Trečiasis nėštumo mėnuo (9-12 savaičių). Pilvuko dar nematyti, bet jame vyksta didžiulės permainos.
Tikriausiai smalsu sužinoti, kaip atrodo šiuo metu būsimasis mažylis? Akušeris ginekologas Romualdas Šemeta pasakoja apie trečiąjį nėštumo mėnesį.
Vaisiaus vystymasis
9 savaitės
Jau galima pastebėti pirmuosius vaisiaus judesius! Atsiskiria pilvo ir krūtinės ertmės. Vystosi akies raumenys ir viršutinė lūpa. Formuojasi akies tinklainės nervinės ląstelės, ausų kanalai. Nosies ertmės atsiveria išorėn.
Susidaro nervinis ryšys tarp akies tinklainės ir smegenų. Aiškiai atskiriamas kaklas jungia galvą ir kūną. Ant rankų ir kojų pasirodo visi pirštai. Galvos smegenyse formuojasi smegenėlės. Atsiranda limfmazgių, o plaučiuose – bronchų užuomazgų.
10 savaičių
Vaisius sveria 2 g, yra 3 cm ūgio. Galima pamatyti akis, jau susiformavusi vidinė ausies dalis, daug aiškesnis tampa veidas. Vietoje kremzlių pradeda vystytis kaulai. Formuojasi burnos gomurys, skonio nervai, kaklo raumenys.
Mergaitėms susidaro klitoris, o berniukams pradeda nusileisti kiaušinėliai. Dvi plaučių dalys atsiskiria į atskiras skiltis.
Diafragma atsiskiria nuo širdies. Vaisius jau juda, su rankutėmis gali prisiliesti prie galvos, veido, burnos, atveria ir užčiaupia burną. Pradeda vystytis pirminiai dantys.
Jau nuo 10 nėštumo savaitės kiekviena nėščioji gali saugiai pasitikrinti dėl galimų kūdikio apsigimimų atliekant neinvazinį genetinį tyrimą (NIPT). Tai itin tikslus tyrimas (jautrumas 99,99%), kuriuo patikrinama ar vaisius neturi Dauno sindromo ar kitų chromosominių sutrikimų bei tiksliai nustato lytį labai anksti. Taip šeima gali laiku priimti reikalingus sprendimus ar tinkamai pasiruošti ir ramiai laukti naujagimio.
11 savaičių
Pastebimai padidėja galūnės, bet rankų ir kojų pirštai dar sujungti. Vystosi išoriniai lytiniai organai.
Galva sudaro beveik pusę kūno. Akių vokai susijungia ir tokie jie išliks iki 24 savaitės. Formuojasi odos plaukų užuomazgos.
Atsiranda delnų odos jautrumas. Galima pamatyti čiuopimo reakciją. Vystosi uoslė. Vaisius jaučia motinos valgomo maisto kvapą. Staigus dietos pakeitimas po gimdymo gali sudaryti sunkumų maitinant krūtimi.
Baigia vystytis širdies ir kraujagyslių sistema. Pradeda veikti inkstai. Be spontaninių judesių, vaisiaus judesiais reaguoja į išorinius poveikius, pvz., mamai juokiantis ar kosint.
12 savaičių
Vaisius 6-7,5 cm ūgio ir sveria apie 16 g. Šiuo metu dauguma pagrindinių vaisiaus organų jau susiformavę ir jie pradeda veikti. Vaisius jau gerai įsitvirtino gimdoje ir persileidimo pavojus labai mažas.
Formuojasi skeletas. Tulžies pūslė pradeda išskirti tulžį. Visiškai susiformuoja plaučiai. Baigia vystytis skydliaukė ir kasa. Jau funkcionuoja kepenys, gaminančios kraujo ląsteles, susiformavusi skydliaukė. Kraujyje atsiranda baltųjų kūnelių – leukocitų.
Vaisius tampa vis labiau aktyvesnis: jis žagsi, lanksto rankutes ir kojytes. Prisilietus prie vaisiaus smakro, jo galva nusisuka.
Fiziologiniai moters organizmo pakitimai
Tai paskutinis I nėštumo trimestro mėnuo. Jus vis dar gali neraminti pykinimas su vėmimu, rėmuo, virškinimo trakto sutrikimai, pasibjaurėjimas maistu, dažnas šlapinimasis, nuovargis, mieguistumas. Dėl to nereikėtų judintis, nes dauguma nemalonių nėštumo fiziologinių reiškinių gamtos požiūriu yra neatsitiktiniai ir turi teigiamą reikšmę.
