Jau seniai strazdanos nebelaikomos „broku“, o atvirkščiai – savitumu. Daugiausia strazdanėlių turime vaikystėje.
Kaip atsiranda strazdanos
Nosis, skruostai – tai veido vietos, kurias pirmiausia pabučiuoja saulės spinduliai. Oda atsako į saulės spindulių poveikį – suintensyvėja pigmentą gaminančių ląstelių veikla. Pigmentas saugo nuo saulės spindulių prasiskverbimo į gilesnius odos sluoksnius. Kai pigmentą gaminančios ląstelės susikaupia grupėmis, atsiranda įvairaus dydžio, formos ir intensyvumo gelsvai rusvų 1-3 mm skersmens dėmelių. Jos atsiranda šviesiaplaukiams, raudonplaukiams vaikams, dažniau 5-6 gyvenimo metais pavasarį ir vasarą nuo saulės spindulių, nes tuomet saulė būna aktyviausia. Daugumai vaikų augant strazdanų mažėja, ir dažniausiai jos išnyksta.
Kadangi pigmentą gaminančios ląstelės yra odoje, jų neįmanoma nuplauti vandeniu ar vaistažolių tirpalais.
Ar strazdanos – sveikatos požymis?
Pepė Ilgakojinė buvo strazdanota. Kartu ir labai gyvybinga, sveika ir judri. Jai strazdanų atsirasdavo, matyt, dėl to, kad mergaitė labai daug laiko praleisdavo lauke, o tuo metu kremų nuo saulės nebuvo. Be to, Pepė buvo švedė, o šiauriečių švedų oda yra šviesi ir jautri, dauguma švedų yra šviesiaplaukiai ar raudonplaukiai. Iš tikrųjų strazdanos nėra sveikos odos požymis.
Jos rodo, kad oda yra labai jautri saulės spinduliams. Tiek vaikai, tieks suaugusieji, kuriems atsiranda strazdanų, turėtų labiau saugotis tiesioginių saulės spindulių. Pirmoji pagalba – tiesiog nesikepinti saulėje nuo 10 iki 16 val., vasarą nešioti kepuraitę plačiais kraštais ar su snapeliu, kuris „mestų“ ant veido šešėlį. Žodžiu, strazdanos ir kepurės nuo saulės – neatskiriamas duetas.
Polinkį į strazdanų atsiradimą kiekvienas žmogus paveldi gimdamas, kaip ir akių bei plaukų spalvą, odos tipą. Strazdanų atsiradimo laikas, spalvos intensyvumas, skaičius nepriklauso nuo to, ką žmogus valgo ar geria. Šviesiaodžiai žmonės jautresnis ne tik strazdanų atsiradimui – jiems greičiau atsiranda ir kitų odos pakenkimų. Tad kuo oda šviesesnė, tuo labiau būtina ja rūpintis, ją saugoti ir puoselėti. Pačios strazdanos nekelia pavojaus vaiko sveikatai. Jos neišsivysto į piktybinius darinius. Strazdanos – natūralus perspėjimas, kad vaikas ar suaugęs žmogus neturi per daug džiaugtis saule. Strazdanos akivaizdžiai parodo, kad oda jautri saulės spinduliams.
Kaip išnaikinti strazdanas
Pirmiausia – kam jas naikinti? Strazdanos šiuo metu pripažintos grožio etalonu. Pažiūrėkite, kiek modelių, manekenių, kino žvaigždžių didžiuojasi savo strazdanomis. Tiesiog turint strazdanų reikėtų mažiau kepintis saulėje, vasarą neapnuoginti pečių, nes ir juos tuojau pat nusės strazdanos. Yra sukurta strazdanų balinimo priemonių, tačiau nepasitarus su gydytoju, negalima jų naudoti. Visi balinamieji losjonai, tualetiniai vandenys, kremai, kaukės taip paveikia odą, kad išbalintos jos vietos tampa dar jautresnės saulės spinduliams.
Iš lūpų į lūpas perduodama įvairi liaudies patirtis, kuri dažniausiai vadinama „natūralia priemone“. Iš tiesų šimtmečius odai balinti buvo naudojamos liaudiškos priemonės – rūgpienis, agurkų ir ridikėlių sultys, braškių ir raudonųjų serbentų kaukės, petražolių sultys ar užpilas. Pastebėta, kad balinamosios priemonės nešviesina jau esančių pigmentinių dėmių, o tik mažina jų susidarymą. Todėl jų poveikis pastebimas tik po ilgesnio laiko. Kai lietuviams atsirado galimybė laisvai nusipirkti citrinų, atsirado ir rekomendacijų odą blukinti su citrinos sultimis, o vėliau, kai prieinami tapo apelsinai, atsirado patarimų citrinų sultis maišyti su apelsinų sultimis ir šiuo mišiniu blukinti strazdanas dar primaišant raudonųjų serbentų ir petražolių sulčių.
Visa tai rodo, kad vis dar tebeieškoma organizmą tausojančių efektyvių priemonių, kurios išblukintų strazdanas.
Liaudies medicinos priemonės tikrai nėra tokios „nekaltos“, kaip įsivaizduojame. Agresyvios sultys gali sužaloti plonytę, jautrią vaiko odą. Todėl nepasitarus su gydytoju jokių liaudiškų balinimo priemonių naudoti nederėtų.
Jei strazdanos tikrai gadina gyvenimą, galima kreiptis į odos klinikas, estetinės lazerinės chirurgijos centrus, kurie specializuojasi naikindami odos defektus. Lazerio spinduliais paveiktas melaninas suyra ir pamažu pasišalina iš odos.
Drastiškos priemonės – tik išimtinis gydymas, nes pašalinus melaniną pašalinama ir natūrali odos apsauga nuo saulės.
Likusi be apsaugos oda daug jautriau reaguoja į saulės spindulius, padidėja rizika susirgti kitomis odos ligomis, net ir piktybiniu odos augliu – melanoma. Reikės visuomet vartoti stiprias apsaugos nuo saulės priemones, vengti tiesioginių saulės spindulių.
Kaip pabėgti nuo saulės…
Mama rašo: „Išsigandome, kai praėjusių metų gegužės pabaigoje po paatostogavimo kaime per tris dienas trimečiui sūnui ant veido atsirado ryškių rusvų dėmių. Močiutė nuramino: „Strazdanos augti ne kliūtis“. Vaikas dabar mažas, ir tos strazdanos mažai jį jaudina. Bet kas bus, kai paaugs? Vaikai žiaurūs – erzinasi, tyčiojasi. Ką daryti? Šiais metais iš viso galvos „neparodyti“ saulei?“ Nuo saulės pabėgti tikrai nepavyks. Nebus taip, kad saulei šviečiant su vaiku kiauras dienas praleisite kambaryje neiškišdami į lauką nė nosies galiuko… Pusvalandį prieš einant į saulę visas drabužių nepridengtas vietas patepkite kremu nuo saulės, kurio SPF ne mažesnis kaip 15. Svarbu, kad kremas turėtų titano ir magnio oksidų (medžiagų, atspindinčių saulės spindulius).
Konsultavo docentas Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“
Kažin ar tikrai petražolių sultys padeda išbalinti strazdanas…? Tiksliau jas pablukinti?