Žindymo sėkmę lemia darni dviejų žmonių veikla. Viena jų – pieną savo krūtyse gaminanti ir tiekianti mama, antrasis – tą pieną žindimu „užsisakantis“ ir taip pat pasiimantis kūdikis.
Svarbiausias „darbininkas“
Jau žinome: motinos krūtyse pasigaminęs pienas teka latakėliais ir kaupiasi už spenelio po areole – tamsesniuoju laukeliu – esančiuose jų praplatėjimuose, dar vadinamose ančiais. Kad pienas trykštų iš krūties lauk, tuos ančius reikėtų paspausti ir pieną iš jų išstumti pro spenelį.
Svarbiausias „darbininkas“, kuriam tenka ši užduotis žindant, yra kūdikio liežuvis, kurį sudaro stiprūs raumenys. Kūdikis prie krūties gerai priglunda tik tuomet, jeigu savo burna apžioja ne tik spenelį, bet ir didesniąją areolės dalį. Tada ištiestas į priekį liežuvis palenda po pieno ančiais ir jo gale kylanti raumeninė banga tarsi volelis slenka stumdama pieną į vaiko burną, kaip pavaizduota 1 paveikslėlyje. Kai kūdikis gerai žinda, motinos spenelis atsiduria giliai burnoje, sudarydamas maždaug trečdalį to, ką vaikas apžioja. Speneliui negresia joks sužalojimas: viršuje jis saugiai remiasi į gomurį, o apačioje švelniai masažuojamas (bet netrinamas) banguojančiu liežuviu.
Kas būtų, jeigu čiulptų
Kitaip būna, jei kūdikis apžioja vien tik motinos spenelį ir jį čiulpia. Tada spenelis maigomas tarp dantenų, trinamas, o dar blogiau yra tai, kad vaikas, siekdamas pieno, spenelį siurbia. Guma, ir ta ilgainiui išburktų, o juk krūties spenelis – viena gležniausių ir jautriausių moters kūno vietų. Siurbiamas spenelis pučiasi ir brinksta, plona jo paviršiaus odelė tempiasi, atsiranda įtrūkimų, kurie ne tik labai skausmingi, bet gali ir kraujuoti. Čiulpiant kūdikio burna lieka pustuštė, taigi yra vietos orui, kuris gali būti nurytas kartu su pieno gurkšniais. Oras kaupiasi skrandyje, ir dėl to vaikelis gali dažnai atpylinėti paguldytas. Tai nebūdinga po normalaus žindymo. Be to, čiulpdamas kūdikis įpranta laikyti liežuvį ne ištiestą, o atitrauktą ties spenelio galu, panašiai kaip čiulpdamas čiulptuką. Taigi čiulpti ir žįsti – tikrai ne tas pats!
Skirtumai
Kaip atrodo gerai krūtį žindantis kūdikis? Jis plačiai išsižiojusęs, diduma areolės (o jei ji neplati – tai visa) slepiasi vaiko burnoje, o neapžiotos jos dalies daugiau viršuje. Galva truputėlį atlošta, tad tarp nosies ir krūties lieka erdvės vaikui kvėpuoti. Sriuostukai apvalūs, iškilę, nes kūdikio burna užpildyta apžiotos krūties dalies. Kūdikio smakras prisiglaudęs prie krūties ir net šiek tiek ją spaudžia, žindymo metu savo judesiais tarsi masažuodamas ir padėdamas pienui tekėti iš krūties apačios spenelio link.
Čiulpiantis kūdikis krūtį laiko lyg buteliuką su čiulptuku – tik už spenelio. Burna vos pražiota, smakras toli nuo krūties, o skruostai spenelio siurbimo metu įdubę. Jei piešinys apimtų ir motinos veidą, tikriausiai pastebėtume skausmo išraišką jame. Tokį žalojantį spenelio čiulpimą reikia kuo greičiau atsargiai nutraukti ir glausti kūdikį prie krūties iš naujo.
Įprasti čiulpti kūdikis gali ne tik girdomas iš buteliuko su čiulptuku, bet ir raminamas čiulptuku tuštuku. Ypač negerai, kai čiulptukas duodamas naujagimiui, kol jis dar neįgudęs žįsti.
Naujagimio gabumai
Jeigu pirštu paliesite naujagimio skruostą, tai vaikelis ne tik galvą į tą pusę pasuks, bet ir plačiai išsižios. Tai – įgimtas „ieškojimo“ refleksas.
Ne pirštą, suprantama, o motinos krūtį naujagimis norėtų pagauti. Jeigu atidžiau įsižiūrėtumėte į atvirą kūdikio burną, pamatytumėte liežuvį tarsi suplotą jos dugne ir iškištą į priekį. Šitaip naujagimis paruošia vietą, kad galėtų apžioti kuo daugiau motinos krūties ir pakišti liežuvį po pieno ančiais, esančiais po areole toliau už spenelio.
