Niekada gyvenime žmogus tiek kartų nesimaudo vonioje, kaip pirmaisiais metais. Anksčiau buvo patariama kūdikius maudyti kiekvieną dieną, būtinai vonelėje, virintame vandenyje ir dar berti kalio permanganato grūdelių. Dabar maudynių sritis gerokai liberalesnė.
1. Pirmasis maudymas. Kada pirmą kartą maudyti naujagimį namuose, vieningos nuomonės nėra. Vieni gydytojai patars pirmą kartą vaikutį maudyti 5-6 gyvenimo dieną, kai jis pripras prie namų. Kiti sakys, kad pirmą kartą namuose maudyti naujagimį reikia tą pačią dieną grįžus iš gimdymo namų. Mamos kartais klausia, kam taip skubėti, juk galima maudyti ir po dienos-kitos, kai vaikutis jau apsipratęs namuose. Tą pačią dieną maudyti naudinga, nes nuplaunami ligoninės mikroorganizmai, o vaikelis papildo savo odelę geraisiais savų namų mikroorganizmais.
2. Maudynės ir skiepai. Jei tą pačią išvykimo iš ligoninės dieną naujagimis vakcinuojamas, maudymą vienai dienai patariama atidėti. Mokslu pagrįstų įrodymų, kad išmaudžius paskiepytą vaiką kažkas atsitiks – nėra. Tiesiog norima išvengti bet kokio sudirginimo injekcijų vietoje. Ir ateityje, tą dieną, kai vaikutis skiepijamas, jo nemaudykite.
3. Vandens virinimas. Naujagimio maudymui visiškai tinka Lietuvos vandentiekio vanduo, kuris yra švarus ir saugus – juk jį leidžiama gerti. Vandentiekio vandens nereikia virinti. Tačiau jei tėvams be galo neramu, tai niekas negali jiems uždrausti vandenį virinti, nors ir iki vaiko paauglystės. Užtat nepatikrintos kokybės vandenyje (netikrintų šulinių, ežerų) iš viso nepatariama maudyti kūdikių.
4. Dezinfekuojančios medžiagos. Pilti kalio permanganato tirpalo į maudynėms skirtą vandenį nereikia. Šio tirpalo atsisakyta, nes atlikti tyrimai įrodė mangano toksiškumą. Kalio permanganatas labai sausina odelę ir mažina jos natūralias apsaugines savybes, kyla grėsmė patekti pavojingiems mikroorganizmams.
5. Maudymo dažnumas. Kad neišsausėtų odelė ir nebūtų pašalintos natūralios odos išskiriamos apsauginės barjerinės medžiagos, maudyti patariama 2-3 kartus per savaitę, taigi – kas antrą dieną. Kartais storuliukai kūdikiai vasarą labiau prakaituoja, atsiranda prakaitinis bėrimas. Tokius mažylius galima maudyti kasdien.
6. Ką pilti į vonelę. Kūdikių odai drėkinti tinka aliejai – saulėgrąžų, simondsijų, migdolų, sezamo, kviečių daigų ar specialios kūdikiams skirtos odos priežiūros priemonės. Atkreipkite dėmesį, kad aliejus būtų be konservantų, jopilkite į vonelę 5 ml arba ištepkite odelę po maudymo, ypač kai oda sausa, sutrūkusi, lupasi, gimus perbrendusiam naujagimiui. Jei pilate priemonės į vandenį (aliejaus, prausiklio), stebėkite, kad vaikas vandens negertų.
Muilą pakanka naudoti 1-2 kartus per savaitę. Bet kokio muilo ant kūdikio odos nepalikite ilgiau kaip 5 minutes. Pasaulyje muilo pamažu išvis atsisakoma – jį keičia prausimosi emulsijos, aliejai. Emulsija nereikia kūdikio muilinti – pakanka jos įlašinti į vandenį. Bet kokio muilo ant kūdikio odos nepalikite ilgiau kaip 5 minutes, kad oda neišdžiūtų ir nebūtų dirginama.
7. Ar reikia vonelės. Daugybė šeimų net neperka šio kūdikystės rakando, nes vaikutis puikiai jaučiasi ir tėvų vonioje, tik, žinome, prieš maudynes kruopščiai išplautoje.
8. Maudymas ir bamba. Dažnai mamos nemaudo mažylio, kol nenudžiūva ir nenukrenta virkštelė. Atsakymas vienareikšmiškas – net ir nenukritus virkštelei maudyti reikia. Kad būtų ramiau, jei bambutė dar neužgijo ar virkštelė nenukrito, naujagimį galima maudyti virintame vandenyje.
