Tėvai, kurių vaikučių oda sausa ar atopiška, su viltimi laukia vasaros. Jos laukia ir odos gydytojai. Paprastai ligoniukų srautai vasarą šiek tiek sumažėja. Ką žinoti, kad vaiko odelės būklė per vasarą pagerėtų?
Vaikų alergologė, profesorė Odilija Rudzevičienė, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos, Pediatrijos centras
Pagerėja ne visiems. Iš tiesų daugumos pacientų odos būklė vasarą pagerėja, nes saulės spinduliai turi antiuždegiminį poveikį. Tačiau daliai pacientų vasarą nuo ultravioletinių spindulių liga gali net paūmėti! Todėl nesiūlome atsipalaiduoti – atopiškai odai ir vasarą reikės pagalbos.
Atsargiau su šiluma. Vienas iš atopinio dermatito provokatorių yra prakaitas, o vasarą visi labiau prakaituojame. Prakaitas ypač sudirgina odą tose vietose, kur ji su kuo nors liečiasi, trinasi. Todėl patariame vilkėti laisvus, kuo mažiau su oda susiliečiančius drabužėlius. Be abejo, jie turi būti natūralaus pluošto.
Auksinis standartas neturi sezono. Gydant atopinį dermatitą, tėveliai supažindinami su standartais – kokius vaistus vaikui naudoti ir kaip dažnai jo odelę drėkinti emolientais. Jeigu odos būklė akivaizdžiai nepagerėja, vasarą prašome laikytis tų pačių standartų, kaip ir kitais metų laikais: prausti vaikutį švelniais prausikliais, odelę kelis kartus per dieną patepti emolientais.
Lengvesni emolientai. Vasarą odelė tampa drėgnesnė, nes jos nebesausina šildomas patalpų oras bei temperatūrų kaita. Labiausiai oda sausėja žiemą, o drėgniausia būna vasarą. Kai oda ne tokia sausa, sumažėja ir nemalonūs pojūčiai – tempimas, niežėjimas, pleiskanojimas. Odelę ir toliau reikia tepti emolientais, tik vasarą galima rinktis lengvesnės tekstūros, mažiau riebius kremus ir losjonus. Riebūs, sunkūs emolientai reikalingi, jeigu oda lieka labai sausa.
Maudymas odai patinka. Tėvams rūpi dilema dėl atopinės odos ir maudymo – vis dar galima rasti straipsnių, kur rašoma, kad vanduo sausina odą, todėl jeigu vaikas serga atopiniu dermatitu, jį maudyti reikia rečiau ir trumpiau. O iš tiesų vanduo teigiamai veikia odos būklę, tai įrodė neseniai Pietų Korėjos specialistų atliktas tyrimas. Tyrime dalyvavo 96 vaikai, o tiriama buvo odos reakcija į maudymą vasaros metu. Tyrimas truko 14 dienų. Per jas dalis vaikų buvo maudomi kiekvieną dieną, buvo naudojamas švelnus prausiklis, o po maudymosi odelė sutepama emolientu. Vaikai, priklausantys kitai grupei, buvo maudomi rečiau. Tyrimas parodė, kad atopinio dermatito simptomai sumažėjo būtent tiems vaikams, kurie buvo maudomi kasdien.
Saulės kremas – po emoliento. Vaikui, kurio oda atopiška, saulės kremo, žinoma, reikės, ir jo SPF faktorius turi būti ne žemesnis nei 50. Vaikams labiau rekomenduojami kremai su fizikiniais filtrais, konkrečiai cinko oksidu ir titano oksidu. Juos užtepus oda pasidengia lengvu baltu sluoksniu. Atėjus vasarai būtinai patikrinkite, ar nepasibaigė pernykščio kremo galiojimas. Paprastai kremai atidaryti galioja 6 arba 12 mėnesių. Visada pasisakome už naują kremą atėjus naujam sezonui, nes senojo poveikis gali būti sumažėjęs, o dėl pasikeitusios sudėties jis gali erzinti odą.
Kaip derinti saulės kremą ir emolientą? Jeigu oda nėra labai sausa, saulės kremą galima tepti iš karto. Jeigu oda sausa, pirmiau ją reikėtų pamaitinti emolientu, palaukti, kol šis susigers, ir tada tepti saulės kremą. Vakare po saulės kremo naudojimo vaikutį reikia nuprausti su švelniu prausikliu ir patepti įprastu emolientu.
Jeigu išbandote naują saulės kremą, patariame pirmiausia patepti vaikui vidinėje riešo pusėje ir stebėti, ar neišsivystys bėrimas.
Jūra, upė, ežeras. Tėvai klausia, ar galima atopišką odą turinį vaiką maudyti jūroje, juk sūrus vanduo gali graužti. Čia tėvai turi elgtis pagal situaciją. Jeigu vaiko oda nėra nukasyta, šlapiuojanti, nematyti žaizdelių, vaikas gali maudytis visuose vandens telkiniuose, kur maudomės visi. Tačiau jeigu tuo metu yra atopinio dermatito paūmėjimas, oda nukasyta, yra žaizdelių, tai jūros vanduo vaikui gali graužti, taip pat odą gali užkrėsti vandenyje (ypač stovinčiame telkinyje – ežere, tvenkinyje) esančios bakterijos.
Odą gali suerzinti vasaros gėrybės. Prižiūrėdami vaikučio odą „iš išorės“ nepamirškime, kad vasarą gali kilti alerginių reakcijų dėl maisto. Jeigu vaikas turi maisto alergiją ir alergenas yra nustatytas, tai jo negalima duoti, nepaisant sezono. Tačiau vasarą odos reakcijų gali kilti ir tiems vaikams, kurie neturi maisto alergijos. Tai vadinamoji pseudoalergija, kai suvalgoma daugiau histamino turinčių produktų, pavyzdžiui, braškių, žemuogių.