Kaip tik tokį plačiai išsižiojusį vaiką ir reikia glausti prie krūties. Kai kūdikis gomuriu pajunta spenelį, jis čiumpa viską burna, dar labiau priglusdamas ir ypač stipriai prisispausdamas smakru. O tada, raginamas žindimo reflekso, darbo imasi liežuvis. Ir, suprantama, jei jo veikla sėkminga, pro spenelį švirkščia pienas, kuris, suvilgydamas liežuvio šaknį, sužadina rijimo refleksą. Šis refleksas – „ištikimiausias“ ir išlieka visą žmogaus gyvenimą. Ieškojimo refleksas būdingas tik naujagimystei ir, kol jis veikia, reikia įtvirtinti gerus žindimo reflekso įgūdžius, į kūdikio burną įleidžiant tik vienintelį „svečią“ – motinos krūtį. Jokių čiulptukų ir buteliukų neleiskite net artyn prie mamą turinčio naujagimio.
Žindymas gulint
Kartais tenka žindyti kūdikį gulint ant nugaros, pavyzdžiui, tuojau pat po gimdymo (kol dar nepasišalino placenta) ar pirmąją parą po Cezario pjūvio. Tuomet mamai padeda gimdymo skyriaus slaugytojos. Vėliau patogiau žindyti gulint ant šono.
Visu kūneliu, ne tik veidu, kūdikis turi būti priešais: juk nepatogu valgyti, o ypač ryti, pasukus galvą į šoną? Nepatogu tai daryti ir palenkus galvą arba labai atsilošus. Taigi kūdikio galva ir kūnas turi būti vienoje linijoje, o veidas ir liemuo – vienoje plokštumoje. Glauskite kūdikį prie savęs, prilaikydama ranka. Kita lieka laisva, jeigu reikės, ja galėsite prilaikyti krūtį, ypač jei ji didelė ir minkšta. Tik nespauskite krūties pirštais ir ypač venkite sugnybti ją tarp smiliaus ir didžiojo. Taip užspaudžiami latakėliai ir trukdoma pienui tekėti.
Žindymas sėdint
Energingas kūdikis galbūt pavalgys ir greičiau, tačiau vidutiniškai žindymas tęsiasi 20-25 minutes, o lėtesnis, su pertraukomis žindąs vaikelis gali užtrukti ir ilgiau kaip pusvalandį. Taigi ir mamai teks šitiek laiko išsėdėti vienoje vietoje. Pasirinkite patogią, geriau žemesnę, su atrama nugarai kėdę. Nepamirškite: kad ir kaip laikytumėte kūdikį, pradėdama žindyti Jūs vaikelį kelkite prie krūties, o ne pati lenkitės prie jo.
Todėl pravartu šalia turėti ką nors tinkamą pasikišti po ranka, ant kurios guli vaikas. Pavyzdžiui, kietoką pagalvę ar sulankstytą antklodę.
Jei kūdikis gerai prigludęs, gali žįsti krūtį tiek ilgai, kiek jam patinka. Pasisotinęs pats ją paleidžia. Kiekvieną maitinimą pradėkite iš kitos krūties. Jeigu vieną krūtį ilgokai žindęs kūdikis vis dar nesotus ir nerimsta, jį galima perkelti prie antrosios. Pasisotinęs naujagimis ar pirmųjų mėnesių kūdikis paprastai užmiega, o vyresnis, paleidęs krūtį, gali būdrauti toliau.
Ne tik valgymas
Žįsdamas kūdikis visąlaik turi matyti motinos veidą ir jos akis, o Jūs negailėkite jam dėmesio – šypsena ir kalba. Gal mažasis dar nesupras žodžių prasmės, tačiau toks bendravimas labai svarbus mokantis būti žmogumi.
Kūdikėlio rankas išlaisvinkite iš vystyklų ir pirštinių, kad jis galėtų liesti mamytę. Šis odos su oda sąlytis labai svarbus, nes skatina ne tik pieno tekėjimą iš krūties, bet ir švelnius motinos jausmus bei kūdikio psichomotorinį – proto ir judesių – vystymąsi.
Visada atminkite, glausti kūdikį prie krūties reikia su meile. Tai – pati svarbiausioji žindymo mokslo taisyklė. Išmokti mylėti vaikui labai naudinga. Šiandienai ir visam gyvenimui. Už meilę jis pelnys meilę. Kaip ir Jūs.
Vaikų gydytojas Kazimieras Vitkauskas, knygos „Nepakeičiamas kaip motinos meilė“ autorius, www.zindyk.lt
„Mamos žurnalas“