9. Maudymosi trukmė. Nėra apibrėžta, kiek laiko turi trukti pirmosios, o vėliau – kitos maudynės. Jos natūraliai nebūna labai ilgos, nes atvėsta vanduo. Reikėtų įmerkti termometrą į vonelę ir stengtis, kad vanduo nelabai pravėstų. Kai vanduo atvėsta iki 30°C – vaikučiui jau vėsu. Dažniausiai kūdikis išmaudomas per 5-10 minučių, o jei mažyliui maudytis ypač patinka, sudirgusį nuramina, tai maudynės gali tęstis ir ilgiau – 20-30 min. Svarbu tik, kad vanduo per daug neatvėstų ir vaikelis nesušaltų.
10. Maudynių laikas. Maudyti kūdikį reikia tarp maitinimų: valanda prieš ar po maitinimo. Vakarinės maudynės labai ramina, palengvina pilvo skausmus, kartais po kelių dienų nesituštinimo patekęs į vonią mažylis lengvai pasituština. Maudomas kūdikis turėtų būti nealkanas ir nepavargęs.
11. Grūdinimas vandeniu. Po 2-4 savaičių galima pradėti grūdinimo procedūras: po maudymo aplieti kūdikio kūnelį vėsesniu vandeniu. Iš pradžių apie savaitę rekomenduojama aplieti tik 2-3°C šaltesniu vandeniu, palaipsniui didinant vandens, naudojamo maudymui, ir vandens, naudojamo apliejimams, temperatūrų skirtumą iki 10-20°C.
Naujagimiai turi įgimtą refleksą plaukti, todėl užgijus bambutei, po 2 savaičių galima pradėti naujagimį maudyti ir plukdyti namų didžiojoje vonioje. Būtų gerai, kad tėvai pirmiausiai pamatytų, kaip kūdikiai plukdomi ir nardinami, pasimokytų iš vaikų plukdymo specialistų. Svarbu žinoti, kaip elgtis, jei mažylis įtrauktų vandens į kvėpavimo takus. Elgtis reikia kaip užspringus: kūdikį paguldyti veidu žemyn ant savo rankos, stipriai suimti žandikaulį, prilaikyti galvą. Kūdikio galva turi būti žemiau už liemenį. Kita plaštaka suduokite 5 kartus į tarpumentę. Tačiau dažniausiai taip neatsitinka, nes sveiki kūdikiai turi gerus apsauginius refleksus: jie sugeba sulaikyti kvėpavimą ir aktyviai kosėti.
12. Kada nemaudyti. Sergančio, karščiuojančio vaikelio maudyti nereikėtų, tačiau net neišnešioti naujagimiai, kad odelė būtų švari, yra maudomi inkubatoriuose. Kartais mamos nemaudo šiek tiek sloguojančio mažylio. Kai sloga nevarginanti, vaikelis normaliai kvėpuoja, reikėtų laikytis įprastinio higienos grafiko.
Drėgnos servetėlės maudymo nepakeičia, jos tinka per keliones ar ligos atveju, kai mažylio nereikėtų maudyti. Nors visada geriausia yra švariu vandeniu suvalgytas vystyklas ar rankšluostis, kuriuo galima vaikelį apvalyti.
13. Kaip išplauti galvą. Ne visi kūdikiai mėgsta, kai jiems plauna galvą. Jeigu vaikutis verkia, kai prausiate veidą ir galvytę, tuomet juos plaukite paskiausiai. Saugokite, kad į akutes nepatektų putų. Naudokite tik kūdikiams skirtus šampūnus, kurie negraužia akyčių. Kūdikiui galvytę pakanka plauti kartą per savaitę, bet jei kūdikio galvytė labai prakaituoja, plaukite dažniau. Galvos plovimo dažnis priklauso nuo to, kaip greitai plaukučiai „sulimpa“ ir praranda purumą. Daugumos kūdikių plaukučiai yra švelnūs, trumpi, retoki, taigi nėra būtina juos nuolat plauti. Plaunamą galvytę reikia pamasažuoti – taip pagyvinama plaukų svogūnėlių mityba, jie geriau aprūpinami krauju. Nuo masažo pagerėja kraujo apytaka ir galvos odoje.
14. Maudymas ir ausys. Ausų nuo vandens saugoti nereikia. Jei vandens pateks į ausis – nieko tokio. Vanduo guldant kūdikį ant šono pats išbėgs. Gydytojai otolaringologai ramina, kad į ausis pribėgęs vanduo tikrai nesukels ausų uždegimo, nebent būtų pažeistas ausų būgnelis, o vanduo – labai užterštas.
15. Vandens temperatūra. Vandens temperatūra turi būti 36-37°C. Ją tikrinkite specialiu vandens termometru, jo parodymus žiūrėkite neištraukę termometro iš vandens. Kambario temperatūra turi būti 20-23°C. Jei maudynės užsitęsia, galima vandenį pašildyti, atsargiai palei vonelės kraštą įpilant šiltesnio vandens.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai