Medikai vis dažniau vaikams rekomenduoja vitamino D tyrimą, o vasario mėnesį, kai esame visiškai išeikvoję šio vitamino atsargas, tyrimą turėtų pasidaryti ir tėveliai.
Konsultuoja laboratorijos „Medicina practica“ gydytoja Gitana Skendelytė.
Kaip atliekamas tyrimas?
Vitamino D tyrimas atliekamas iš kraujo mėginio (gali būti imamas kapiliarinio arba veninio kraujo mėginys) automatizuota sistema (analizatoriumi).
Per kiek laiko sužinomas atsakymas?
Vitamino D rezultatus pacientui pateikiame per 1 darbo dieną (vėliausiai per 2 darbo dienas, jei mėginį reikia pervežti iš atokiausių Lietuvos miestelių)
Kokiai amžiaus kategorijai (ar kokiais gyvenimo atvejais) patariate atlikti šį tyrimą?
Vitamino D tyrimas gali būti ir turėtų būti atliekamas visiems, ypač šaltuoju metų periodu, ypač vartojantiems papildomai vitaminą D, neatsižvelgiant į lytį, amžių, išsilavinimą, gyvenimo būdą. Lietuvoje labai mažai saulėtų dienų, tad ir vitamino D patys pasigaminti neturime daug galimybių, todėl reikia išsitirti vitamino D kiekį ir žinoti, kada papildomai vartoti maisto papildų.
Kokiu metų laiku verta pasidaryti šį tyrimą profilaktiškai?
Paminėjau šaltąjį metų periodą nuo spalio iki balandžio, tačiau, jei vitaminas D vartojamas papildomai, jo kiekį reikėtų išsitirti, neatsižvelgiant į metų laiką. Tuomet tyrimas atliekamas siekiant nustatyti ir kontroliuoti suvartojamą vitamino D dozę.
Po kiek laiko rekomenduojama tyrimą kartoti, jeigu reikėjo atkurti šio vitamino atsargas?
Vitamino D tyrimą rekomenduojama atlikti ne dažniau nei kas 2 savaites. Toks periodiškumas susijęs su vitamino D apykaita organizme, t.y. jo skilimo pusperiodžiu. Kadangi vitaminas D organizmui reikalingas kasdien, jo ir sunaudojame nemažai, todėl sukaupti vitamino D atsargų ilgesniam nei 6 mėn. periodui nepavyks.
Tyrimo prasmė ir nauda?
Vitaminas D šiuo metu išgyvena, galima sakyti, renesanso laikus. Iki šiol vitaminas D buvo siejamas išskirtinai su kauliniu audiniu ir kalcio apykaita organizme. Tačiau vitaminas D atgimė, kai daugybė įvairių šalių mokslininkų mokslo darbuose įrodė vitamino D svarbą imuninei sistemai, alerginėms, vėžinėms ligoms atsirasti, smegenų veiklai ir net Alzhaimerio ligos eigai. Taigi, žinodami, kontroliuodami ir vartodami (kai to reikia) vitaminą D, Jūs padedate savo organizmui ne tik palaikyti tinkamą kalcio koncentraciją kauluose, bet ir stiprinate jį bei didinate atsparumą kitų ligų atžvilgiu.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai