Nėštumas per ilgai užsitęsė. Kiek galima pernešioti „virš termino“

pernešiojimas

Vitos Jurevičienės nuotr. www.fotovita.lt

Kaip tiksliai nustatyti gimdymo terminą? Viena skaitytoja mums štai ką papasakojo:

„Auginu dvi dukras. Pirmąją gimdžiau prieš 23 metus, kai dar klestėjo tarybinės medicinos likučiai. O antrąją – pernai. Mane nustebino, tiesiog šokiravo laisvamaniškas šių dienų požiūris į nėštumą ir gimdymą. Pamenu, pirmąją dukrą turėjau gimdyti gegužės 7 dieną. Kadangi gimdymas neprasidėjo, mane jau kitą dieną paguldė į gimdymo patologijos skyrių. Ryte sugužėjo gydytojų vizitacija, jai vadovavo profesorius, tais laikais rašęs akušerijos vadovėlius.

Pažiūrėjęs į mano ligos istoriją, jis pasakė: „Gimdysi rytoj“. Kai bandžiau ginčytis, kad gal dar ne laikas, gal geriau palaukti nors kelias dienas, jis atsakė: „Geriau pagimdyti mėnesiu anksčiau, nei vieną dieną pernešioti“. Kitą rytą man skyrė skatinamųjų ir vakare jau turėjau dukrą.

Visai kitokia istorija susiklostė, kai gimdžiau antrąją. Nustatytą gimdymo dieną nukūriau pas ginekologę, o ji ramiausiai mane išsiuntė namo dar 3 dienoms. Kai atėjau, ji mane apžiūrėjusi vėl išsiuntė, kad po 2 dienų kreipčiausi į pasirinktą gimdymo skyrių. Ten irgi niekas nesuko galvos, kad mano gimdymo terminas jau 8 dienos kaip praėjęs. Liepė ateiti „pirmadienį“ (dar po 3 dienų). Savaitgalį prasidėjo sąrėmiai ir pagimdžiau pati, bet pagal datas buvau pernešiojusi net 10 dienų. Gydytojams tai atrodė visiškai normalu. Tai kiek gi pagaliau turi trukti nėštumas? Negi šiais laikais pernešiojimų niekas nebijo?“

Kalbamės su Kauno II klinikinės ligoninės gimdymo skyriaus komanda.

Ar įmanoma visiškai tiksliai nustatyti tikslią gimdymo datą?

Nors yra nemažai rodiklių, pagal kuriuos nustatome gimdymo datą, visiškai tiksliai ją nustatyti pavyksta ne visada. Labai svarbu, kad gimdymo data būtų apskaičiuota jau per pirmąjį apsilankymą pas ginekologą. Pastebėta, kad kuo anksčiau nustatyta gimdymo data, tuo ji būna tikslesnė. Pagal ką gi ji nustatoma?

Svarbiausia, kada buvo paskutinės mėnesinės. Gimdymo terminas skaičiuojamas atsiremiant į paskutinių mėnesinių pirmąją dieną. Atrodo, labai paprasta, tai kodėl tiek daug moterų pagimdo ne pagal nustatytą terminą?

Kliūčių yra:

Pirma. Nors ir sunku tuo patikėti, apie 20 procentų moterų… neatsimena, kada joms buvo mėnesinės. Vadinasi, 1/5 moterų tikslios gimdymo datos nustatyti neįmanoma.

Antra. Dar apie 10 procentų moterų mėnesinės yra nereguliarios, joms irgi sunku nustatyti gimdymo datą.

Trečia. Dalis moterų pastoja maitindamos krūtimi ar vartodamos hormoninius kontraceptikus. Žinoma, tokie atvejai reti, bet pasitaiko. Tuomet irgi sunku nustatyti tikslią gimdymo datą.

Ketvirta. Pasitaiko, kad pastojusi moteris vis dar serga mėnesinėmis.

Civilizuotame pasaulyje kiekviena moteris turėtų vesti savo mėnesinių kalendorių, o nesulaukusi mėnesinių tuoj pat kreiptis į ginekologą. Kuo anksčiau moteris kreipiasi dėl nėštumo, tuo mažesnė būna paklaida nustatant gimdymo terminą. Žinoma, idealu, jei moteris žino ovuliacijos datą (jei dėl kokių nors priežasčių, pavyzdžiui, gydantis nevaisingumą, teko matuotis bazinę temperatūrą). Būna, kad moteris žino pastojimo datą. Tada nustatyti gimdymo terminą lengviausia.

Įsivaizduokime, kad moteris iš tų nerūpestingųjų, kuri niekaip neprisimena, kada paskutinį kartą sirgo. Kaip jai nustatote gimdymo datą?