Be šių požymių, gali atsirasti ir kitų. Ant pilvo ir kojų padidėja venos, atsiranda galvos skausmų, krūtyse galite jausti dilgčiojimus ar sunkumą. Gimda šiuo metu kiek didesnė nei greipfrutas. Dėl to, kad ji nuolat didėja, neretai pilvo apačioje atsiranda skausmo priepuolių. Tai atsitinka dėl raiščių, palaikančių gimdą, ištempimo.
Psichologiniai moters organizmo pakitimai
Nors jautrumas vis dar didelis, nuotaika keičiasi dažnai, tačiau jau 3-ojo mėnesio pabaigoje pajaučiama nauja rami vidinė būsena.
Nesistenkite skirstyti savo jausmų į gerus ir piktus. Jeigu jūs išmoksite taikiai sugyventi su visais savo jausmais, tai ir jūsų vaikas vėliau atvirai reikš išgyvenimus. Kasdien kalbėkite su savo būsimuoju vaiku, dalykitės su juo savo gyvenimo įvykiais, pasakokite apie savo jausmus, apie pasiekimus, apie tai, kas nesiseka.
Visuomet stenkitės išsaugoti gerą nuotaiką, įtikinkite save, kad visos nuoskaudos praeis, kad jūs kartu su vaiku sugebėsite įveikti negandas.
Sunkiomis minutėmis tegul vaikas būna jūsų pašnekovu, padėjėju ir parama. Tai labai svarbu, jeigu jūs gimdote vaiką viena arba nesutariate su vyru, jums nepadeda giminaičiai ar draugai. Nuolat prisiminkite, kad jūs turėsite vaiką. Jis viską jaučia.
Kas gali jus neraminti?
Daugumai moterų šiuo metu atsiranda problemų dėl svorio, nes jis gali būti tiek per didelis, tiek ir per mažas.
Pirmomis savaitėmis svorio kritimas nepavojingas, nes embrionui dar reikia nedaug kalorijų ir maisto medžiagų.
Vėliau reikėtų stebėti svorį: per savaitę jis turėtų padidėti vidutiniškai apie 400 g. Būtina valgyti maistą, turintį daugiau kalorijų, arba valgyti dažniau. Nepakankamas svoris gali būti dėl ankstyvos toksikozės.
Pakankamai dažna ir priešinga situacija, kai būsimieji tėvai mano, jog reikia valgyti „už du“. Dėl to moterys per daug priauga svorio.
Reikėtų žinoti, kad vaiko vystymuisi reikia ne daug maisto, kuris tik apsunkins gimdymo eigą, o kokybiško maisto, būtinų maistingųjų medžiagų. Tik nėštumui artėjant į pabaigą vaikas reikalauja daugiau kalorijų ir maistingųjų medžiagų. Per didelis svoris ne tik sugadins jūsų išvaizdą: jums bus sunku jį numesti po gimdymo. Tinkamai valgydama vidutinio ūgio moteris nėštumo metu gali priaugti iki 15 kg papildomo svorio.
Jeigu pradinis svoris iki nėštumo buvo per mažas, galima priaugti iki 18 kg, o jeigu moteris turi viršsvorį – tik iki 6 kg.
Vidutiniškai per I trimestrą moteris gali priaugti iki 2 kg, II trimestrą – iki 6-7 kg, III – iki 4-5 kg. Todėl nėštumo metu reikia gerai žinoti, ką ir kaip dažnai valgyti.
Dėl didelio nuovargio, blogos savijautos, emocijų kaitos, didėjančio pilvo gali atsirasti neramus miegas arba nemiga.
Kad geriau miegotumėte:
• Reguliariai, tačiau ne prieš miegą, atlikite fizinius pratimus.
• Prieš miegą išsimaudykite duše ar vonioje su eteriniaias aliejais, pasiklausykite ramios muzikos, kuri padės jums atsipalaiduoti.
• Nevalgykite prieš miegą, negerkite kavos, arbatos (išskyrus vaisinę).
• Prieš miegą gerai išvėdinkite kambarį. Kambarys, kuriame miegate, neturi būti nei tvankus, nei šaltas.
• Pasirūpinkite, kad būtų patogu gulėti. Nemiegokite ant didelių pagalvių.
• Rečiau miegokite dieną.
