Atrodo, kad iškepti kiaušinienę gali net ir visai kojos į virtuvę nekeliantis žmogus, tačiau trijų vaikų tėtis Simonas Urbonas sako, jog norint patikrinti geriausius pasaulio šefus, reikia jų paprašyti iškepti būtent kiaušinį.
Nors atrodo visai paprasta užduotis, tokiu būdu galima pamatyti, kiek virėjas yra imlus ir profesionalus.
Komunikacijos specialistas džiaugiasi priėmęs „Rimi“ mestą „Čia Pigu“ iššūkį, kuriam turėjo pagaminti net tris patiekalus iš kiaušinių. Tinklaraštininkas neapsiėjo ir be angliškojo saldžiojo kremo deserto – jam neabejingi visi penki šeimos nariai.
Tobulai virtas kiaušinis
Pats paprasčiausias būdas paruošti kiaušinius – juos virti, tačiau kiekvienam žmogui patinka skirtingo paruošimo tryniai, tad labai svarbu nustatyti, kiek minučių reikia virti atitinkamo kietumo kiaušinį.
„Prieš kelerius metus, kai nebevalgiau mėsos, nusprendžiau, kad atsisakysiu ir kiaušinių. Daug žmonių pasinėrė į vegetarizmą ir veganizmą, tad ir aš neatsispyriau pagundai tai išbandyti. Tiesa, praėjus tam tikram laikui pajaučiau, jog labai pasiilgau šio produkto savo maisto racione. Buvau net pamiršęs, koks skanus gali būti paprastas virtas kiaušinis. Tuomet apskaičiavau, kad norint išvirti tobulą kiaušinį, kurio trynys būtų tarp skysto ir kieto, reikia palaukti lygiai penkias minutes ir dvidešimt sekundžių“, – atskleidžia S. Urbonas.
Pažintis su Benedikto kiaušiniais
Šiuo metu ypač populiarus vėlyvųjų pusryčių patiekalas – Benedikto kiaušiniai su įvairiais priedais.
Žmonės juos valgo restoranuose, bando gaminti namuose. Ne išimtis ir Simonas: „Maždaug prieš dešimt metų, kuomet atvykau iš Kauno į Vilnių, galvojau, kad sostinė – tarsi Holivudas. Tuo metu teko filmuoti daug įvairių televizijos laidų ir projektų. Per vieną jų reikėjo nufilmuoti pokalbį su virtuvės šefu Liutauru Čepracku, kuris ir supažindino mane su Benedikto kiaušiniais. Buvau jaunas, tad žinojau tik skystą ir kietą kiaušinį. Tada Liutauras parodė, kad jį galima išvirti be lukšto – net ir po daugelio metų šį metodą naudoju gamindamas pusryčius šeimai. Nors sklando mitas, kad skanių Benedikto kiaušinių namie išsivirti neįmanoma, savo pavyzdžiu jam prieštarauju – galima. Ir visai nesudėtingai!“.
Simonas prisimena, jog patiekalus iš kiaušinių labai mėgdavo ir vaikystėje, o pikantiškų salotų sumuštiniai būdavo skaniausias jo užkandis: „Pikantiškas salotas visą gyvenimą dedu ant duonos ar batono riekelės. Pamenu, sviestą užsitepti būdavo keblumų, o šias salotas – labai paprasta. Daugelį metų buvau pamiršęs šį receptą – galbūt todėl, kad tai nėra sveikas patiekalas. Bet juk kartais pasilepinti ir prisiminti vaikystę galima, svarbu jausti ribas.“
Angliškojo kremo desertas
Prisiminus vaikystę virtuvėje Simonui ji asocijuojasi su pamėgtu gogel mogel desertu: „Tikriausiai daugelis žino šį saldėsį, net savo vaikams esu bandęs jį pagaminti. Tačiau šį kartą norėjau išbandyti kažką naujo, tad pasitelkęs internetą atradau angliškąjį „Custard“ kremo receptą. Turiu pripažinti, kad vis dar neišmokau tobulai jo pagaminti, trūksta praktikos, tačiau gera pradžia – pusė darbo. Pirmas bandymas gavosi gana sėkmingas – žmona buvo pagaminusi nesaldų pyragą, o šį kremą užpylėme ant jo. Buvo nepaprastai skanu! Beje, šį kremą galima daug kur panaudoti: valgyti su blynais, įdėti į pudingą, bandeles“, – mintimis dalijasi S. Urbonas.