Jau per pirmąją ginekologinę apžiūrą gydytojas apžiūri gimdą apčiuopos būdu. Pagal jos dydį galima gana tiksliai nustatyti, kelių savaičių nėštumas. Jei gimdos dydis neatitinka tos nėštumo trukmės, kuri apskaičiuota pagal mėnesines, tikslinga atlikti tyrimą ultragarsu (šiaip pirmos apžiūros metu šis tyrimas neatliekamas). Jei tyrimas ultragarsu atliktas pirmąjį nėštumo trimestrą, paklaida dėl gimdymo datos būna labai maža – tik 3-5 dienos. Jei ultragarso tyrimas atliekamas antrąjį nėštumo trimestrą (iki 26 savaičių), apskaičiuojant gimdymo terminą leistina paklaida – nuo 7 iki 10 dienų. Po 26 savaitės atliktas tyrimas ultragarsu nėra tikslus, apskaičiuojant gimdymo datą.

Kiek svarbi gimdymo terminams nustatyti yra diena, kai moteris pajunta pirmuosius vaisiaus judesius?

Šiuo metu diena, kai moteris pirmą kartą pajuto judesius, nėra labai svarbi gimdymo terminui nustatyti. Šis pojūtis yra labai subjektyvus, nes viena judesius pajunta 16 savaičių, o kita – 20.

Kiek gi laiko tiksliai trunka nėštumas? Ar visoms jis vienodai ilgas?

Prie pastojimo dienos reikia pridėti 38 savaites. Štai tokia tikroji nėštumo trukmė. Galima skaičiuoti ir kitaip. Prie paskutinių mėnesinių pirmosios dienos reikia pridėti 40 savaičių. Tačiau nėra jokių įrodymų, kad visų moterų nėštumas yra vienodo ilgio. Normalu, kai moteris pagimdo nuo paskutinių mėnesinių pirmos dienos praėjus 38-42 savaitėms.

Vadinasi, ta paklaidos amplitudė yra net 4 savaitės – visas mėnuo.

Tiksliai gimdymo datą reikėtų skaičiuoti taip: prie paskutinių mėnesinių primos dienos pridėti 7 dienas ir atimti 3 mėnesius.

Šie apskaičiavimai galioja, kai moters mėnesinių ciklas yra reguliarus ir trunka 28 dienas. Jei ciklas ilgesnis ar trumpesnis, skaičiavimas kiek kitoks.

Kai ciklas ilgesnis nei 28 dienos, prie paskutinių mėnesinių primos dienos reikia pridėti 7 dienas plius tiek dienų, kiek ciklas ilgesnis, nei 28 dienos.

Tarkime, jei ciklas – 32 dienos, tai reikia pridėti 11 dienų (7+4).

Kai ciklas trumpesnis, nei 28 dienos, prie paskutinių mėnesinių pirmos dienos reikia pridėti mažiau, nei 7 dienas (mažiau tiek, kiek ciklas trumpesnis). Pavyzdžiui, jei ciklas yra 25 dienos, prie paskutinių mėnesinių pirmos dienos reikia pridėti 4 dienas (7-3).

Kodėl tarybinė akušerija taip bijojo nukrypti nuo gimdymo terminų ir daugybei moterų gimdymus skatino?

Pastebėjote, kad ne tik į gimdymo terminus, bet ir daugybę kitų dalykų buvo žiūrima labai griežtai. Juk ir kūdikius reikėjo maitinti pagal valandas.

Neringos Laurinaitienės nuotr.

Kitas dalykas – tada nebuvo tokios geros diagnostikos, kardiomonitorių, net ultragarsas buvo retenybė. Norint išvengti rizikos, buvo linkstama, kad moteris geriau pagimdytų keliomis dienomis anksčiau nei pernešiotų.

Ar moteris gali nujausti artėjantį gimdymą? Pagal ką gydytojai sprendžia, kad vienai dar galima pavaikščioti, o kitai jau laikas gimdyti?

Artėjant gimdymui vaisiaus galvutė įsistato į gimdymo takus, pilvas pasmunka, moteriai pasidaro lengviau kvėpuoti. Gali kiek susilpnėti vaisiaus judesiai, padažnėja gimdos susitraukimai – preliminarūs, netikrieji sąrėmiai.

Gali pasirodyti gleivių. Kai nuo paskutinių mėnesinių primos dienos praeina 40 savaičių, ginekologas dar kartą su moterimi perskaičiuoja gimdymo datą, moterį patikrina ant ginekologinės kėdės. Gimdos kaklelio būklė daug pasako apie gimdymo terminą.

