Nors šiuolaikinė medicina gali „kiaurai“ pamatyti, kaip vaisius jaučiasi mamos pilve, kartais vis dėlto pasitaiko pernešiojimų ar pernelyg ankstyvų gimdymų. Atrodo, kad dar įsčiose kiekvienas gauna savo „pavarų dėžę”“, vieni iškart jungia greičiausią pavarą, o kiti vos pupsi lėtąja.
Kodėl nuo senų laikų taip bijoma pernešiojimų, kalbamės su Kauno II klinikinės ligoninės Gimdymo skyriaus komanda.
Ar pernešiojimai šiais laikais dažni, o gal jų visiškai nebepasitaiko, tai ir kalbėti apie tai neverta?
Akušeriai-ginekologai dažniau taiko terminą „užsitęsęs nėštumas“. O terminas „pernešiojimas“ labiau taikomas kalbant apie naujagimius. Iš tiesų tikrų pernešiojimų dabar labai mažai, bet kalbėti apie tai reikia. Pernešiojimas labai kenkia vaisiui. Kai nėštumo terminas baigiasi, o vaikutis vis dar negimė, prasideda atvirkštiniai procesai. Mažėja vaisiaus vandenų (nėštumo pabaigoje vaisiaus vandenų būna apie 800 ml. Nuo 41 savaitės kas 7 dienas jų mažėja po 150-200 ml), blogėja placentos kraujotaka, vaikutis gauna vis mažiau deguonies ir maisto medžiagų. Jis pradeda badauti, nykti ir dusti.
Atėjus gimdymui, vaikutis būna išsekęs ir gali nebeišlaikyti gimdymo streso.
Kaip pajusti tą trapią ribą, kai būklė iš „užsitęsusio nėštumo“ virsta tikru pernešiojimu?
Tiksliai to nepasakys nė vienas gydytojas. Tai paaiškėja tik gimdymo metu. Vis dėlto šiuolaikinė diagnostika, atidus mamos ir vaisiaus stebėjimas daug lemia – pernešiotų vaikų gimsta vis mažiau. Tiriant placentos ir vaisiaus kraujotaką, klausantis jo širdelės tonų galima gana tiksliai numanyti, kaip vaisius jaučiasi.
Kaip atrodo pernešiotas vaikutis?
Deja, ultragarsas nėra burtų lazdelė, ir mes negalime pamatyti, kaip vaikutis atrodo mamos pilve. Pamatyti vizualinius pernešiojimo požymius galima tik vaikui gimus.
Pernešiotas vaikutis atrodo permirkęs, jo rankos būna panašios į ilgai mirkytas vandenyje, vadinamąsias „skalbėjos rankas“. Kartais nuo išmirkimo odelė net lupasi (ypač padukų). Ypač išmirkusi būna berniukų kapšelių oda. Taip yra todėl, kad užsitęsus nėštumui, mažėja apsauginis varškinis sluoksnis, dengiantis vaisiaus odą ir per visą nėštumą saugantis nuo išmirkimo (verniuksas). Kai to varškinio sluoksnio sumažėja, vanduo skverbiasi į odą, ji mirksta.
Dėl nepakankamos mitybos, pernešioti naujagimiai būna jau kurį laiką badavę, todėl atrodo susiraukšlėję, panašūs į senukus. Jų akutės paprastai plačios, žvilgsnis – gudrus. Svoris paprastai būna kaip normalaus naujagimio. Kartais būna peraugę nagučiai (ilgoki, kad jau reikia kirpti). Tiesa, peraugę nagučiai nėra ryškus pernešiojimo požymis, – dažnai ilgais nagais gimsta ir nepernešioti ar net iki galo neišnešioti naujagimiai.
Mamos žino, kad pernešiojimą parodo pažaliavę vaisiaus vandenys. Nuo ko jie žaliuoja?
Kai gimdymo metu akušeris-ginekologas pamato vaisiaus vandenis, gauna daug informacijos. Švelniai žalsvi vaisiaus vandenys nėra blogai, jie rodo vaisiaus brandumą. Žali ir tiršti vaisiaus vandenys rodo, kad pernešiojimas yra rimtas. Tada reikia taip pakoreguoti gimdymo eigą, kad tik gimdamas vaikutis neįtrauktų į plaučius to žalio vandens. Vanduo pažaliuoja ir tampa tirštesnis dėl mekonijaus (vaisiaus išmatų). Dėl sutrikusios placentos kraujotakos vaisius negauna maisto medžiagų ir deguonies, vaisius pradeda dusti. Dūstant atsipalaiduoja išeinamosios angos sfinkteris, ir mekonijaus patenka į vaisiaus vandenis. Sveikas vaisius turi refleksą – vandenyje neįkvėpti. O pernešiotas vaisius (dėl deguonies bado) gali šitą refleksą prarasti ir į plaučius įkvėpti užterštų mekonijumi vandenų.
Kai nėštumas užsitęsia virš 42 savaičių, apie 25-30 procentų vaisiaus vandenys būna žali.
Ar pernešiojimas kuo nors gali pakenkti moteriai?
Tiesiogiai – ne, tačiau pernešiojus būna didesnė gimdymo traumų tikimybė. Pastebėta, kad pernešiojus daugiau gimdymų baigiasi cezario pjūviu. Mat vaisiui per daug subrendus labiau sukaulėja jo kaukolės siūlės (kurias gamta ir sutvėrė dėl gimdymo – kad einant per gimdymo takus vaikučio kaukolės kaulai susispaustų ir nebūtų pažeistos smegenys). Kai kaukolės siūlės sukaulėja, vaisiaus galvytė sunkiau prisitaiko prie gimdymo takų.
Kokia tokio pernešioto vaikelio ateitis?
Žinoma, jis pirmomis savaitėmis reikalauja gerokai daugiau medikų priežiūros, gali būti pakenkta centrinė nervų sistema.
„Mamos žurnalas“