Vaikų naktinis šlapimo nelaikymas arba naktinė enurezė – tai būklė, kuomet vyresni nei 5 metų vaikai naktimis šlapinasi į lovą. Gali būti pirminė ir antrinė naktinė enurezė. Pirmine vadiname tokią, kuomet vaikas nuo gimimo šlapinosi naktimis į lovą ir sulaukęs 5 metų – toliau šlapinasi. Antrinė naktinė enurezė – tokia būklė, kuomet vaikas buvo nustojęs naktimis šlapintis į lovą (apie 12 mėn.), vėliau jam vėl atsinaujino naktinis šlapimo nelaikymas. Dažniausiai vaikai serga pirmine naktine enureze (80-85 proc. atvejų), apie kurią ir papasakosime išsamiau.
Su problema susiduria daug vaikų
3-3,5 metų vaikai pasišlapina į lovytę ne tik naktį, bet ir dieną. Tai normalu. Sulaukę 4 metų jau 75 procentai vaikų išmiega sausi. Jeigu 5 metų vaikas šlapinasi naktimis į lovą – tai vadinama naktine enureze, kurią reikėtų pradėti gydyti.
Tai dažna vaikų liga, kadangi sulaukę penkerių metų 15 proc. vaikų ja serga. Tarp septynmečių ja serga vienas iš dešimties. 2-3 proc. paauglių taip pat šlapinasi į lovą. Ši problema išlieka visą gyvenimą 1-2 procentams suaugusiųjų. Berniukai serga 5 kartus dažniau negu mergaitės.
Jei vaikystėje sirgo tėtis ar mama
Įrodyta, kad vaikai turi genetinį polinkį sirgti naktine enureze. Literatūros duomenimis, net 35-75 procentai tėvų vaikystėje (5 m. amžiaus ir vyresni) irgi šlapinosi naktimis į lovą. Neseniai nustatyta, kad genai, susiję su naktiniu šlapimo nelaikymu, susikaupia žmogaus13 chromosomoje.
Kaltas ne vaiko charakteris, o hormono kiekis
Kokios gi šios ligos priežastys? Vakarų šalyse daugelį metų buvo nagrinėjamos kelios teorijos. Anksčiau buvo galvojama, kad naktinį šlapimo nelaikymą sukelia miego sutrikimas, šlapimo pūslės disfunkcija ar psichologinės problemos.
Tobulėjant medicinos technikai, atlikti tyrimai parodė, kad tokių vaikų miegas nesutrikęs, o šlapimo pūslės funkcija normali. Daugelis tėvų bei gydytojų mano, kad tokie vaikai yra labai jautrūs, emociškai nestabilūs, sutrikęs jų psichinis vystymasis. Tačiau pasaulyje atlikti klinikiniai tyrimai nepatvirtino šių teorijų. Vaikams, sulaukusiems penkerių metų, dažnai prasideda fiziologinė baimė. Tam tikri gyvenimo aplinkos pasikeitimai (pradėjus lankyti darželį, mokyklą), stresai gali išprovokuoti naktinį šlapimo nelaikymą, bet tai daugiau ligos pasekmė, o ne priežastis.
Pastaraisiais metais atliktos didžiulės studijos parodė, kad daugumai vaikų (apie 80-90 procentų), kurie serga pirmine naktine enureze, būna sutrikęs antidiuretinio hormono (vazopresino, biologiškai aktyvios medžiagos) gamybos bioritmas dėl centrinės nervų sistemos nesubrendimo.
Kas tas hormonas vazopresinas?
Viena iš pagrindinių vazopresino funkcijų organizme – koncentruoti šlapimą. Šios biologiškai aktyvios medžiagos tokiems vaikams naktį išsiskiria nepakankamai, todėl ligonis išskiria didelį šlapimo kiekį ir pasišlapina į lovą (t.y., pasigaminusio šlapimo kiekis viršija šlapimo pūslės talpą).
Antrinė enurezė
10-15 procentų atvejų vaikai serga antrine naktine enureze, kurią išprovokuoja kitos ligos, pvz.:
šlapimo takų infekcijos, ypač lėtinės;
įgimtos ir paveldimos inkstų ligos bei anomalijos;
cukrinis ir necukrinis diabetas;
vidurių kietėjimas.
Dažnai tokie vaikai sako, kad anksčiau išmiegodavo sausi, o pastaruoju metu pradėjo šlapintis naktimis į lovą. Pastebėta, kad 10 proc. mokyklinio amžiaus vaikų, kurie kreipiasi į gydytoją dėl šlapimo nelaikymo, serga antrine naktine enureze. Tokius vaikus būtina kruopščiai ištirti bei gydyti.
Ką daryti tėvams, kurių vaikai naktimis šlapinasi į lovą?
Mielos mamos, jei jūsų vaikas sulaukė penkerių metų ir toliau naktimis šlapinasi į lovą, būtina kreiptis į apylinkės pediatrą, kuris jūsų vaikui patars kreiptis pas vaikų nefrologą (inkstų ligų specialistą). Labai svarbu tokius vaikus ištirti ir pradėti gydyti prieš mokyklą.