Trijų vaikų tėtis pripažįsta, kad suktis virtuvėje jam visada patiko: „Namuose galima pasigaminti mėgstamą maistą ne prasčiau nei restorane, o ir piniginė nenukenčia. Manau, kad šį kartą su visais trimis patiekalais tilpau į tris eurus. Pagrindinis akcentas buvo kiaušiniai, o kiaušiniai „Rimi Basic“ kainavo apie devyniasdešimt centų. Aišku, kelis produktus teko nusipirkti, bet beveik visus reikiamus ingredientus jau turėjau namuose. Jei galimybės leistų, visada gaminčiau ir valgyčiau namuose – pigu, skanu ir visada kartu su šeima!“
Simono Urbono receptai iš kiaušinių
Pikantiškos salotos
Jums reikės:
- 4 kiaušinių
- 100 gramų fermentinio sūrio
- 2 skiltelių česnako
- Žiupsnelio druskos
- Žiupsnelio pipirų
- 2 v. šaukštų mėgstamo majonezo
Gaminimo eiga:
Česnaką ir kietai virtus kiaušinius smulkiai supjaustykite. Fermentinį sūrį sutarkuokite burokine tarka. Viską įdėkite į indą ir uždėkite mėgstamo majonezo. Įberkite druskos ir pipirų pagal skonį. Visą gerai išmaišykite.
Benedikto kiaušiniai
Jums reikės:
Pagrindui:
- 2 riekelių mėgstamos duonos
- 1 v. šaukšto baltojo vyno acto
- 2 kiaušinių
Padažui:
- 2 a. šaukštelio baltojo vyno acto
- 2 a. šaukštelio šviežiai spaustų citrinos sulčių
- 3 kiaušinio trynių
- 125 g sviesto
Gaminimo eiga:
Pirmiausia pradėkite ruošti padažą. Sudėkite kiaušinio trynius į dubenį, įpilkite šviežiai spaustas citrinos sultis ir baltojo vyno actą. Viską išplakite iki lengvai putojančios masės. Indą su kiaušinio tryniais pastatykite virš lėtai verdančio vandens garų. Padalinkite sviestą į kelis gabalėlius ir maišydami po vieną juos sudėkite į trinių masę. Maišykite tol, kol masė pasidarys vientisa ir tiršta. Jeigu pastebėjote, kad paviršiuje susidaro gumulėliai, o tekstūra tampa nebe glotni, nuimkite dubenį nuo kaitros ir dar kelias minutes intensyviai maišykite. Pagardinkite druska bei pipirais. Gautą padažą laikykite šiltai iki tol, kol paruošite kiaušinius.
Pradėkite ruošti kiaušinius – užvirkite nedidelį puodą vandens ir į jį įpilkite du valgomuosius šaukštus baltojo vyno acto. Sumažinkite kaitrą, kad vanduo vos burbuliuotų. Tuomet paimkite šaukštą ir juo maišykite vandenį taip, kad viduryje susiformuotų nedidelis sūkurys. Ištraukite šaukštą ir, kol vandenyje dar matosi sūkurys, lėtai ir atsargiai po vieną supilkite kiaušinius be lukšto. Virkite apie 4 minutes – kiaušinio tryniai pasidengs balta plėvele, o jų vidus išliks skystas.
Mėgstamą duonelę lengvai paskrudinkite. Ant jos galima dėti norimus priedus, pavyzdžiui: salotų lapus, papriką, kumpį, lašišą, pievagrybius ir pan. Tada uždėkite išvirtą kiaušinį be lukšto ir apliekite padažu.
„Custard“ kremas
Jums reikės:
- 570 ml pieno arba grietinėlės
- 6 didelių kiaušinių trynių
- 50 g smulkaus cukraus
- 1 a. šaukštelio kukurūzų krakmolo
- 1 a. šaukštelio vanilės ekstrakto
Gaminimo eiga:
Supilkite pieną (ar grietinėlę) į puodą ir virkite ant silpnos ugnies vis pamaišydami. Atkreipkite dėmesį, kad negalima užvirinti pieno ar grietinėlės. Kol pienas šyla, į kitą indą sudėkite kiaušinių trynius, cukrų, krakmolą ir vanilę. Viską gerai išplakite ir vis dar maišant supilkite karštą pieną. Kai visi produktai bus gerai išmaišyti, vėl visą padažą supilkite atgal į puodą. Kaitinkite ant silpnos ugnies ir vis maišykite.
Prieš pat užvirimo momentą pažadas pasidarys tirštas ir vientisas. Jei netyčia pervirinsite padažą ir jis taps grūdėtas – neišsigąskite. Tiesiog nuimkite puodą nuo ugnies ir plakite kremą tol, kol jis taps vientisas. Galiausiai, kremą dėkite į indą, uždenkite ir palikite atvėsti.