Košmarai – tai baisūs sapnai, pažadinantys vaiką. Sunku rasti žmogų, kuris niekada nesapnavo košmarų. Dauguma prisimename, kokia klaiki būsena prabudus – džiaugsmas, kad tai tik sapnas, ir slogutis prisiminus išgyventus siaubus. Vaikai košmarus sapnuoja gerokai dažniau nei suaugusieji. Susapnavę košmarą, dauguma vaikų bijo vėl užmigti ir nenori būti vieni.Natūralu, nesmaži vaikai nesuvokia skirtumo tarp sapno ir tikrovės, taigi kai jie atsibunda, gali nesuprasti, kad tik sapnavo ir sapnas baigėsi. Jiems atrodo, kad tas kažkas baisaus, kas buvo sapne, tuoj tuoj vėl tęsis.
Apie ką būna vaikų košmarai?
Daug mažų vaikų nerimauja dėl atsiskyrimo nuo tėvų. Taigi jie gali sapnuoti, kad pasiklydo ar kad kažkas nutiko jų tėvams. Košmarai linkę atsirasti po kokio nors sudėtingo vaiko gyvenimo įvykio. Pavyzdžiui, jei vaikas ką tik pradėjo eiti į darželį ar jei tėvai buvo išėję per naktį, didelė tikimybė, kad vaikas gali susapnuoti košmarą. Mažiems vaikams košmarai atsiranda tarsi įvairiausių traumuojančių įvykių atgarsis.
Vaiko dramos mažos – pasiklydimas, gydytojo adatos dūris ar didelio šuns aplojimas – bet sapne jos gali tapti tikromis tragedijomis. Nuo 2 metų vaiko košmaruose atsiranda monstrų, pabaisų ir kitų baisių antgamtinių dalykų. Vyresni vaikai dažnai sapnuoja košmarus, susijusius su baisiais filmais, istorijomis ar gąsdinančiais dienos įvykiais.
Kodėl vaikas sapnuoja košmarus?
Košmarai dažniausiai yra normalaus vystymosi dalis, vaiko besivystančios fantazijos ženklas. Vaikai linkę sapnuoti košmarus ir po bauginančios patirties. Taigi košmarus sapnuojantis vaikas tėvams siunčia dvi žinias – jis vystosi normaliai, jo fantazija lavėja, tačiau aplinkoje galbūt šiek tiek per daug dirginančios informacijos.
Ką daryti, kad košmarų būtų mažiau?
Dauguma šių patarimų labai elementarūs.
Venkite baisių istorijų, TV laidų ar filmų prieš miegą. Jie padidina košmarų tikimybę. Net ir vakare sekama pasaka gali labai išdirginti vaiko vaizduotę. Dauguma pasakų yra įtemptos ir žadina vaizduotę. Galite pasirinkti švelnesnes, nekaltas istorijas apie miško gyventojus, be kertamų galvų ar duobių žarijų, kurios „pamotę prarijo“. Tokias pasakas sekite geriau pirmoje dienos pusėje.
Atpažinkite stresą. Padažnėję košmarai rodo padidėjusį vidinį vaiko nerimą. Jei vaikas staiga pradėjo dažnai sapnuoti košmarus, turite suklusti – dėl ko jis sudirgęs ir neramus? Gal pykstasi su auklėtoja darželyje, gal bijo artėjančios Rudenėlio šventės? Pasistenkite gerai apgalvoti, kas naujo vaiko gyvenime nutiko pastaruoju metu, dieną pakalbėkite su juo. Jei vaikas per mažas, kad papasakotų savo išgyvenimus, tiesiog skirkite jam daugiau dėmesio, ilgiau pabūkite kartu, daugiau priglauskite.
Įsitikinkite, kad vaikui pakanka miego. Vaikai dažniau sapnuoja košmarus, jei yra neišsimiegoję. Įsitikinkite, ar vaikas miega pakankamai, atgaivinkite puikų metodą – pietų miegą.
Kaip reaguoti į vaiko košmarus?
Jei vaikas sapnuoja košmarą, yra keletas dalykų, kuriuos turėtumėte padaryti:
Nuraminkite užtikrintai. Geriausias dalykas, kurį galite padaryti, kai vaikas sapnuoja košmarą – nuraminti. Kūdikiams ir mažiems vaikams užtenka prisiglaudimo, apkabinimo, fizinio komforto. Vyresniems vaikams gali prireikti žodinio užtikrinimo. Po daugelio košmarų vaikas nusiramina per kelias komforto minutes. Likite su vaiku jo kambaryje. Leiskite jam žinoti, kad esate netoli ir kad pasirūpinsite jo saugumu. Dauguma vaikų netrukus vėl užmigs.
Įveskite saugumo objektą. Vaikui pasiūlykite turėti saugumo objektą, kurį vaikas gali laikyti lovoje. Apie vadinamuosius „miego brolius“ rašėme ne kartą. Tai gali būti pliušinis žaislas, lėlė ar kitas mielas žaisliukas.
Palikite įjungtą šviesą. Jei vaikas nori, kad šviesa būtų įjungta, palikite. Tik nustatykite, kad šviesa būtų silpniausia ir netrukdytų užmigti.
Aptarkite košmarus kitą dieną. Kitą dieną pabandykite pasikalbėti su vaiku apie košmarą. Jei vaikas prisimena blogą sapną, gal pasakodamas išsiduos ir apie tai, kas jį jaudina dienos metu.
Paskatinkite vaizduotę. Kai kuriems vaikams gerai sekasi atsikratyti košmarų pasitelkiant vaizduotę. Vaikas gali nupiešti savo blogą sapną ir išmesti piešinį. Arba gali įsivaizduoti skirtingas košmarų pabaigas. Net ir sapnų gaudyklė, pakabinta virš lovos, gali būti naudinga.
Kreipkitės pagalbos. Jei vaiko košmarai yra sunkūs, dažni, trukdo išsimiegoti, pasitarkite su gydytoju.
Konsulavo VU vaikų ligoninės Neurologijos skyriaus vedėja gydytoja vaikų neurologė Rūta Praninskienė
„Mamos žurnalas“