Ar kūdikis, valgydamas maistelį iš spaudžiamųjų pakuočių, išmoks kramtyti? Tai vienas iš klausimų apie spaudžiamąsias pakuotes, kurios pastaruoju metu vis labiau išstumia stiklines. Manoma, kad po kelerių metų beveik visos kūdikių maistelio pakuotės bus spaudžiamosios.
Spaudžiamųjų pakuočių inovatyvumas
Spaudžiamosios pakuotės užkariavo rinką ne veltui, nes yra labai inovatyvios.
Pirmiausia – jos lengvesnės ir patogesnės už stiklines. Jas paprasta pasiimti į kelionę, iškylą, svečius. Paprasta rūšiuoti. Jas pats vaikas gali paimti į rankytę ir valgyti. Jose maistelis ilgiau lieka šviežias pakuotę atidarius (nes mažas sąlytis su oru). Net paprastas faktas, kad ant pakuotės yra kur kas daugiau vietos informacijai, nei ant stiklainiuko etiketės, irgi yra privalumas.
Atsakant į tėvų klausimą, ar kūdikio maitinimas iš tokių pakuočių nesulėtins mokymosi kramtyti, reikia trumpai apžvelgi visą „kramtymo mokslą“.
Konsistencija ir dantukai
5–7 mėn. kūdikiui tirštas maistas turi būti duodamas kartą per dieną, jis turi būti sutrintas iki „grietinės“, vėliau – iki „tirštos pastos“ konsistencijos.
8–9 mėn. kūdikiui tiršto maisto reikės 2–3 kartus per parą, jį užtenka sutrinti šakute iki „varškės“ konsistencijos, dar vėliau „su gumuliukais“ (daugmaž perlinių kruopų dydžio).
1 metų vaikas turėtų valgyti šeimos maistą, susmulkintą vieno kąsnio gabalėliais.
Nors pradėjus papildomą maitinimą kūdikis turi dar nedaug dantukų arba visai jų neturi, tačiau jis mokosi trinti maistą dantenomis. Išdygę pirmieji dantys yra skirti maistui atkąsti, o ne kramtyti.
Teoriškai vienerių metų vaikas jau turi mokėti pats pavalgyti rupiai sutrinto maisto, valgyti nesūdytą ir nesaldintą šeimos maistą, smulkintą kąsnio dydžio gabalėliais, pats atsigerti iš nedidelio puodelio, laikydamas jį dviem rankomis. Jei vaikui jau beveik dveji metai, o jūs vis dar trinate maistą trintuvu ar maitinate tyrelėmis iš pakelių, nuėjęs į darželį jis springs, gerai nesukramtys, jaus virškinimo diskomfortą, nebemokės valgyti maisto, kurį turi valgyti pagal savo amžių.
Kramtymo treniruotės
Kaip ir kiekvienas organas, taip ir kramtymo raumenys be treniruočių neišlavės. Nuo 8 mėn. kartą per dieną duokite kūdikiui pačiulpti džiūvėsio, sudžiūvusios juodos duonos plutos, nulupto obuolio ar kriaušės be sėklalizdžio, virtos morkos, skersai raumens pjaustytos virtos mėsos, laikydami savo rankoje ir saugodami, kad atkandęs nepaspringtų. Visus duodamus vaisius ir daržoves būtina nulupti, kad vaikas nepaspringtų. Duodami pagriaužti kieto maisto, būkite budrūs – neleiskite vaikui žaisti su maistu ar valgyti nepatogiai atsisėdus, persikreipus, gulint ar pusiau gulint. Kietas žalias daržoves, pvz., morkas, vaikui galima duoti kramtyti, kai jis turi 14–16 dantukų, antrų metų pabaigoje ar trečiųjų pradžioje.
Patarimai apie „išspaudžiamą“ maistelį
Pirkdami maistelį spaudžiamosiose pakuotėse, neprivalote kūdikiui duoti pakuotės į rankas, kad pats išsiurbtų tyrelę ar košę. Galite maistą iš pakuotės perdėti į dubenėlį ir maitinti kūdikį šaukštelius bei leisti valgyti pačiam (o tai yra puikios smukliosios ir stambiosios motorikos treniruotės).
Beje, kūdikis anksčiau ar vėliau pats panorės dubenėlio ir šaukšto, nes matys, kad taip valgo tėvai. Kūdikiai ir maži vaikai viską nori daryti veidrodiniu principu, kaip suaugusieji.
Maistelis spaudžiamosiose pakuotėse yra skirtingos konsistencijos, pritaikytos kūdikio amžiui. Pirkdami maistelį neimprovizuokite – jeigu kūdikiui 9 mėnesiai, tai ir pirkite maistą, skirtą 9 mėnesių kūdikiams, nes toks maistas bus rupesnis, priverčiantis labiau dirbti dantenomis.
Ar plastikinė pakuotė saugi
Yra paskelbtų mokslinių straipsnių ir pateikta išvadų, kad iš bet kurios plastiko pakuotės patenka nedidelė dalis hormoninį aktyvumą sukeliančių medžiagų, tačiau, kad jos taptų pavojingos, reikia tokio maisto iš plastikinių pakuočių naudoti labai daug per trumpą laiką. Pavyzdžiui, suaugusiam žmogui reiktų išgerti 124 litrus vandens iš plastikinių butelių per 24 val., kad organizme susikauptų neigiamas kiekis hormoninę sistemą ardančių medžiagų.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai