Kas yra visavertė mityba, žinome. O kas laikoma nevisaverte?
Valgo „atvirkščią piramidę“. Norėdami suvokti blogiausios mitybos pavyzdį,skaitydami viską įsivaizduokite atvirkščiai – mažai vandens, vaisių ir daržovių, daug baltų miltų patiekalų, cukraus ir druskos bei perdirbto maisto – visokių dešrelių, sūrelių, žuvų pirštelių ir t.t.
Monotoniška mityba. Nevisavertė mityba bus ir tada, jei vaikas valgys labai gerą ir kokybišką, bet vis tą patį maistą. Tarkime, vaikas mėgsta kiaušinius, jie savaime yra puikus maistas, tačiau jei mama juos patieks kasdien, mityba jau bus laikoma nevisaverte, nes skranduke tiesiog pritrūks vietos kitiems patiekalams, kurie suteiktų organizmui kitų medžiagų.
Valgo labai išrankiai. Net ir sveikiausią maistą gaminanti mama bus bejėgė prieš vadinamąjį „išrankųjį valgytoją“, kurisvalgo tik tai, kas jam gardu, o jam beveik niekas negardu. Ne kartą rašėme, kad tokie išrankumo periodai nėra ilgi, būdingi vaikams nuo 1,5 iki 5 metų, tačiau tuo laiku naudingų medžiagų organizmui gali pritrūkti.
Nepasisavina medžiagų ne dėl savo kaltės. Vitaminų, geležies ir kitų naudingų medžiagų pasisavinimas iš maisto organizme gali sutrikti ne tik dėl nevisavertės mitybos, bet ir ilgai vartojant kai kuriuos vaistus (pvz., antibiotikus, laisvinamuosius), sergant virškinamojo trakto ligomis (pvz., opalige, gastritu). Medžiagų trūkumas gali pasireikšti ir padidėjus jų poreikiui, pvz., esant dideliems fiziniams ir protiniams krūviams, kai vaikas nepailsi tiek, kiek jam reikia.
Valgydami daro klaidas. Sakoma, kad vaikai turi prigimtinį pojūtį, ką su kuo valgyti, kad organizmas geriau pasisavintų medžiagas, tačiau aklai nepasitikėkime ir vaikams padėkime. Štai kelios taisyklės, kaip valgyti, kad būtų geriau pasisavinamos medžiagos:
Geležies įsiurbimą mažina arbata, kava, pienas, todėl šiais gėrimais nepatariama užgerti mėsiškų patiekalų.
Arbatoje esantis taninas mažina ne tik geležies, bet ir baltymų, angliavandenių įsiurbimą, todėl nedera gerti arbatos, kai valgomi daržovių patiekalai.
Rūgštynėse, žaliuose špinatuose, rabarbaruose yra daug oksalo rūgšties, kuri labai mažina kalcio ir geležies pasisavinimą.
Mėsą patartina valgyti su daržovėmis, nes vitaminas C gerina geležies pasisavinimą. Ne veltui iš senovės atkeliavę receptai mėsą patiekti su bruknėmis, spanguolėmis ar rūgščiais obuoliais. Pavalgius mėsos patiekalų, naudinga išgerti stiklinę obuolių ar apelsinų sulčių.
Pagrindinės maitinimosi klaidos:
Vaikas mėgsta tik vienarūšį maistą, pavyzdžiui, tik blynus, spurgas, makaronus, bet nemėgsta daržovių.
Vaikui patiekiamas nepakankamai išvirtas ar pervirtas, perkeptas, suskrudintas, sudegintas maistas.
Vaikui patiekiamas ilgai laikytas, kartą ar daugiau atšildytas maistas.
Vaikas mėgsta valgyti saldžiai (cukrus slopina skrandžio sulčių rūgštingumą, ir todėl pablogėja geležies pasisavinimas).
Vaikas valgo riebiai (dėl to irgi pablogėja virškinimas skrandyje).
Vaikas valgo retai ir nereguliariai, tada, „kada pakliuvo“.
Jei vaiko mityba nevisavertė, turime jam padėti – dažniau atlikti kraujo tyrimus, stebėti hemoglobino kiekį kraujyje, nupirkti papildų, stengtis įvesti vertingų patiekalų, daugiau dėmesio skirti sezoninėms daržovėms, o svarbiausia – patiems pradėti maitintis sveikiau.
„Mamos žurnalas“