Jei esate girdėję žmogų griežiant dantimis, tai nereikia pasakoti, koks tai keistas ir bauginantis garsas. Ypač jei dantimis griežia vaikas ir dar… naktį. Liaudyje posakis „dantį griežia“ vartojamas nusakant neapykantą, pyktį. Tad ko taip nekenčia vaikai, kurie tikrąja to žodžio prasme griežia dantukais?
Kas yra griežimas dantimis?
Bruksizmas, arba griežimas dantimis -tai nemalonus girgždantis, čerškiantis garsas, atsirandantis dažniausiai miego metu, dėl viršutinės ir apatinės dantų eilės trynimosi viena į kitą. Tai nesąmoningas elgesys, dažniausiai miego metu. Nemalonus garsas prikelia iš miego kitus, o pats vaikas ar suaugęs žmogus net neįtaria, ką jis daro. Dantimis griežia apie 15 proc. visų vaikų. Dažniau vaikai dantimis griežia, kai išauga pirmieji dantukai arba 5-7 gyvenimo metais, kai pradeda dygti nuolatiniai dantys. Griežimas dantimis dažniausiai išnyksta vaikui augant.
Bruksizmo priežastis kol kas nežinoma.
Kodėl griežia?
Griežimui dantimis turi įtakos:
Vietiniai veiksniai: netaisyklingas sąkandis dėl netaisyklingos dantų formos, nekokybiškai įdėtų plombų.
Sisteminiai veiksniai: žarnyno parazitai, nepakankama, netinkama mityba (nepakankamas magnio kiekis maiste, sutrikęs jo pasisavinimas), alerginės ligos ar endokrininės, nervų sistemų sutrikimai.
Psichologiniai veiksniai: stresas, psichologinis nepatogumas, nervinė įtampa, įniršis, asmenybės tipas (skrupulingas ar agresyvus vaikas).
Dantų griežimas gali būti atsakas į skausmą ir nepatogumą, sukeltą tokių ligų, kaip peršalimas ar ausies uždegimas.
Pastebėta, kad tam tikras maistas gali lemti „nekaltą“ vaikų griežimą dantimis – apelsinų sultyse, įvairiose uogose ir vaisiuose, jogurte esanti rūgštis gali padaryti dantis „girgždžius“.
Griežimas dantimis gali būti susijęs ir su naktiniu šlapimo nelaikymu, diegliais, kalbėjimu miego metu ir kitais miego sutrikimais.
Vidutiniškai griežimas dantimis pasireiškia 25 kartus per naktį, o kiekvieno epizodo trukmė 4-5 sekundės. Taigi griežimas dantimis užtrunka apie 2-3 min. per naktį.
Kaip sužinoti, ar griežia, jei neišgirdai?
Kai šeima miega atskiruose kambariuose, neįmanoma sužinoti, ar vaikas griežia dantimis. Tuomet griežimą gali ,,išduoti” šie požymiai:
Ryte vaikui skauda burnos, kaklo, veido raumenis, galvą, ausis.
Po nakties vaikui sunku judinti apatinį žandikaulį.
Dantys tampa jautrūs, nes griežiant dantimis nusidėvi emalis, todėl atsidengia dentinas. Dantys tampa jautrūs šalčiui, šilumai, kramtymui ir vaisių, uogų rūgštims.
Dėl didelio spaudimo, kylančio griežimo metu, dantys gali trupėti ir lūžinėti.
Atsiranda kosmetinių defektų – dantys tampa nelygūs, trumpesni, „aptrupėję-apgraužti“.
Gali kilti smilkininio apatinio žandikaulio sąnario uždegimas, kuris sukelia žandikaulio ir ausies skausmą.
Dažniausiai griežimas dantimis praeina savaime ir nepadaro žymesnės žalos vaikų dantims, nes pieniniai dantys iškrenta, o išdygus nuolatiniams, įprotis palengva išnyksta.
Ką daryti, jei vaikas griežia dantimis?
Jei griežimas dantimis yra atsitiktinis ir atsiranda protarpiais, nieko nedarykite ir tiesiog laukite, kol jis praeis.
Jei griežimas vargina, ieškokite priežasties ir ją šalinkite. Gal vaikas patiria emocinę įtampą, stresą, dažnai peršąla, serga alerginėmis ligomis, gal jo sąkandis netaisyklingas.
Prieš miegą taikykite atpalaiduojančią terapiją – šiltas vonias su pušų ekstraktu, ramią muziką, raminančių vaistažolių arbatas.
Duokite vaikui pakankamai vandens, ypač šiltais vasaros mėnesiais.
Nupirkite vaikui vitaminų su mineralinėmis medžiagomis (ypač magniu), nes pastarasis elementas vaidina svarbų vaidmenį nervų ir raumenų funkcijoje. Jei po 8 savaičių griežimas dantimis neišnyksta, šį gydymą nutraukite.
Jei išbandžius visas šias priemones griežimas dantimis neišnyksta per keletą mėnesių, jei atsiranda komplikacijų (nuolatiniai dantys aptrupa, lūžinėja, atsiranda klausos sutrikimų, sutrinka smilkininio apatinio žandikaulio sąnario funkcija), būtinai kreipkitės į gydytoją.
Kuo čia dėtos kirmėlės?
Seneliai vadovavosi atsitiktine patirtimi. Esant masyviai kirmėlių invazijai, gausiai jomis užsikrėtus, padidėja nervų sistemos jaudrumas, sutrinka miegas ir normali centrinės sistemos veikla, gali atsirasti griežimas dantimis, kaip vienas iš jos normalios veiklos pakitimo požymių. Kitais žodžiais tariant, griežimas dantimis nėra vienintelis užsikrėtimo kirmėlėmis požymis. Be to, seneliai dar sakydavo „Viena kregždė ne pavasaris“…
Konsultavo docentas Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai