Prieskoniai kūdikių maiste? Kodėl gi ne. Konsultuoja vaikų ligų gydytojas dr. Algimantas Vingras.
- Jei esate žindanti mama, jūsų mažylis jau ragauja žolelių ir prieskonių, nes jų skonis perduodamas per motinos pieną. Motinos pienas gali pakeisti savo skonį, priklausomai nuo mamos dietos. Jei mama mėgaujasi aštriu ir skoningu maistu, tai kūdikis to paties ragaus per pieną. Jei jam naujas skonis nebus priimtinas, jis atsisakys žįsti.
- Prieskoniai ir žolelės kūdikio maiste yra puikus būdas paskaninti maistą nenaudojant cukraus ar druskos, kurių į kūdikių maistą nerekomenduojama dėti. Gydytojai rekomenduoja jaunesniems nei 24 mėnesių vaikams nevartoti jokio pridėtinio cukraus. Druska nerekomenduojama, kol kūdikiui sueis metai. Šeimos maistas, kurį mažas vaikas valgo, irgi neturi būti sūrus.
- Kokių šviežių ar džiovintų žolelių ir prieskonių dėti į kūdikių maistą, priklauso tik nuo jūsų. Jei šeimos patiekaluose yra daug žolelių ir prieskonių, kuo anksčiau su jais supažindinkite kūdikį. Tai mažyliui padės lengviau pereiti prie šeimos maisto.
- Jei turite galimybę, rinkitės šviežias žoleles. Jų aromatas ir skonis yra intensyvesni. Džiovintos žolelės nėra blogai, tačiau jų tiesiog reikės daugiau, kad gautumėte tą patį skonį ir kvapą kaip ir iš šviežių žolelių.
- Žolelės ir prieskoniai naudingi sveikatai. Juose daug antioksidantų, kurie turi antiuždegiminių ir imunitetą stiprinančių savybių.
- Žoleles ir prieskonius į kūdikio maistą dėkite tik tuomet, kai jis valgo gerai, nėra vidurių užkietėjimo ar viduriavimo. Šviežias žoleles prieš berdami į patiekalą kruopščiai nuplaukite tekančiu vandeniu, sumalkite arba smulkiai supjaustykite. Į patiekalą dėkite tik tokias džiovintas žoleles, kurių skonis ir kvapas yra joms būdingas, nepakitusi spalva.
- Kai kūdikį pradedate pratinti prie žolelių ar prieskonių kvapo ir skonio, jų į patiekalo porciją dėkite 0,5–1 arbatinį šaukštelį ir kruopščiai išmaišykite. Įvedę vienos rūšies žolelę ar prieskonį, tęskite tai 4–5 dienas prieš įvesdami naują žolelę ar prieskonį. Taip darant bus lengviau pastebėti, ar kūdikis toleruoja tą žolelę ar prieskonį. Jeigu kūdikis atsisako pagardinto patiekalo jį pasiūlius 4–5 kartus, pagardintą patiekalą pasiūlykite po 2–3 savaičių. Kūdikiams nebūdinga alergija žolelėms ir prieskoniams, tačiau jei nerimaujate arba manote, kad mažylis sureagavo į tam tikrą žolelę ar prieskonį, pasitarkite su gydytoju.
- Dauguma JAV pediatrų ir kūdikių maisto specialistų mano, kad 7–8 mažylio gyvenimo mėnuo yra idealus laikas aromatiniams prieskoniams, tokiems kaip cinamonas, prieskonių mišiniai, muskato riešutas, česnakai, ciberžolės, imbierai, kalendra, krapai ir kmynai, įvesti į patiekalus. Šie prieskoniai turi daug privalumų, pradedant nuo antioksidacinių savybių ir baigiant antiuždegiminėmis savybėmis, imuninės sistemos gerinimu ir daugybe kitų privalumų
- Svarbu kūdikiui pasiūlyti įvairaus sveiko maisto, jį gaminti be druskos ir pridėtinio cukraus, gardinti žolelėmis, prieskoniais ir citrinos sultimis.
Tinka
Kūdikio patiekalai gali būti gardinami vanile, cinamonu, kvapiais pipirais, česnakais (traiškytais arba jų milteliais), bazilikais, čiobreliais, krapais, kmynais, raudonėliais, petražolėmis, mėtomis, šalavijais, mairūnais, kardamonu, imbierais, muskato riešuto milteliais.
Cinamonas pasižymi šiltomis, saldžiomis ir aštriomis natomis ir patiekalui suteikia saldų ir pikantišką skonį. Kardamonas turi gėlių, mėtų, pipirų skonį ir puikiai tinka pagardinti tiek saldžius, tiek pikantiškus patiekalus. Ciberžolė pasižymi švelniu kvapu ir šiltomis, šiek tiek karčiomis natomis. Kmynai turi riešutų, pipirų, žemės skonį, puikiai derantį su mėsa ir daržovėmis. Muskatas turi šiltą saldų ir pipirų skonį. Raudonėliai yra labai aromatingi, su švelniomis žemiškomis, žaliomis karčiomis natomis, puikiai dera su virtomis, keptomis daržovėmis, kiaušiniais. Mėtos yra aromatingos ir gaivios, saldaus aušinančio skonio. Puikiai tinka tiek saldžioms, tiek nesaldžioms tyrėms, puikiai dera su daugeliu daržovių, tokių kaip šviežios bulvės, pomidorai, morkos ir žirniai. Mėtos suteikia vaisiams gaivaus skonio.
Įdomesni deriniai
- Vaisiai gali būti pagardinti cinamonu, vanile, imbieru, mėtomis, muskato riešutais.
- Bananas gali būti gardinamas cinamonu, vanile, imbieru.
- Oranžinės daržovės (morkos, moliūgai, saldžiosios bulvės) puikiai dera ne tik su saldžiais prieskoniais, tokiais kaip cinamonas, vanilė, muskato riešutai, bet ir su česnakais, imbieru.
- Žaliosios daržovės, pvz., cukinija, puikiai dera su šviežiomis žolelėmis, pvz., petražolėmis, bazilikais, raudonėliais, traiškytais česnakais.
- Brokoliai, žiediniai kopūstai puikiai dera su kmynais, krapais, kardamonu, ciberžole.
- Avokadas puikiai dera su kmynais, citrinos sultimis, kalendra.
- Bulvių košė (balta) puikiai dera su krapais arba česnakais.
- Pupelių, žirnių košė dera su traiškytais česnakais arba jų milteliais.
- Visadalių grūdų kruopų košės puikiai dera ne tik su cinamonu, vanile, bet ir su bazilikais, raudonėliais, česnakais.
- Avižų dribsnių košė gali būti pagardinta cinamonu, muskato riešutu.
- Paukštiena puikiai dera su česnakais, čiobreliais, raudonėliais, šalavijais, kalendra, bazilikais, o raudona mėsa, pavyzdžiui, jautiena ir ėriena, – su česnakais, kvapiaisiais pipirais.
Netinka
Kol kūdikiui nesukanka metai, aštrūs prieskoniai, tokie kaip aitrieji pipirai, karis, paprikos, kajeno pipirai ir kiti aitriųjų pipirų pagrindu pagaminti prieskoniai neturėtų būti dedami į jo patiekalus. Šie prieskoniai gali sukelti įvairių reakcijų, nes jie suaktyvina skausmo receptorius smegenyse. Dėl to gali atsirasti virškinimo sutrikimas, viduriavimas ir dirgliosios žarnos sindromas.