Artėjant gimdymui gimdos kaklelis trumpėja ir minkštėja, kai kurioms – pamažu atsidarinėja. Be abejo, nuolatos įvertinama ir vaikučio būklė. Kardiotokogramos parodo, ar jo širdelė plaka ritmingai, ar vaisius jaučiasi gerai.

Visada atsižvelgiama, kiek truko prieš tai buvę moters nėštumai. Jei pirmasis truko 42 savaites, gana dažnai (iki 25 procentų) ir antrasis nėštumas bus ilgesnis. Klausiame, gal moteris žino, kaip gimdė jos mama. Jei mama pernešiodavo, dažniausiai pernešios ir dukra. Svarbu ir tai, kaip praėjo nėštumas. Jei moteris kraujavo, sirgo toksikoze, blogai jautėsi, vaisius užaugęs labai didelis, taikoma visai kitokia taktika. Paprastai tokioms moterims neleidžiama gimdymo laukti namie, jos stebimos stacionaruose. Ramiai stebint moterį laukti gamtos nustatyto termino galima tik tada, kai nėštumas sklandus, mama ir vaisius – sveiki. Beje, gimdymo namai turi ir savo tradicijas. Galbūt vienoje ligoninėje moterį, kurios gimdymo terminas jau praėjo, tuoj pat guldys ir gimdymą skatins. O kitoje ligoninėje ją išleis namo ir prašys kartais ateiti, kad būtų patikrinta vaisiaus būklė.

Kai sukanka 41 nėštumo savaitė, vaisiaus kardiotokogramą rekomenduojama užrašyti bent 2 kartus per savaitę. Nuo 41 savaitės būtina moterį ištirti ultragarsu ir patikrinti vaisiaus vandenų kiekį. Šiaip ar taip, pernešioti ilgiau nei 2 savaites nuo nustatyto termino nepageidautina.

Kaip ultragarsas „pamato“, ar vaikas jau pernešiotas, ar dar ne?

Ultragarsas parodo, kokia placentos kraujotaka. Kai placenta pasensta, jos kraujotaka sutrinka, vaisiaus gauna mažiau kraujo, vadinasi – mažiau deguonies ir maisto. Kokia vaisiaus vandenų spalva, ultragarsas, žinoma, neparodo, tačiau juo gana tiksliai galima išmatuoti vaisiaus vandenų kiekį. Nėštumo pabaigoje vaisiaus vandenų būna apie 800 ml. Nuo 41 savaitės kas 7 dienas jų mažėja po 150-200 ml. Jei vaisiaus vandenų gerokai sumažėję, vadinasi, jau laukas gimdyti.

Ultragarsas parodo ir vaisiaus kraujotaką, o tai – irgi svarbus rodiklis, ar jau gresia pernešiojimas.

Teko girdėti, kad pernešiojama, kai vaisius – berniukas?

Tai iš močiučių atėjęs prietaras, kuris neturi jokio pagrindo.

Moterys kaip labiausiai varginančias prisimena paskutines nėštumo dienas, kai gimdymo terminas jau sukako, o sąrėmiai dar neprasidėjo. Kaip gimdymą paspartinti namų sąlygomis?

Nėščiųjų vadovuose (ypač užsienio autorių) rasite įvairiausių patarimų, kaip priartinti gimdymą. Kai kurie autoriai pataria paskutinėmis dienomis be baimės pasimylėti, daugiau pavaikščioti, masažuoti spenelius. Iš tiesų, šios rekomendacijos labiau psichologinio pobūdžio, kad moteriai būtų ramiau. Teko klausytis moterų pasakojimų, kaip „rankomis išskalbė visus drabužius, ir – nieko“. Gamta turi savo logiką ir ji pasako, kada jau laikas.

Konsultavo akušeris ginekologas Kazimieras Kalvinskas ir vyr. akušerė Ilona Joneliūnienė

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

2 komentarai kategorijoje “Nėštumas per ilgai užsitęsė. Kiek galima pernešioti „virš termino“”

  1. Gerda
    2015/05/28 at 13:45 #

    Manau puikus ir išsamus straipsnis. Jaučiasi, kad atsakinėja specialistai išmanantys savo darbą. Atsakymai yra objektyvūs ir pateikti ‘suprantama’ visuomenei kalba, nevartojant medikų kalbos.

  2. Migle
    2019/08/22 at 06:47 #

    Kauno 2oje klinikinej ligoninej.. paguldo i patalogijos skyriu ir net nekreipia demesio i tavo skausmus sunku net prisikviesti pagalbos. As pernesiojau 1sav ir 2day nieks jokiu veiksmu nesiima tik rytoj ir rytoj girdime zodzius daugiau nieko. Antra karta cia nei uz ka negimdyciau.

Palikite atsiliepimą


8 − trys =

Kitos temos: