Svoris – viena didžiausių pirmųjų mėnesių aktualijų. O daugiausia rūpesčio sukelia nepakankamas svorio augimas.
Kūdikis auga itin sparčiai
Pirmaisiais metais svarbiausi mažylio vertinimo rodikliai, pagal kuriuos gydytojai sprendžia apie jo vystymąsi, yra svoris, ūgis ir galvos apimtis.
Jo svoris pirmąjį gyvenimo pusmetį padidėja vidutiniškai po 700–800 g, antrąjį pusmetį – po 400–500 g kas mėnesį. Kai mažylis sulaukia 4–5 mėnesių, jo svoris, palyginti su gimimo, padvigubėja, o pirmųjų metų pabaigoje padidėja 3–3,5 karto.
Svoris auga šuoliais
Kiekvieno kūdikio svorio augimo tempas labai individualus ir priklauso nuo daugelio aplinkybių. Vieną mėnesį mažylis gali priaugti daugiau svorio, kitą – mažiau. Dažnai pasitaiko, kad pirmąjį–antrąjį mėnesį kūdikio svorio prieaugis labai akivaizdus. Vėliau augimas tarsi sustoja – taigi organizmas pats reguliuoja svorį. Nustatyta, kad kūdikio svoris dažniausiai didėja tarsi laiptuota kreive – laiptuko šuolį keičia horizontalė, ir tai yra normalu.
Jei kūdikio svoris krinta, reikėtų susirūpinti.
Vertinant vaikučio svorio prieaugį, svarbu jį lyginti su ūgiu – stebėti, ar svoris atitinka ūgį. Tai atlieka mažylio gydytojas. Ar kūdikis, mažas vaikas nepriauga svorio, turėtų pastebėti jo gydytojas.
Jei vaikas, kuriam trūksta svorio, yra guvus, linksmas, pilnas gyvenimo džiaugsmo, nepradeda dažniau sirgti, o jei ir suserga, tai ūminė liga neužtrunka ilgiau nei savaitę, nerimauti nereikia.
Priežastys, kodėl lėtai auga svoris
Pirmoji savaime aiški – mažyliui trūksta maisto. Tai, kad kūdikiui trūksta maisto, galima įtarti ne tik pagal svorį, bet ir pagal kitus požymius:
Vaikutis apatiškas ar verksmingas.
Prastas raumenų tonusas.
Sausa, besiraukšlėjanti, neelastinga oda.
Nedaug (iki 5 per parą) šlapių sauskelnių.
Šlapimas stipraus kvapo, tamsus.
Retos ir negausios išmatos.
Mažiau kaip 7 trumpi valgymai per parą.
Mama nejaučia pieno tekėjimo reflekso.
Yra ir kitų priežasčių, kodėl neauga svoris, – tai gali būti ir lėtinės ligos, ir sutrikęs virškinimas (dėl to žarnynas nesugeba pasisavinti maisto), širdies ydos, medžiagų apykaitos sutrikimai.
Ką daryti, jei svoris per lėtai auga
Pirmiausia – stebėkite kūdikį, o tada pasitarkite su gydytoju. Gydytojas užduos klausimus apie visus ankščiau išvardinus punktus, todėl turėtumėte žinoti, ką atsakyti.
Nenutraukite žindymo, bet įsitikinkite, ar kūdikiui užtenka jūsų pieno. Su gydytoju pasitarkite, gal trumpai išsinuomoti svarstykles.
Jei kūdikiui jau duodate papildomo maisto, po truputį didinkite patiekalų energinę vertę: košes gaminkite su pienu, šaukšteliu šalto spaudimo aliejaus ar nesūdyto sviesto 100 g košės arba pabarstykite smulkiai tarkuotu sūriu.
Skatinkite vaiko fizinį aktyvumą, žaiskite judrius žaidimus. Fizinė veikla gerina apetitą.
Jei vaiko svoris per mažas, gali kilti pagunda duoti kaloringo, bet nesveiko maisto – saldainių, saldžių sausainių, bandelių, pyragaičių, saldžių gėrimų. Tačiau tai ne išeitis, nes tik suderintas maistas yra raktas į sveiką vaiko svorio didėjimą.
Jei pataria gydytojas, nevalgiam vaikui duokite vitaminų ir mineralinių medžiagų papildų.
„Mamos žurnalas“