Vaikučių iki 3 metų oda ypatinga – gležna, plona, neatspari ir linkusi į sudirgimus. Ypač daug iššūkių odelė sulaukia vasarą.
Kosmetologė Rugilė Bliujūtė, Instagram: @kosmetologe_rugile
Kodėl padidėja rizika
Vaikų oda gležna dėl dviejų priežasčių: jos lipidinis (apsauginis) barjeras nėra visiškai išsivystęs, viso organizmo sistemos dar nėra stiprios, jas labiau veikia saulės spinduliai, maudynės, karštis ir toksiniai ingredientai, naudojami kosmetikos gaminiuose. Būtent todėl, rūpinantis mažylių oda vasara, reikėtų naudoti tik būtiniausias kruopščiai atrinktas priemones.
Apsauga nuo saulės – būtina
Kūdikių ir vaikų oda ypač jautri saulės poveikiui dėl ne visiškai išsivysčiusios melanocitų funkcijos, kuri apsaugo odą nuo žalingų saulės spindulių. Tyrimai rodo, kad saulės įtaka jauname amžiuje gali lemti navikų, pigmentinių apgamų, odos vėžio atsiradimą net po kelių dešimtmečių, todėl naudoti apsaugą nuo saulės būtina, o vaikams iki vienerių metų išvis nerekomenduojama būti saulėje.
Apsauginiuose kremuose, kuriuos galima pradėti naudoti nuo 6 mėnesių, turėtų būti UVA ir UVB filtrai, geriausia – mineraliniai: cinko oksidas (zinc oxide) arba titano dioksidas (titanium dioxide), kadangi jie neturi hormoninio poveikio, nesukelia alerginių reakcijų.
Dėmesį reikėtų atkreipti ir į SPF apsaugą, kuri turėtų būti ne mažesnė nei 50. Apsauginius kremus po saulės vonių rekomenduojama nuplauti.
Patarimas: Nudegus saulėje, pirmiausia rekomenduojama odą šaldyti. Tam tinka šlapias, šaltas audinys, laikomas ant nudegusios vietos 10–15 min., tris kartus per dieną. Papildomai reikėtų naudoti natūralaus alavijo gelius, lengvus drėkinančius kremus ir gerti daugiau vandens.
Vasaros palydovai – bėrimai
Kylant oro temperatūrai, neretai auga ir odos problemų kiekis. Dėl ne visiškai išsivysčiusių prakaito liaukų mažylio organizmui sunkiau atsivėsinti: prakaitas užsilaiko odelėje, dėl to atsiranda prakaitinis odos bėrimas, dažniausiai pasireiškiantis rausvomis dėmelėmis, smulkiais spuogeliais, retai – niežėjimu.
Patarimas: Siekiant išvengti bėrimų, ypač karštomis dienomis, patariama su vaiku kuo daugiau laiko praleisti pavėsyje, vaikus ir kūdikius atvėsinti vonelėse ar drėgnose paklodėse, prakaituotas vietas vis pavalyti drėgnomis servetėlėmis. Reikėtų gerti daugiau vandens, vaikus rengti tik natūralaus pluošto drabužiais, o atsiradus bėrimams papildomai netepti jokiomis priemonėmis.
Ilgos maudynės sausina odą
Dažnas vaikų ir kūdikių odos palydovas – padidėjęs sausumas ir šerpetojimas. Tačiau dažnai nesusimąstome, kad būtent dėl to kaltas vanduo, nepakankamas odos drėkinimas po maudynių bei bendra organizmo dehidratacija.
Ilgas buvimas vandenyje nuplauna apsauginį odos lipidų sluoksnį, dėl to prarandama drėgmė. Todėl vasaros metu ypač aktualu dažniau drėkinti vaikų odą.
Svarbu atkreipti dėmesį ir į kasdienių buitinių maudynių trukmę, nes dažnas maudymasis vonioje ilgiau nei 15 min. gali sausinti odą. Esant poreikiui, po maudynių rekomenduojama naudoti emolientus.
Patarimas: Vaikų ir kūdikių odai drėkinti rekomenduojama naudoti priemones, pasižyminčias maitinančiu, drėkinančiu poveikiu bei turinčias priešantiuždegiminių savybių. be papildomų kvapiklių ir dažiklių.
Atkreipkite dėmesį į sauskelnių sritį
Apskaičiuota, kad vienam vaikui užauginti sunaudojame maždaug 4000 sauskelnių. Dėl ypatingo odos jautrumo ir pralaidumo, kurį sukelia nuolatinė drėgmė, okliuzija ir trintis, ypač vasaros metu, padidėja infekcijų, sudirgimų ar dermatitų rizika bei kosmetikos gaminių skvarba.
Patarimas: Sauskelnių srityje patariama naudoti kuo natūralesnės kilmės produktus, pvz., pataisų sporų miltelius, dažnai daryti oro voneles. O specializuotus kremus, geriausia su cinku, naudoti tik jau atsiradus stipresniems sudirgimams, kadangi tokio tipo gaminiuose gausu ingredientų, dažnai pasižyminčių dirginančiu, alergijas sukeliančiu poveikiu.
Kosmetikos gaminiai, tinkantys kūdikiams ir vaikams
Kūdikiams ir vaikams skirtos kosmetikos gaminių sudėtyje turėtų vyrauti kuo natūralesnės, augalinės kilmės medžiagos. Lengviausia tokias medžiagas atpažinti iš šalia esančių žodžių: extract, oil. Alergiškiems kūdikiams patariama rinktis aukštos kokybės sintetinių medžiagų turinčius kosmetikos gaminius. Reikėtų vengti agresyvių konservantų (Propyl-, butyl-, parabens, DMDM hydrantoin, diazolidinyl urea, BHA, Formaldehyde ir kt.), mineralinių aliejų (paraffiinum liquidum, mineral oil), kvapiklių (parfum, fragnance), dažiklių (CI).
Alergiškiems kūdikiams patariama rinktis itin aukštos kokybės gaminius. Svarbu aklai nepasikliauti reklaminiais šūkiais, prisiminti, kad kosmetikos gaminiuose naudojamų toksinių ingredientų koncentracija yra griežtai kontroliuojama, tačiau jų poveikis organizme sumuojasi, priklausomai nuo naudojamų gaminių kiekio. Mūsų oda – ne tik didžiausias, nuolatos besikeičiantis, bet ir gerą atmintį turintis organas, kuris kaupia visus pažeidimus. Rūpinkitės ir mylėkite savo ir savo vaikų odą!
Susiję straipsniai