Nejauku, kai iš miegančio mažylio kambario naktį pasigirsta dantų griežimas, judančių kojų bildėjimas, knarkimas ar kalbėjimas per miegus. Tęsiame straipsnių ciklą apie vaikų miego sutrikimus. Šiame numeryje pakalbėsime apie dantų griežimą.
Vaikas negirdi
Bruksizmas yra dantų griežimo medicininis terminas. Tarp vaikų šis reiškinys labai paplitęs. Vaikai ir paaugliai gali griežti dantimis bet kurioje miego stadijoje, tiek pirmoje, tiek antroje nakties pusėje. Įdomiausia, kad griežimas dantimis labiau trikdo aplinkinius. Pats „giežėjas“ nieko negirdi ir nejaučia, ramiai miega ir neprabunda. Beveik 95 proc. suaugusiųjų yra griežę dantimis nors kartą gyvenime, o dauguma tai darė dažnai.
Vidutiniškai griežimas dantimis pasireiškia 25 kartus per naktį, o kiekvieno epizodo trukmė 4-5 sekundės. Taigi griežimas dantimis užtrunka apie 2-3 min. per naktį. Dažniausiai griežimas dantimis praeina savaime ir nepadaro žymesnės žalos vaikų dantims.
Kūdikių dantų griežimas
Beveik 50 proc. kūdikių griežia dantimis. Paprastai tai prasideda apie 10 mėnesį, kai išdygsta priekiniai kandžiai (du priekiniai viršuje ir du priekiniai apačioje). Kai kurie kūdikiai griežia dantimis nereguliariai, tuo tarpu kiti gali tai daryti beveik visą naktį. Kūdikių dantų griežimas neturėtų kelti susirūpinimo ir paprastai išnyksta savaime. Nors suaugusiųjų dantų griežimas gali sukelti dantų problemų, kūdikių dantų griežimas problemų nesukelia. Jei dantų griežimas kelia nerimą arba jei atsiranda pokyčių mažylio dantukuose, pasikonsultuokite su odontologu. Kai kurie kūdikiai linkę mažiau griežti dantimis gulėdami ant šono, taigi galite pabandyti paguldyti mažylį ant šono prieš užmiegant arba miegantį.
Vaikų ir paauglių dantų griežimas
Bruksizmas gali atsirasti vaikams ir paaugliams, paprastai apie 5-7 metus, kai išdygsta nuolatiniai dantys, ir virš 10 metų, kai prasideda lytinė branda ir šiek tiek nusilpsta nervų sistema. Bruksizmas būdingas neįgaliems vaikams, ypač jei vaikas turi cerebralinį paralyžių ir yra protiškai atsilikęs. Aktyvus dantų griežimas sukelia įvairių problemų: dantų skausmą, smilkininio sąnario skausmą, galvos skausmus, pačių dantų pažeidimų.
Kodėl vaikas griežia dantimis
Bruksizmo priežastis kol kas nežinoma. Todėl tik spėliojama. Manoma, kad padidėjusio bruksizmo svarbiausia priežastis – stresas. Kitos spėjamos bruksizmo priežastys:
Netaisyklingas sąkandis, netaisyklinga dantų forma, nekokybiškai įdėtos plombos.
Žarnyno parazitai. Tai daugiau senų laikų pastebėjimas. Jei vaikas labai gausiai užsikrečia kirmėlėmis, padidėja nervų sistemos jaudrumas, tad gali sutrikti ir miegas. Sutrikus miegui gali atsirasti griežimas dantimis, bet gali atsirasti ir kitų požymių – košmarai, nemiga, kalbėjimas per miegus.
Kai organizmui trūksta magnio, sutrikęs jo pasisavinimas.
Alerginės ligos, endokrininės ir nervų sistemų sutrikimai.
Psichologinis diskomfortas, nervinė įtampa, įniršis, asmenybės tipas (skrupulingas ar agresyvus vaikas).
Tam tikras maistas – apelsinų sultyse, įvairiose uogose ir vaisiuose, jogurte esanti rūgštis.
Dantų griežimas gali būti atsakas į skausmą ir nepatogumą, sukeltą peršalimo ar ausies uždegimo.
Griežimas dantimis gali būti susijęs ir su naktiniu šlapimo nelaikymu, diegliais, kalbėjimu miego metu ir kitais miego sutrikimais.
Kaip sužinoti, ar griežia
Kai šeima miega atskiruose kambariuose, neįmanoma sužinoti, ar vaikas griežia dantimis. Tuomet griežimą gali „išduoti“ šie požymiai:
Ryte vaikui skauda burnos, kaklo, veido raumenis, galvą, ausis.
Po nakties vaikui sunku judinti apatinį žandikaulį. Gali kilti smilkininio apatinio žandikaulio sąnario uždegimas, kuris sukelia žandikaulio ir ausies skausmą.
Dantys tampa jautrūs šalčiui, šilumai, kramtymui ir vaisių, uogų rūgštims, nes griežiant dantimis nusidėvi emalis, todėl atsidengia dentinas.
Dėl didelio spaudimo, kylančio griežimo metu, dantys gali trupėti ir lūžinėti.
Atsiranda kosmetinių defektų – dantys tampa nelygūs, trumpesni, aptrupėję.
Ką daryti, jei vaikas griežia dantimis
Jei griežimas dantimis yra atsitiktinis ir atsiranda protarpiais, nieko ypatingo nereikia daryti. Jei griežimas vargina, ieškokite priežasties ir ją šalinkite. Gal vaikas patiria emocinę įtampą, stresą, dažnai peršąla, serga alerginėmis ligomis, gal jo sąkandis netaisyklingas.
Gali padėti atsipalaidavimo strategijos – daugiau poilsio, ramybės, mažiau dirginančių įspūdžių, šilta vonias su pušų ekstraktu prieš miegą, rami muzika, raminančių vaistažolių arbatos.
Duokite vaikui pakankamai vandens, ypač šiltais vasaros mėnesiais.
Jei vaikui skauda galvą, dantis ar juos nudildina, būtina pasikonsultuoti su odontologu.
Nupirkite vitaminų su mineralinėmis medžiagomis (ypač magniu), nes pastarasis elementas vaidina svarbų vaidmenį nervų ir raumenų funkcijoje. Jei po 8 savaičių griežimas dantimis neišnyksta, šį gydymą nutraukite.
Jei išbandžius visas šias priemones griežimas dantimis neišnyksta per keletą mėnesių, jei atsiranda komplikacijų (nuolatiniai dantys aptrupa, lūžinėja, atsiranda klausos sutrikimų, sutrinka smilkininio apatinio žandikaulio sąnario funkcija), būtinai kreipkitės į gydytoją.
Konsultavo VU vaikų ligoninės Neurologijos skyriaus vedėja gydytoja vaikų neurologė Rūta Praninskienė
„Mamos žurnalas“