Kokie yra pirkto parduotuvėje ir naminio kūdikių maisto privalumai ir trūkumai? Atsako vaikų ligų gydytojas dr. Algimantas Vingras.
Kai kūdikiui sueina 4–5 mėnesiai, ateina laikas pradėti maitinti papildomai. Tuomet kyla klausimas, koks – namuose gamintas ar parduotuvėje pirktas – kūdikio maistas yra sveikesnis? Tiek vienas, tiek kitas maistas turi savų privalumų ir trūkumų, todėl rinkitės tai, kas labiausiai tinka jūsų šeimai.
Maisto gaminimas kūdikiui yra labai asmeniškas pasirinkimas, jį lemia daug veiksnių – gyvenimo būdas, išlaidos, nauda ir rizika. Svarbiausia, kad kūdikis su maistu gautų jam būtinų maisto medžiagų: baltymų, sveikųjų riebalų, mikroelementų, vitaminų. Nesvarbu iš koki – pagaminto namuose ar pirkto parduotuvėje – maisto mažylis šias medžiagas gaus.
NAMUOSE GAMINTAS KŪDIKIŲ MAISTAS
PRIVALUMAI:
Galite sutaupyti pinigų. Pramoniniu būdu pagamintas kūdikių maistas yra brangesnis už iš tų pačių ingredientų namuose pagamintą maistą.
Gamindami kūdikio maistą galite išrasti naujus skonių derinius ir supažindinti savo mažylį su įvairesniu maisto produktų asortimentu, nei galima rasti parduotuvėje pirktuose kūdikių maisto indeliuose.
Maisto, kurį ruošiate savo kūdikiui namuose, skonis ir spalva bus tikroviški, todėl kūdikis pradės mokytis skirtingų maisto produktų kvapo, spalvos, skonio. Tai padės kūdikiui valgyti ir mėgautis sveiku šeimos maistu antraisiais metais ir vėliau.
Kai gaminate namuose, visuomet žinote, kiek ir ko įdėjote, – nereikia jaudintis gilinantis į pagaminto maisto etiketėje išvardintus ingredientus ir proporcijas.
Namuose pagamintas maistas beveik visuomet yra maistingesnis už parduotuvėje pirktą, todėl duotinos saikingos porcijos, mažylis neverčiamas ištuštinti lėkštės.
Nereikia nerimauti dėl to, kad per didelis karštis, naudojamas bakterijoms ir virusams naikinti maisto perdirbimo metu, galėjo neigiamai paveikti produktuose esančias maisto medžiagas.
Kūdikis gali valgyti su šeima tą patį maistą – tuos pačius vaisius ir daržoves, pavyzdžiui, avokado ir obuolių tyrę, kuriuos valgo jo tėvai ar vyresni broliai ir seserys.
Galima lanksčiai reguliuoti maisto tekstūrą.
Kūdikio maistas visuomet šviežias ir jo galima pagaminti tiek, kiek mažylis suvalgo.
Jau pirmaisiais kūdikio gyvenimo metais jį galite supažindinti su šeimos mėgstamu maistu.
TRŪKUMAI:
Kūdikio maisto gamybai reikia sugaišti laiko. Daug greičiau ir lengviau atsukti košės indelį nei pasigaminti ją nuo nulio.
Maisto gamybai reikalinga vieta ir įrankiai.
Būtina atidžiai ir kruopščiai paisyti asmens ir maisto gamybos higienos, nes vaikai iki 5 metų greičiau nei vyresni suserga per maistą plintančiomis ligomis.
PIRKTINIS KŪDIKIŲ MAISTAS
PRIVALUMAI:
Labai patogu. Vaisius, daržoves ir mėsą garinti ar virti gali užtrukti, todėl daugeliui užsiėmusių tėvų kūdikių maistas stiklainiuose sutaupo daug laiko.
Nereikia investuoti į įrangą, būtiną kūdikio maisto gamybai.
Pramoniniu būdu pagamintas kūdikių maistas gelbsti, kai nėra galimybių ir sąlygų jį gaminti, pvz., kelionėse.
Pramoniniu būdu pagamintas kūdikių maistas gelbsti, kai nėra galimybių namuose mažyliui maistą gaminti iš aukštos kokybės produktų.
TRŪKUMAI:
Pramoniniu būdu pagamintas kūdikių maistas yra brangesnis už naminį.
Pramoniniu būdu gaminant kūdikių maistą ne visuomet naudojami tik ekologiški produktai.
Gali būti pridėta cukraus, druskos.
Kaip apdairiai nusipirkti
Visada patikrinkite bet kurio perkamo kūdikių maisto sudėtinių dalių sąrašą. Stenkitės rinktis patiekalus, kuriuose yra daugiau daržovių nei vaisių, kad kūdikis patirtų jų skonį ir kitas savybes. Siūlydami parduotuvėje perkamą kūdikių maistą, stenkitės kartu su juos pasiūlyti ir namuose paruošto maistingo minkšto maisto. Dauguma parduotuvėje parduodamų maisto produktų, skirtų kūdikiams, yra lygios, glotnios tekstūros su minkštais gumuliukais. Siūlykite kuo daugiau naminio maisto, kad galėtumėte kontroliuoti maisto tekstūrą, ir kūdikis galėtų lavinti kramtymo įgūdžius.
Maišiukas ar stiklainiukas
Kūdikių maistas daugiausia parduodamas stiklainiuose ir maišeliuose.
Nepatariama leisti kūdikiui valgyti tiesiai iš maišelio, nes tai:
Gali turėti neigiamos įtakos kūdikio burnos sveikatai.
Neleidžia kūdikiui matyti maisto, kurį jis valgo, ir susipažinti su jo išvaizda.
Nepadeda mamai pamatyti, kiek kūdikis suvalgė.
Neskatina maisto kramtyti.
Iš maišelio kūdikiui leiskite valgyti tik tuomet, kai nėra galimybių jam leisti maitintis su šaukšteliu kabinant maistą iš stiklainio ar maišelio, perdėtą į dubenėlį.