• Jeigu negalite užsnūsti, nepasilikite lovoje: atsikelkite, paskaitykite, kol nepajusite, kad norite miego.
• Stebėkite savo mintis, pašalinkite visus rūpesčius iš galvos. Apie problemas darbe, namuose papasakokite artimiesiems dar dienos metu.
• Jeigu nenorite miegoti, gulkitės vėliau, o kelkitės anksčiau.
• Savo miegą vertinkite pagal savijautą, o ne pagal miego trukmę.
• Jokiu būdu nevartokite vaistų ar alkoholio miegui pagerinti.
Galvos skausmai
Tai daugelio nėščių moterų problema. Kaip išvengti galvos skausmų?
• Visiškai atsipalaiduokite, pašalindamos nerimą (atsipalaidavimo pratimų mokoma Nėščiųjų sveikatingumo mokykloje). 10-15 minučių ramiai pagulėkite. Gulėti patariama tamsiame kambaryje.
• Daugiau pailsėkite dienos metu, o naktį gerai išsimiegokite.
• Nerekomenduojama miegoti labai ilgai.
• Reguliariai valgykite.
• Vėdinkite kambarį, kuriame dirbate ar gyvenate. Prie jūsų niekas neturi rūkyti.
• Kelis kartus per dieną (nuo 30 s iki 10 min.) galite naudoti šaltus ir karštus kompresus. Gali padėti ledas, uždėtas ant pakaušio.
• Stenkitės ištiesinti stuburą, nes ilgas skaitymas ar darbas palenkus galvą gali sukelti skausmą.
Kuo skubiau kreipkitės į gydytoją, jeigu skausmas nepraeina keletą valandų arba dažnai kartojasi, pakilusi temperatūra, sutrikęs regėjimas, patinę veidas ir rankos.
Seksualiniai poreikiai I nėštumo trimestru
Nėštumo metu svarbu ne kontaktų kiekis, bet jų kokybė. Nėštumo pradžioje dėl nuovargio, pykinimo, skausmingų krūtų dažniausiai sumažėja susidomėjimas seksu. Tos moterys, kurios minėtų simptomų neturi, seksualinis poreikis lieka kaip buvo iki nėštumo.
Kai kurioms moterims dėl padidėjusio lytinių organų jautrumo gali būti sustiprėjęs lytinis potraukis. Jos gali pirmą kartą lytinio akto metu pajusti daugybinį orgazmą.
Lytinis potraukis nėštumo metu padeda išlaikyti artimus ryšius tarp partnerių ir kartu ruošia dubens raumenis gimdymui.
Tai geras atpalaiduojantis veiksnys ne tik partneriams, bet ir vaikui. Dauguma porų, kurios anksčiau stengėsi išvengti pastojimo, dabar pirmą kartą gali vienas kitu džiaugtis, pabaigę vaisingų ir nevaisingų dienų skaičiavimus, temperatūros matavimus ir t.t., pajusti tikrą lytinį potraukį tiek fiziškai, tiek ir psichologiškai.
Kokiais atvejais reikėtų apriboti lytinius santykius?
• Atsiradus kraujavimui dėl neaiškios priežasties.
• Jei yra buvusių gresiančių ar įvykusių persileidimų ankstesnio nėštumo metu.
• Atsiradus gresiančio persileidimo reiškiniams dabartinio nėštumo metu.
• Esant gresiančio priešlaikinio gimdymo požymiams.
• Nutekėjus vaisiaus vandenims.
• Esant placentos pirmeigai (tai gydytojas nustato tyrimo ultragarsu metu).
• Esant daugiavaisiam nėštumui (santykius reikėtų apriboti III trimestre).
Į seksualinį tėvų gyvenimą vaisius reaguoja dvejopai: jis nusiramina arba jo aktyvumas padidėja. Nei viena, nei kita reakcija nerodo kokio nors nepalankaus poveikio.
Ką reikėtų žinoti I trimestro metu?
• Atėjo laikas užsirašyti į nėščiųjų mokyklą. Neatidėliokite tai paskutiniams nėštumo mėnesiams: jūs prarasite labai svarbų laiką.
• Nuo pirmųjų atsilankymų pas gydytoją pasiteiraukite dėl besimptominės šlapimo takų infekcijos.
Esant infekcijai, būtina ją gydyti – tai sumažins priešlaikinio vaisiaus vandenų nutekėjimo bei priešlaikinio gimdymo pavojų.
„Mamos žurnalas“