Dažnai tėvai vaikus bara, baudžia, vadina juos nevykėliais, tėvai kaltina vieni kitus… Tai užburtas ratas, kuris gali net sustiprinti šlapimo nelaikymą. Atsiranda daug psichologinių problemų, tokie vaikučiai tampa uždari, jautrūs, nedrasūs, kompleksuoti, labai jaudinasi dėl savo ,,šlapių naktų”, nebendrauja su kitais vaikais, negali vasarą keliauti, atostogauti stovyklose ir, aišku, bijo, kad nesužinotų bendraamžiai…
Barimas – pati didžiausia tėvų klaida, nesvaikai dėl to visai nekalti. Atvirkščiai, būtinas šeimos narių palaikymas, skatinimas (žodinis ar daiktinis) už kiekvieną sausą naktį. Svarbu nepamiršti, kad tokie vaikai tikrai pasveiks. Literatūros duomenimis, 15 proc. sergančių vaikų per metus pasveiksta savaime.
Apibendrindama pasakyti, kad vaikai suserga naktine enureze ne dėl to, kad turi psichologinių problemų (kaip daug kas mano). Psichologinės problemos atsiranda vėliau, ilgai negydant ir netinkamai elgiantis su vaikais, kurie kenčia dėl naktinio šlapimo nelaikymo.
Svarbu tokius vaikus ištirti, nustatyti, ar jie serga pirmine, ar antrine naktine enureze.
Patarimai tėvams, jei vaikas serga:
* reguliuoti per dieną išgeriamų skysčių kiekį. Reikėtų duoti gerti daugiau skysčių dieną, o riboti juos po pietų, ypač po 19 val.;
* vakare mažiau duoti valgyti vaisių, pavyzdžiui, vynuogių, obuolių;
* patartina valgyti medaus;
* būtina laikytis poilsio režimo, t.y., eiti miegoti 20-21 val.;
* labai svarbi šeimos narių ir gydytojo emocinė parama (aiškinti vaikui, kad jis būtinai anksčiau ar vėliau pasveiks);
* iki 7 metų amžiaus vaikų žadinti naktį nepatariama;
* galima pasitelkti fizioterapines priemones: masažą, elektroforezę su atropinu šlapimo pūslės projekcijoje, refleksoterapiją. Tačiau šių priemonių efektyvumas vertinamas labai prieštaringai.
Gydymas vaistais
Kadangi 8090 proc. vaikų naktinis šlapimo nelaikymas būna dėl sumažėjusios vazipresino koncentracijos nakties metu, pastaraisiais metais sukurtas sintetinis jo analogas, vadinamas desmopresinu, kuris ir vartojamas vaikų naktinei enurezei gydyti.
Pagamintos dvi jo formos: tabletės ir lašai į nosį, kurie šiuo metu yra kompensuojami 100 proc. vaikams nuo 5 iki 10 metų amžiaus. Minimalus gydymo kursas – 3 mėnesiai. Rekomenduojama gydyti 6 mėnesius, jeigu būtina – ir ilgiau. Šiuos vaistus gali skirti tik gydytojas, nes vaisto dozę reikia parinkti kiekvienam ligoniui atskirai. Vaikas, kuris naktimis šlapinasi į lovą, turi pildyti kalendorių ir žymėti jame kiekvieną naktį, pavyzdžiui, jei atsikėlė sausas – nupiešti saulutę, jei šlapias – lietų ar debesėlį. Toks kalendorius padeda įvertinti gydymo efektyvumą.
Dieninė enurezė
Vaikai skundžiasi ir dieniniu šlapimo nelaikymu (t.y., dienine enureze). Naktimis jie išmiega sausi. Skirtingai nuo naktinės enurezės, dienine enureze mergaitės serga 5 kartus dažniau negu berniukai.
Vaikai skundžiasi, kad pasišlapina į kelnaites sportuodami, juokdamiesi, kosėdami. Gali atsirasti padažnintas ar staigus noras šlapintis. Tokius vaikus taip pat turi ištirti apylinkės gydytojas. Patatriama stengtis šlapintis reguliariai (kas 1-2 val). Efektyvios fizioterapinės priemonės bei gydymas vaistais, kurį taip pat gali skirti tik gydytojas.
Gydytoja pediatrė, vaikų nefrologė Jolanta Bernatonienė
„Mamos žurnalas“
Mums padėjo drėgmės aliarmas (Malem firmos) – su naktine enureze atsisveikinom per 2 savaites 🙂 Vaikui buvo 7 metai, šalpinosi kiekvieną naktį. Gaila, kad tiek ilgai laukėm, nes daktarė ramino, kad iki pirmos klasės turėtų praeiti. Deja, nepraėjo savaime. Dabar parduodame šį aparatą. Jo funkcija – garsiniu signalu prižadinti vaiką, kai sušlampa kelnaitės, taip „mokinami” šlapimo pūslės raumenys laiku susitraukti. 8-682-15693
Na gal ir nieko toks aparatas šlapimo puslės raumenų susitraukimui. Bet vis vien svarbiausia išsiaiškinti šlapinimosi priežastį ir tik tada imtis gydymo priemonių.
Aleksandra, ar dar turite drėgmės aliarmą?
Mums ir žinomas naktinis šlapimo nelaikymas. Bent pliusas, kad vaiko lova neperšlampa dėl atrastos neperšlampamos paklodės.