
Augimo šuoliai – tai laiko tarpsniai, kai kūdikio ar vaiko ūgis ir svoris auga sparčiau nei įprastai.
Konsultuoja vaikų ligų gydytoja ir gydytoja endokrinologė Lina Orlovskaja
Kas vyksta per augimo šuolius
Augimo šuoliai pasireiškia trimis periodais: kūdikystėje, vaikystėje bei lytinio brendimo laikotarpiu. Šiems periodams būdinga:
Padidėjęs apetitas. Kūdikis ar vaikas nuolat nori valgyti.
Padidėjęs miego poreikis. Kūdikis ar vaikas miega daugiau, nei įprastai.
Padidėjęs nervinis jautrumas. Taip yra dėl padidėjusio dirglumo, galbūt dėl kaulų „augimo skausmų“.
Kas lemia vaiko augimą? Deja, tai ne maistas
Kūdikystėje augimo šuoliai trunka nuo 2–3 iki 7 dienų. Dažniausiai jie pasireiškia:
1) 7–10 gyvenimo dienomis
2) 2–3 savaitę
3) 4–8 savaitę
4) 3 mėnesį
5) 6 mėnesį
6) 9 mėnesį
Dėl padidėjusio apetito kūdikis nuolat nori žįsti, darosi irzlus, nori nuolat būti ant rankų, dažniau keliasi ir reikalauja krūties naktinio miego metu, dėl to mamos dažnai pradeda klaidingai manyti, kad trūksta pieno. Neskubėkite siūlyti vaikučiui mišinio, tiesiog žindykite pagal poreikį ir reaguokite kantriai į jo pakitusią savijautą.
Kūdikystėje augimas yra pats sparčiausias, kūdikiai per metus paauga iki 25 cm, kai tuo tarpu antrais ir trečiais gyvenimo metais vaikai paauga iki 10 cm per metus.
Kūdikystėje augimui daugiausiai įtakos turi mityba. Augimą lemia ir įgimtos ar lėtinės ligos, skydliaukės hormonai. Maždaug nuo 6 mėnesių išryškėja augimo hormono poveikis, iki 2 metų jo poveikis pasidaro bene svarbiausiais iš visų augimo veiksnių.
Nuo 2 metų iki lytinio brendimo pradžios augimą daugiausiai lemia augimo hormonas bei skydliaukės hormonų pusiausvyra. Šiuo periodu dauguma vaikų paauga apie 5,5–6 cm per metus kasmet.
8–13 metų mergaitėms ir 10–15 metų berniukams, vykstant lytiniam brendimui, į augimo proceso reguliavimą, be augimo hormono, įsijungia ir lytiniai hormonai. Šiuo periodu išryškėja ir antriniai lytiniai požymiai: plaukuotumas gaktoje ir pažastyse, lytinių organų vystymasis ir augimas, mergaitėms prasideda menstruacijos. Pasiekus lytinę brandą, mergaitėms – apie 15 gyvenimo metus, berniukams – apie 16–17 gyvenimo metus augimo greitis sulėtėja ir siekia 1–2 cm per metus.
Kūdikių ūgį ir svorį reikėtų pamatuoti kas 3 mėnesius, vyresnių vaikų – kas 6–12 mėnesių.
Galutinį sveiko vaiko ūgį didžiąja dalimi lemia tėvų ūgis. Vaiko galimą galutinį ūgį, vadinamą „taikininiu ūgiu“ (TŪ) galima apskaičiuoti pagal formulę:
Berniukams: TŪ= (tėvo ūgis +mamos ūgis +13):2
Mergaitėms: TŪ= (tėvo ūgis +mamos ūgis – 13):2
Netrukdykite augti
Visaverčiam vaiko augimo potencialo išnaudojimui būtinos šios sąlygos:
1) Kokybiškas miegas ne mažiau 10–12 valandų per parą, atkreipiant dėmesį į tai, kad augimo hormono daugiausiai išsiskiria tarp 21–24 valandos miego metu. Tai ypač aktualu paaugliams, kurie dažnai eina miegoti vėlai, todėl nukenčia jų miego kokybė bei cirkadinis augimo hormono išsiskyrimo ritmas.
2) Visavertė mityba – organizmas turi gauti užtektinai baltymų, vitaminų, mineralų ir kalorijų, kad užtikrintų statybines medžiagas sparčiai augančiam organizmui.
3) Vidutinio intensyvumo fizinis krūvis. Pernelyg intensyvus fizinis krūvis (pvz., aktyvios treniruotės, kai sportuojama kasdien po 2–3 valandas per dieną) stabdo augimą ir brendimą. Vidutinis fizinis krūvis – tai 2–3 vienos valandos trukmės užsiėmimai per savaitę sporto būrelyje bei kasdienis buvimas gryname ore apie 1–2 valandas per dieną.
4) Peršalimo ligos, įgimtos ir lėtinė ligos – ligų ar jų paūmėjimų metu augimo procesai sulėtėja.
5) Saugi aplinka bei emocinis stabilumas.
Kada pas endokrinologą?

Vaiko ūgis bei svoris vertinamas pagal amžių, lytį bei nacionalinius tautos standartus, rezultatus, pažymint tam sukurtose augimo procentilių kreivėse. Pastebėjus, kad vaiko ūgis nesiekia 3 procentilės standartinių normų pagal kreives, arba pastebėjus, kad vaiko augimo greitis iki lytinės brandos yra sulėtėjęs iki 4–5 cm per metus, reikėtų kreiptis į vaikų endokrinologą.
Ko reikia per augimo šuolius
Dažnai augimo šuolių metu darželinio amžiaus vaikai bei paaugliai jaučia nuovargį, skundžiasi nepastoviu ilgųjų kaulų (dažniausiai blauzdų) bei sąnarių skausmu. Skausmui apmalšinti galite duoti nuskausminamųjų vaistų sirupo, naudoti šildančius tepalus, šiltus sausus kompresus sąnarių bei kaulų srityje. Įsitikinkite, kad jūsų vaikas geria pakankamai skysčių, suvalgo pakankamai baltymingo maisto ir daržovių, kuriose gausu mineralinių medžiagų. Paprašykite, kad šeimos gydytojas atliktų vitamino D koncentracijos kraujyje tyrimą bei skirtų vitamino D preparatų, jei yra jo stoka arba nepakankamumas. Vitaminas D yra svarbus kaulų mineralizacijos procesams, organizme jis veikia kaip hormonas.
Vertimų biuras „Vertimų karaliai“ – medicininių dokumentų vertimas: www.vertimukaraliai.lt
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai