikrinti vos tik susilaiko mėnesinės, atsiranda pirmieji nėštumo požymiai.

Ar gimdymo termino nustatymas priklauso nuo mėnesinių reguliarumo, ciklo ilgumo?

Kai mėnesinių ciklas nereguliarus, nustatyti gimdymo termino pagal Nagelio taisyklę neįmanoma. Tada gimdymo terminas nustatomas pagal pirmojo apsilankymo metu nustatytą nėštumo trukmę, remiantis ultragarso tyrimo duomenimis.

Spaudoje teko skaityti, kad violončelininkas a.a. M.Rostropovičius gimė po 10 mėnesių nėštumo. Ar tai tiesa?

Neaišku, koks buvo a.a. Maestro motinos menstruacinis ciklas (nereguliarus, o gal kas 3-5 mėnesiai), kada moteris kreipėsi pas akušerį-ginekologą, juo labiau kad tada dar nebuvo atliekamas ultragarso tyrimas. Nėštumui užsitęsus ilgiau kaip 42 savaites dėl placentos senėjimo sutrinka vaisiaus būklė, vystosi deguonies badas, sukaulėja vaisiaus galvutės siūlės, dėl to galimos tiek motinos, tiek naujagimio gimdymo traumos.

Kaip elgiatės, kai gimdymo terminas jau atėjo, bet nėra jokių pernešiojimo požymių?

Pernešiojimas – tai gimdymas po 42 savaitės. Paskutinėmis nėštumo savaitėmis placenta pradeda senėti. Jei dėl kokios nors priežasties vaisius neduoda signalo sąrėmiams prasidėti ar motinos organizmas neatsako į šį signalą, toliau augantis vaisius kenčia grėsmingą badą. Jei nėštumas normalus, gydytojas stebi nėščiąją iki 41 savaitės, po to ji turi būti stebima stacionare ar ambulatoriškai – vertinama vaisiaus ir gimdos kaklelio būklė. Gimdymą būtina sužadinti po 43 nėštumo savaitės.

Kiek galima pasikliauti ultragarsu?

Vaisiaus ultragarso tyrimas rekomenduojamas visoms nėščioms moterims ir atliekamas joms sutikus. Antrą nėštumo trimestrą (16-20 sav.) rekomenduojama ultragarsu tirti visas nėščiąsias. Tai tinkamiausias laikas nustatyti nėštumo dydį, išmatuoti vaisių, įvertinti, ar nėra sklaidos sutrikimų. Kol kas nėra vienos nuomonės dėl vėlyvojo ultragarso tyrimo (32-34 sav.) klinikinės naudos. Tuomet nustatoma vaisiaus padėtis, gyvybingumas, numatomas vaisiaus svoris, placentos vieta, struktūra, vaisiaus vandenų kiekis ir pan.

Neila Ramoškienė

„Mamos žurnalas“

Žymos: , , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


− vienas = 5

Kitos temos: